Iako je svojom pojavom razočarao zbog malih promjena u odnosu na prošlu Skylake arhitekturu, (također 14 nm proizvodni proces, isti layout), činjenica je da se radi o vrhu desktop ponude, barem dok ne dođe E verzija ili dok možda AMD s novim Ryzenom ne uzdrma tržište.
Za oko 3500 kuna dobit ćete četverojezgreni i7 snažnih performansi, koji kroz hyperthreading nudi 8 threadova a osnovni radni takt mu je visokih 4,2 GHz. TDP je zbog otključanog množitelja jednak kao i kod i5 7600 te iznosi 91 W. Tu je i velikih 8 MB Cachea, pa su performanse koje dostavlja ovaj procesor vrlo visoke. Činjenica je i da su performanse na stock postavkama gotovo identične onima modela iz Skylake generacije. S kvalitetnim coolerom možete ga (a mi smo to i učinili) potjerati do 5 GHz pri čemu se vidi skok u performansama, ali i dalje je to u odnosu na stock i u odnosu na i7 6700 zanemarivo poboljšanje. Moramo napomenuti da na taktu od 5 GHz sustav nije bio stabilan. Možda je veća fora to što je turbo boost na 4,5 GHz, pa out-of-the-box imate moćan procesor s visokim radnim taktom.
Medijski engine je nešto što je doživjelo u ovom 14 nm+ proizvodnom procesu možda i najveću optimizaciju, pa još jednom vrijedi spomenuti enkodiranje i dekodiranje 10-bitnog HEVC sadržaja, koji se sada može i streamati (još jednom Netflix podsjetnik), doduše u Edge pregledniku.
Ukupno, ako trebate trenutno najjači consumer procesor, ne trebate Broadwell-E broj jezgri i slažete novu konfiguraciju, i7 7700k je definitivno odličan izbor, što ipak ne ispire pomalo gorak okus napuštanja tick-tock modela razvoja procesora na uštrb dodatne optimizacije i već treće generacije na 14 nanometara.