Podsjetimo se, izlaskom serije 3000 AMD procesora, na tržište su puštene X570 ploče koje naravno imaju vrhunske performanse sa PCIe 4.0 standardom, ali također sa sobom nose i impresivne cijene.
B550
Novi B550 čipset idealan je za prosječne kupce koji žele stabilno računalo sa velikim brojem opcija, a ovaj čipset podržava i naprednije mogućnosti kakve kod konkurencije ne biste nikada vidjeli.
Glavna razlika između X570 flagship čipseta i mid-range B550 čipseta je integracija PCIe 4.0 linija. Dok bolji čipset u potpunosti koristi PCIe 4.0 linije, pristupačnija verzija miješa verzije 3.0 i 4.0.
Tako od samog procesora dobivate 20 slobodnih PCIe 4.0 linija, od kojih ih 16 ide u PCIe 16x utor, generalno za grafičku karticu, dok se ostale četiri mogu iskoristiti za implementaciju super brzih NVMe SSD-ova sa svojim brzinama od preko 5000 MB/s.
Više o samoj matičnoj ploči
ASRock je za B550 Steel Legend matičnu ploču ciljao srednju cijenu koja kod nas ispada oko 1.500 kuna, no opravdava ju ogromna količina dodatnih featurea.
Prvo što se primjećuje je sivo-bijeli dizajn ploče. Svi bijeli dijelovi predstavljaju pasivne hladnjake na ploči. Oko socketa procesora sa gornje i lijeve strane imamo 14-komponentni VRM snage do 60 A. Ispod socketa za procesor imamo još hladnjake za NVMe SSD diskove, kao i za sami B550 čipset.
Od PCIe utora imamo dva x16, odmaknuta sa jednim x1 utorom. Samo je prvi, a često i najkorišteniji utor, fizički ojačan kako bi se dodatno osigurao od trganja. No, matična ploča vam naravno omogućuje korištenje dvije grafičke kartice istovremeno.
Desna strana pored socketa rezervirana je za četiri RAM utora, omogućuje dual-channel konfiguraciju te do 128 GB RAM memorije, ako zatreba.
Utori straga
Dio ploče koji viri iz kućišta ima plastičan pokrov sa nešto LED rasvjete kako bi prikrio konektore u slučaju da imate kućište sa prozorom.
Straga tako dobivate DisplayPort i HDMI izlaze u slučaju da koristite APU procesor od AMD-a. Ispod njih su dva USB 3.2 Gen 1 utora, zatim slijede dva standardna USB 2.0 utora. Nakon njih imate dva najnovija USB 3.2 Gen 2 utora sa brzinama do 10 Gb/s.
Jedan je standardnog USB-A dizajna, dok drugi koristi moderan USB-C utor. Nakon njih ponovno dva USB 2.0 porta, te Ethernet utor sa brzinama do 2,5 Gb/s. Ostaju još standardni audio ulazi, kao i dva izlaza na koje možete montirati WiFi antene, ako kupite kompatibilnu internu WiFi karticu.
Od SSD-a, imate dva utora. Jedan je hibridan te podržava SATA III M.2 verziju ili PCIe 3.0 x2 verziju M.2 SSD-a. Drugi nosi “Hyper M.2” naziv, te podržava PCIe 4.0 x4 brzine. Uz to naravno imate i 6x standardnih SATA III utora za klasičnu pohranu.
Dodatni plusevi
Ploča dolazi i sa malim dvoznamenkastim zaslonom koji služi za prikazivanje stanja ploče, kao i potencijalnih grešaka koje se javljaju prilikom pokretanja sustava. On pomaže otklanjanju grešaka, a vrlo je koristan i ako se odlučite na overclockanje.
S obzirom na neutralne boje ploče, moramo naglasiti i kako dolazi sa četiri RGB konektora. Dva su digitalna za 5V RGB LED-ice koje se zasebno adresiraju, dok su druga dva klasična 4-pinska za 12V LED trake gdje cijeli sustav svijetli istom bojom.
Bitno je da povezujete kompatibilne utore sa svojom namijenjenom rasvjetom, a boje ploče dati će rasvjeti da dođe do dodatnog izražaja.