Nije tajna da je AMD dobar dio GPU-ova ove, a i prošle serije, rebrandirao i prepakirao u nove modele, uz pokoji tweak poput podizanja radnih taktova. Iako im to osobno ne zamjeramo, dok god su konkuretni na tržištu po pitanju cijena, jer na kraju krajeva iz generacije u generaciju dotavljaju više performansi za manje novaca, ima onih “hejtera” koji ne vide dalje od svog nosa. Svima njima AMD je danas odgovorio predstavljanjem novog modela R9 380X modela koji će upotpuniti cjenovnu i performansnu “rupu” između R9 380 i R9 390.
Čvrsta “kičma”: Back-plate na stražnjoj strani danas je gotovo “must have” kod high-end modela grafičkih kartica
Sapphire među prvima
Na test je tamo stigla Sapphireova Nitro verzija R9 380X, a ona je jedna od prvih koja se pojavila na našem tržištu, dok ostale također možete polako očekivati kako ih distributeri budu naručivali i dobivali. Nitro serija Sapphireovih aftermarket hladnjaka zaživjela je skupa s dolaskom Radeon 300 serije, a čini zlatnu sredinu između nešto jeftinijih Dual-X i skupljih Tri-X modela. Moram priznati da nam se ovaj novi dizajn jako svidio, kako estetski, tako i funkcionalno. Hladnjak nosi veliki masivni blok aluminija kroz koji putuju četiri bakrene toplovodne cijevi koje naliježu direktno na GPU i odvode toplinu s njega. Sve je hlađeno velikim parom 10 cm ventilatora koji su vrlo tihi pod opterećenjem, dok se isti uopće ne okreću ukoliko je kartica u stanju mirovanja, što ju čini nečujnom.
Bez HDMI-ja 2.0: Najnoviji standard ipak ćemo vidjeti tek na Arctic Islandsima (sljedeća generacija AMD-ovih GPU-ova)
Tonga diše punim plućima
R9 380X zapravo je potpuno “otključani” Tonga GPU, odnosno Toga XT. Dok R9 285 i R9 380 u sebi imaju Tonga Pro sa svojih 1792 stream procesora, testirani R9 380X ima ih čak 2048, skupa sa 128 TMU-a i 32 ROP’s-a. Tonga zapravo u neku ruku svoje arhitektonske korijene vuče još od Tahiti XT-a i GCN 1.0, a sada je imamo prilike vidjeti u GCN 1.2 reinkarnaciji.
Radni takt referentnih modela je 970 MHz za GPU i 1500 MHz za 4 GB VRAM GDDR5 memorije. U slučaju Sapphireove Nitro verzije to je tvornički malo podignuto, odnosno oveclockirano, pa tako ovdje imamo 1040 MHz radnog takta, što ugrubo podiže performanse za kakvih 10%.
Barem 500 W kvalitetnog napajanja: Dva 6-pin PCI-express power konektora dostavljaju otprilike 200 W snage, koliko je kartici potrebno
Gaming u 1440p / 1600p
Po rezultatima testiranja odmah možete vidjeti da je 1080p rezolucija premali zalogaj za R9 380X, pa smo tako karticu testirali na dosta višoj 2560 x 1600 rezoluciji. Čak i ova rezolucija nije predstavlja nikakav problem iako su u pitanju bile najnovije igre na najvišim grafičkim postavkama i detaljima. Sami AMD čak “reklamira” ovu seriju kao “1440p capable” grafičku karticu, tako da ove performanse niti ne iznenađuju, pogotovo ako se uzme u obzir broj stream procesora.
Kada sve to upakirate u cijenu od malo više od 2.000 kuna, dobiveni rezultati te formula izbacuje jednu od najisplativijih grafičkih kartica na tržištu po pitanju uloženog i dobivenog. Jedinu konkretnu primjedbu imamo na potrošnju, koja je dosta viša od konkurencije i njihovog modela iz sličnog segmenta.
Raspoređena konkurencija
I dok AMD polako upotpunjava svoju novu seriju 300 grafičkih kartica, konkurencija ne sjedi prekriženih ruku. Tako je ovdje R9 380X modelu najbliža sljedeća kartica od nVidije GeForce GTX 960, koja je realno dosta slabija, ali i dosta jeftinija. Iznad nje pak stoji GTX 970 koja se stavlja u sličnu poziciju, gdje je ona dosta jača od R9 380X, ali zato i dosta skuplja. Čini se kako je AMD ovdje pogodio u pravu rupu, gdje će korisnici s oko 2.000 kuna uglavnom moći ići samo na jednu opciju, a to je upravo R9 380X. AMD ovdje čak niti sebi nije stao na nogu jer je razlika u cijeni i performansama između R9 380 i R9 390 dovoljno velika da će korisnici jednostavno moći odlučiti koju uzeti čisto na temelju budžeta, bez potrebe da razbijaju glavu oko toga ima li jedna 2 FPS bolje rezultate od druge.