Naslov je zapravo vrlo jednostavno za objasniti jer BeQuiet to i jeste, njemački broj 1 brand po čistom broju prodanih napajanja. Iako je prošlo dosta vremena od kada smo zadnji put imali prilike isprobati neko od njihovih napajanja, to ne znači da je BeQuiet za to vrijeme “spavao” što se R&D-a tiče. Za ovaj broj ispred nas se našao jedan od top modela 80Plus Gold napajanja iz njihove ponude – Straight Power 10 u verziji od 800 W. Kažemo u verziji jer pored ovoga postoje još četiri modela, od 400 do 700 W.
Skoro potpuno modularan Logika je prevagnula tako da je BeQuiet fiksno ostavio 24-pinski ATX konektor koji se ionako uvijek koristi
Ovaj najslabiji dolazi u podverziji Straight Powera 10 gdje tih nekoliko modela nisu modularni što se tiče kabela poput ovog našeg. Kako bi bili sigurni da je riječ o modularnom modelu, pored izlazne snage i naziva modela obično još piše “CM” (Cable Management). Iako je riječ o modularnoj izvedbi napajanja, kao što možete vidjeti sa slika, Straight Power 10 ipak nije u potpunosti modularan. Glavni 24-pinski ATX konektor za matičnu ploču fiksiran je na napajanje, ali i logika nalaže da tako i bude, jer u svim scenarijima uvijek ćete morati koristiti taj kabel kako bi upogonili konfiguraciju. Kabeli su presvučeni u lijepu mrežastu navlaku, no na žalost istu presvučenu u crnu gumu tako da se sve zapravo i vidi kroz navlaku. Ovo pomalo izgleda ružno, pogotovo kod 24-pinskog ATX konektora koji dolazi u 10 različitih boja. Konstrukcijski gledano, što se tiče unutrašnjih komponenti, BeQuiet zapravo koristi FSP-ova OEM napajanja koja oni sami naknadno unaprijede, što kvalitetnijim komponentama, tišim ventilatorom pa tako i izgledom samog kućišta.
Jako nam se svidio detalj oko metalnog grilla ventilatora koji prati gotovo punu duljinu napajanja te ima tamno kromirani efekt. Sami ventilator je iz BeQuietove SilentWings 3 serije izuzetno tih i nečujan, a iako ovaj model napajanja nema 0 RPM način rada prilikom malog opterećenja, stvarno mu nije niti potrebno pored ovako tihog ventilatora. Na stražnjoj strani konektora naći ćete sve potrebne izlaze, a ovaj model se može pohvaliti s čak četiri PCI-express 6+2-pin konektora za grafičke kartice tako da bez problema možete napraviti 2-way SLI ili CrossFire multi-GPU konfiguraciju. Ovdje ćete imati dovoljno “lufta” od strane napajanja po pitanju snage koju može dostaviti jer 80Plus Gold 800 W modeli bez problema mogu pogurati čak i više od toga.
Gledajući rezultate testiranja ostali smo ugodno iznenađeni dobivenim brojkama. Naponi su izuzetno stabilni, odstupanja su gotovo minimalna i daleko u okvirima prihvatljivog za ovu klasu napajanja, bilo da je riječ o mirovanju ili punom opterećenju napajanja. Također, moramo priznati da smo malo ostali iznenađeni i cijenom, ali na negativnu notu. 1.300 kuna za 800 W 80 Plus Gold napajanje puno je novaca za ovaj segment jer s tim iznosom već možete dobiti ili veću snagu kod drugih brandova ili još bolji certifikat efikasnosti poput 80Plus Platinum slične snage.
Mjesta za napretka očito ima, pogotovo po pitanju cijene. Iako su ostala područja u kojima se može otići korak dalje možda i svedena na detalje, poput sleevinga za kabele ili 0 RPM način rada ventilatora, upravo oni čine onu bitnu razliku koja bi ovaj model i brand pogurala puno dalje od samo njemačkoga tržišta.