Dolazak Ryzena bio je uzbudljiv i Raven Ridge pokazuje kako se uzbuđenju ne nazire skori kraj. Odličan procesor s 4 fizičke i 8 logičkih jezgri uz max boost od skoro 4 GHz uparen s trenutno najboljom integriranom grafikom paket je kojemu je stvarno teško odoljeti. Ryzen 5 2400G bio bi dobra ponuda čak i kada ne bi imao integriranu grafiku zbog svih optimizacija i boljki Ryzena 5 1400 koje su većim dijelom uklonjene. AMD je poslušao svoje kupce i promijenio prioritete s profesionalnog i serverskog rada na svakodnevni te poboljšanje gaming performansi podizanjem osnovnog radnog te max boost takta uz rekonfiguraciju rasporeda CCX-eva, odnosno jezgri unutar istih.
Dodatak Radeon Vega 11 grafike stavio je Ryzen 5 2500G na sasvim drugi nivo omjera cijene i performansi. Radeon Vega 11 posao odrađuje odlično sa sporijom memorijom, ali kada joj date pristup brzoj memoriji vidite koliko je ovaj paket zapravo impresivan. No upravo u tome leži problem: mnogi neće vidjeti koliko je Ryzen 5 2400G impresivan zbog cijene brze memorije. Kako daje, AMD i uzima, tako da smo dobili manje cachea, lošije termalno sučelje i manje PCIe laneova u odnosu na prošlu generaciju, no pogledamo li širu sliku to su minorni downgradeovi s obzirom na rast u performansama. AMD Ryzen 5 2400G je na cjenovno nezgodnom položaju, nalazi se između Intelovog i3 8350K i i5 8400.
Prijetnja ne dolazi toliko sa strane i3 8350K koliko sa strane i5, koji sada ima 6 fizičkih jezgri i daleko je privlačniji gamerima. Pošto je Ryzen 5 2400G tek došao na tržište, moramo uračunati i inicijalno prenapuhanu cijenu koja će splasnuti u narednim tjednima kada će se cijenom približiti i3 8350K, kojemu će sigurno uzeti velik dio potencijalnih kupaca zbog većeg broja logičkih jezgri te snage integrirane Radeon Vega 11 grafike. No i dalje preostaje problem skupe memorije o kojoj performanse Radeon Vega 11 drastično ovise i to je jedini pravi problem ovog APU-a.
Više o performansama u igrama i isplativosti pročitajte ovdje.