Samo postojanje matične ploče ASUS ROG Zenith Extreme pokazuje koliku važnost Threadripper ima za high-end desktop CPU tržište. Najmanji detalji poput metalnog oklopa na stražnjoj strani i ventilatora skrivenog u dijelu iza I/O zaštite dokaz su toga. X399 chipset smješten na ploči komunicira uz pomoć 4 x PCIE Gen 3 linka, dok 64 PCIe lanea omogućuju nešto poput 4 grafičke kartice u konfiguraciji 16 x/16 x/8 x/8 x Gen 3.0, sa sve do 3 NVMe M.2 SSD-a.
Osim spomenutog ventilatora, ispod iste zaštite možemo pronaći dodatni komad pasivnog hlađenja za VRM koji je izveden u 8+3 stupnjeva. Također, Error code display (da, dobro čitate) nije samo pokazivač greške na kalkulatoru nego potpuna display izvedba koja pokazuje temperaturu procesora u standardnom radu i uzrok određene greške ako se dogodi tijekom boota. Tu su i standardne tipke za pomoć pri overclockanju. Tipke za reset BIOS-a i Clear CMOS nalaze se pokraj bočnih izlaza i ulaza, a Power i Reset pokraj glavnog konektora za napajanje. Tipke za Slow mode i Safe boot kriju se pak na samom dnu ploče.
Ploča Zenith nudi podršku sve do 128 GB memorije. Pokušali smo postići quad-channel konfiguraciju koristeći 4 pločice Kingston HyperX sa 16 GB 3000 Mhz memorije. U trenutku pisanja koristili smo najnoviju verziju BIOS-a pod brojem 0701. Određene kombinacije među 8 utora nisu funkcionirale i svaki pokušaj quad-channel rada s ovom memorijom nije davao pozitivan boot, tako da smo se morali zadovoljiti radom na 32 GB u dual-channel konfiguraciji. Koristili smo zaista vrhunski Threadripper 1950X na 4094-pinskom TR4 socketu koji je primarno razvijen za serversku EPYC seriju procesora i jako dobro vodeno hlađenje Thermaltake Threadripper Ready. Grafička kartica Vega 64, Samsung Evo 960 od 512 GB i Thermaltake Toughpower Grand 1200W upotpunili su konfiguraciju. Budući da se u prethodnom broju krije testiranje ove konfiguracije, pokušali smo provjeriti krajnje mogućnosti ploče.
Base Clock smo držali na standardnih 100 MHz i time uspjeli postići 2800 MHz na memoriji pri 4,075 GHz na svih 16 jezgri procesora. Za naponske postavke koristili smo offset mode 1,31 V + 0,2 V, gdje kroz testiranje nismo premašili 1,42 V na procesoru. Konačno, koristili smo D.O.C.P profil RAM-a koji daje 3003 MHz uz latencije memorije 15-17-17-38. Base je time povećan na 102,3 MHz te smo CPU Core Ratio spustili s prethodnih 40,75 na 40,25, ali ukupni umnožak daje overclock od 4117,58 MHz na procesoru.
Ovakve postavke katapultiraju Cinebench R15 rezultate na 3486 bodova u multi-thread testu. Nije sasvim stabilan overclock pri ovakvim postavkama. Što se tiče ploče, napon i temperature nisu ograničili overclock ni u kakvom smislu. Iako smo koristili hlađenje bez ventilatora koji bi hladio VRM komponente, matična ploča i procesor nisu prelazili preko 55 °C. Još jednom dobar pokazatelj da je matična, barem što se tiče snage, predimenzionirana i arhitektura Zen predstavlja ograničavajući faktor pri povisivanju napona, dok Intelove trenutne arhitekture dostižu limite zbog pregrijavanja ili manjka snage.
Za spomenutu konfiguraciju u stock postavkama imali smo u stress-testu potrošnju od približno 500 W. Pri najvećim stabilnim postavkama postigli smo potrošnju od ukupno 630 W. Kada oduzmemo što nam ponajviše RX Vega 64 zahtijeva, dolazimo do zaključka da pogon 1950X Threadrippera na frekvencijama sjeverno od 4 GHz traži gotovo 300 W. Samo da se podsjetimo: 180 W je „nazivna“ snaga ovog „trbosjeka“ koji će ponuditi samo najbolje za one koji su odabrali platformu X399.