Daleko od toga da se ne radi o nabrijanom flagship modelu, no nema neki dodatni X faktor koji bi ga dizajnerski ili featureima izdvojio od ostatka najjačih modela.
Drugačiji izgled: Iako je osnovni dizajn za smještaj kamera ostao isti, sada je boja izreza ista kao i kućišta, što je razlika u odnosu na prošlu godinu. Također, kamere imaju nove senzore.
Dodir klasike
Za početak, u odnosu na Galaxy S21+, novi model ima za 0,1 inč manji ekran. Jedva primjetno smanjenje i dalje ostavlja ukupno isti ergonomski dojam. Ekran je ravan, a i zaslon i stražnja matirana stranica zaštićeni su Corning Gorilla Glass Victus+ zaštitom. Okolni rub je napravljen od poliranog aluminija i cijeli paket dolazi s IP68 certifikatom za vodootpornost.
Nešto oštriji rubovi okvira prelaze malo iznad stakla, a telefon je svojom veličinom idealan za većinu korisnika i donosi odličnu kombinaciju veličine ekrana, gabarita i ergonomije. Iako nije pretjerano sklizak, ne bi bilo loše ipak nabaviti zaštitnu maskicu.
Ekran od 6,6 inča dolazi s opet fenomenalnim Dynamic AMOLED 2X zaslonom koji ima značajno poboljšanje u odnosu na prošlu godinu u vidu više vršne svjetline koja kao i kod S22 Ultra sada ide do 1750 nita. Prosječna svjetlina ipak je nešto niža nego na iPhoneu 13 Pro, no oštar tekst, nabrijane boje i visok kontrast čine ovaj ekran jednim od najboljih u klasi. Zaslon podržava HDR10+ i ima visoko osvježavanje od 120 Hz.
Samo mala rupa: dovoljna je da se smjesti selfie kamera i ne naruši integritet jako dobrog ekrana.
Poboljšane kamere
Kamere su poboljšane novim senzorima, a i vizualno se stražnji dio telefona u kojemu su smještene sada uklapa s istom bojom kao ostatak telefona. Glavna kamera ima 50 megapiksela, a uz nju su tu još 10-megapikselna telefoto kamera s trostrukim optičkim zoomom, 12-megapikselna ultraširoka i s prednje strane u izrezu 10-megapikselna selfie kamera.
U našem testiranju bili smo ugodno iznenađeni performansama. Selfie kamera noću je previše mračna, a night mode će dobro osvijetliti vaše lice iako je poprilično zamućeno i bez puno detalja. Slika je itekako upotrebljiva s obzirom na uvjete. Selfieji danju vrlo su oštri i detaljni sa solidnim HDR prikazom bez uočljivog „halo” efekta. Rubovi kovrčave kose i dalje nisu idealni. Stražnje kamere imaju vrlo dobre performanse, a glavna kamera noću daje iste rezultate kao i S22 Ultra čak i u night modu, dok ultraširoka kamera ima značajnije lošije performanse od Ultra modela ako ih zumirate.
Novi senzor glavne kamere u ovom mobitelu ima impresivne performanse noću te hvata oštre detalje svaki put, iako slike u usporedbi s drugim mobitelima izgledaju nešto hladnije. 3× zoom kamera noću također vodi nad konkurencijom, no nije oštra kao Ultra model. Po danu sve tri kamere imaju flagship performanse usporedive s Ultra modelom kao i konkurencijom.
Noćna fotografija: ima daleko bolje performanse od prošlogodišnjih modela zahvaljujući novom senzoru.
Manja baterija
Samsung je u odnosu na S21+ u novi model stavio nešto manju bateriju od 4500 mAh. Novi čipseti su štedljiviji, no razlika ipak nije tolika i voljeli bismo da je ostala veća baterija. S druge strane je baterija doživjela i napredak u vidu bržeg punjenja koje sada ide do 45 W u odnosu na 25 W prošle godine. Šteta što u prodajnom paketu nema punjača.
Android 12 sa Samsungovom One UI 4.1 nadogradnjom operativni je sustav koji će biti intuitivan i poznat svim korisnicima Galaxy telefona. Senzor otiska prsta nalazi se ispod ekrana i radi vrlo dobar posao. Kao i Ultra, model S22+ podržava Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2 i naravno ima 5G modem.
Zaključak
Iako u usporedbi s drugim telefonima izgleda klasično do obično jer nema neki incident u dizajnu, Galaxy S22+ iznimno je jak flagship model s moćnim kamerama. Osjećaj je pomalo kao kod iPhonea 13 Pro s jakim feelingom klasike uz moderne performanse. Upravo se s ovim modelom Samsungov srednji primjerak S22 serije i natječe.