Atraktivan mid-range
Ryzen 5 2600X nije toliko različit od svog većeg brata. Oduzete su mu dvije jezgre, to jest po jedna iz svake ZEN+ skupine, koje sad sadržavaju po tri jezgre. Tako dolazimo do šest jezgri koje imaju mogućnost istovremeno vrtjeti 12 threadova. Standardni TDP iznosi 95 W, što je malo manje od flagship modela.
Brzine su također malo manje, gdje je maksimalni boost radni takt 4,2 GHz za jednu do dvije jezgre te se polako smanjuje do 3,9 GHz kada radi svih 12 jezgri. RAM podrška je puno bolja od prve serije procesora te nećete imati nikakvih problema do čak 4000 MHz (uz, naravno, upitne benefite u performansama nakon 3200 MHz s obzirom na cijenu). Ryzen procesori su se tako vratili u best buy opcije zbog performansi.
Ali i mogućnost overclockanja uvijek je dobrodošla ako to dozvoljava vaše hlađenje. Zanimljiv info: AMD je tehnologiju turbo boosta i XFR2 toliko usavršio da ćete u jednojezgrenim zadacima nakon overclockanja imati slabije performanse za zadatke s malim brojem threadova jer se XFR2 isključi kada je procesor overclockan, a procesor ćete najčešće na zrak moći overclockati oko 100 MHz manje od maksimalne frekvencije koju turbo boost i XFR2 omogućuju.
Naravno, multithreadani zadaci imat će prilično impresivne performanse. Ryzen 5 2600X dolazi relativno blizu prosječnim performansama i5 8600K procesora, no i dalje za njime zaostaje u zadacima koji ne troše sve jezgre, a imajmo na umu da može obraditi duplo više podataka zahvaljujući multithreadanju.
Na kraju će o svemu presuditi cijene, koje bi trebale biti poznate za tjedan-dva.Samo se nadamo da AMD neće prisvojiti Intelovu taktiku postupnog povećavanja performansi kroz generacije, već očekujemo značajne promjene u vremenima koja dolaze.