Kupujete rabljeni automobil, imate planirani budžet, suzili ste odabir na nekoliko modela, posavjetovali ste se s majstorima, pretražili internetske grupe na temu modela koji vas zanimaju, „odvagnuli“ prednosti i nedostatke, obavili probnu vožnju, ispregovarali konačnu cijenu te u konačnici kupili.
Naravno, razlika je kupujete li u ovlaštenoj auto kući koja nudi i neke dodatne pogodnosti i osiguranja (uz doplatu ili u cijeni) ili kupujete od privatne osobe, a kada se morate osloniti samo na sebe. Ovo je skraćena procedura kupovine rabljenog automobila jer svatko od nas može dodati još niz kriterija, a koji će u konačnici presuditi u odabiru. Tako je s kupnjom rabljenog automobila, a kako je s rabljenim računalima?
Neki bi rekli, rabljeno je rabljeno, nema se tu što komentirati. Dobar dio ljudi kazat će: „ne želim rabljeno računalo, već samo novo bez ogrebotine“, „tko zna što će mi prodati“, „jeftinije je jer sigurno ima neku manu“, itd. I mogu biti u pravu, ovisno gdje kupujete, odnosno od koga. Pojam rabljeno računalo, kada se kupuje iz provjerenog izvora s uključenim jamstvom, ne mora značiti nužno i lošu kupnju.
Obnovljena (refurbished) računala mogu biti personalizirana, dolaze s jamstvom, gotovo u stanju novog, a da pri tome možete značajno uštedjeti
Postoji nekoliko kategorija rabljenog:
Rabljeno (Used)
Tzv. Off Lease
Obnovljeno (Refurbished)
Rabljeno računalo predstavlja proizvod koji je prethodno bio u nečijem vlasništvu, korišteno je, često prodan u originalnom, rabljenom stanju po principu viđeno-kupljeno. Uglavnom, ne postoji jamstvo (ovisno o starosti proizvoda i proizvođaču, računala mogu biti u jamstvu 3-5 godina, jamstvo proizvođača, odnosno produženo jamstvo), ali ako ste ga kupili bez jamstva proizvođača ili produženog jamstva, ne znate da je proizvod ikada popravljen, pregledan ili testiran, morate se pomiriti s tim da ste prepušteni sami sebi.
Off Lease uključuje rabljena računala (ili opremu) koja je kupac iznajmio, obično na određeni vremenski rok (npr. na operativni leasing, obično 2-4 godine), a zatim ih vratio proizvođaču na obnovu i preprodaju. Uglavnom se radi o modelima prethodnih generacija, a koji su cjenovno povoljniji u ovakvom stanju od aktualne generacije. Riječ je o stolnim i prijenosnim računalima kupljenima putem ugovora o leasingu i vraćenima nakon isteka leasinga.
Refurbished se odnosi na rabljena računala koja su ponovno certificirana ili popravljena za daljnju prodaju. Proizvođač jamči da je proizvod obnovljen prema proizvodnim specifikacijama i da su u njega ugrađene kvalitetne komponente i to onakve kakve su dolazile u novom proizvodu. Međutim, i tu postoje određene razlike. U računalnoj industriji, obnovljeni proizvodi sežu od stolnih i prijenosnih računala koja su prodana, ali nikad izvađena iz originalne ambalaže, do računala koja su bila u uporabi prije nego što su vraćena u daljnju prodaju.
Refurbished računala mogu imati sitne kozmetičke nedostatke (npr. sitne ogrebotine i slično) koji ne utječu na funkcionalnost
Alternativa novim računalima uz nižu cijenu
Obnovljena (refurbished) računala svakako su alternativa novim računalima, a najviše konkuriraju manjom cijenom. Rabljena, odnosno obnovljena računala prodaju se bez originalne ambalaže, a prošla su sve testove te su im zamijenjeni oštećeni, odnosno bitni dijelovi računala koji su podložni trošenju.
Proizvođači/prodavači mogu ih prodati, a kako bi se riješili preostalih zaliha ili kada su neki proizvodi vraćeni ili otvoreni nakon što je kupac odustao od kupovine. Takva računala moguće je pronaći po znatno nižoj cijeni u odnosu na novije ili nove proizvode. Kao što smo ranije spomenuli, refurbished računala mogu biti nova, nikad korištena, ali i ona koja su služila neko vrijeme te su s vremenom dobila razna oštećenja u vidu ogrebotina i udubljenja. Prodavači takve opreme najčešće nude računala u nekoliko klasifikacijskih razina:
- Najviša razina je novo i nekorišteno. To su ili tvornički zapakirani proizvodi ili raspakirani, ali nekorišteni proizvodi. Ova kategorija proizvoda je obično višak ili vraćena narudžba. Novi i nekorišteni proizvodi nemaju nikakvih kozmetičkih oštećenja i u novom su stanju.
- Druga razina je kao novo. Ova razina predstavlja najviši stupanj certificiranih obnovljenih računala, a koji su podvrgnuti rigoroznom procesu obnavljanja, kako bi se postigli strogi standardi kvalitete i performansi. Ovi proizvodi su prethodno bili u nečijem vlasništvu i vjerojatno imaju manje, vidljive nedostatke, a koji ne utječu na rad.
- Treća razina jesu proizvodi s ogrebotinama i udubljenjima koji su obnovljeni, ali imaju kozmetičke nedostatke koji ne utječu na rad i funkcionalnost. Važno je napomenuti da takva računala nemaju ogrebotine ili udubljenja na važnim elementima poput ekrana, nečitka slova na tipkovnici ili oštećenja na dodirnoj podlozi - samo mrlje koje ne utječu na rad.
Dok se cijene razlikuju ovisno o klasifikaciji razine, proizvodima je zajedničko da uglavnom dolaze s istim sveobuhvatnim jamstvom i podrškom.
Kako se obnavljaju?
U načelu, svaki proizvođač/prodavatelj refurbished opreme ima svoj proces obnove. Obnova uključuje sveobuhvatan, uredan popravak te postupak detaljnog pregleda kako bi se osiguralo da ova računala zadovoljavaju određene standarde koje imaju i novi proizvodi.
Računala se podvrgavaju detaljnom testiranju kako bi se potvrdilo da sustav uključuje ispravne komponente i da sve te komponente funkcioniraju. Ako testiranje pokaže da određene komponente ne rade, one se podvrgavaju elektromehaničkom popravku kako bi se uskladile s određenim standardima za nove proizvode.
Pojedina obnovljena računala koja su pretrpjela ogrebotine na kućištu podvrgavaju se postupku lakiranja radi obnove izgleda. Ovaj postupak omogućuje osvježavanje vanjskog izgleda računala te uklanjanje estetskih nedostataka poput ogrebotina i oštećenja.
Nakon popravka, s diskovnih podsustava brišu se svi podaci čime se osigurava da nijedna datoteka, odnosno informacija prethodnog vlasnika nije ostala trajno zapisana (prisjetimo se nekih dana i low level formatiranja diska ). U posljednjem koraku, sustav se vraća na tvorničke postavke. Na kraju, računalo se pomno pregledava za pronalaženje potencijalnih kozmetičkih oštećenja u skladu s kriterijima svake razine. Kod nekih proizvođača, rabljena računala koja ne zadovoljavaju standarde upućuju se u postupak recikliranja.
Proces obnove refurbished računala
Ekološka osviještenost
Odbačena elektronička i električna oprema sadržava potencijalno štetne tvari koje onečišćuju okoliš i povećavaju rizik za osobe koje se bave recikliranjem e-otpada. Neiskorišteni proizvodi mogu biti opasni za okoliš i stoga je preporučljivo dati im drugu priliku za uporabu. Osim ekonomskih prednosti, kupnjom obnovljenih računala također podržavamo koncept recikliranja i smanjenja količine proizvedenog otpada. Pojava ovakvih proizvoda je dokaz da i u potrošačkom svijetu postoji želja za održivijim i ekološki osvještenijim pristupom.
Prema podacima Eurostata iz 2021., količina električne i elektroničke opreme koja se stavlja na tržište u EU-u povećala se sa 7,6 milijuna tona u 2012. na 13,5 milijuna tona u 2021. godini. Ukupna količina prikupljene električne i elektroničke opreme povećala se s 3,0 milijuna tona u 2012. na 4,9 milijuna tona u 2021. godini.
Što se tiče europskog kontinenta, u 2021. godini Austrija je prikupila najviše e-otpada u EU-u, u prosjeku 15,46 kg po stanovniku. U EU-u je 2021. godine u prosjeku prikupljeno 11 kg električnog i elektroničkog otpada po stanovniku.
Personalizirana obnova
Još jedna mogućnost kod obnovljenih računala je mogućnost personalizacije. Naime, u postupku obnove dodatna opcija može biti mogućnost naručivanja računala u drugoj boji. Ova prilika daje mogućnost prilagodbe izgleda računala, a sve prema vlastitim željama. Bilo da se radi o klasičnim bojama poput crne ili sive, ili nešto kreativnijim opcijama poput svijetlih boja ili uzoraka, mogućnosti su raznolike.
Ovaj postupak lakiranja i prilagodbe boje omogućuje osvježavanje i personalizaciju računala te pruža korisnicima jedinstvenu mogućnost da svoj uređaj učine jedinstvenim i po vlastitom ukusu. Ovaj postupak provodi se s pažnjom kako bi se osiguralo da nijedna funkcionalnost računala ne bude narušena te da se izbjegnu eventualni problemi koji bi mogli nastati kao posljedica lakiranja ili promjene boje.
Kupnjom obnovljenog računala možete uštedjeti
Obnovljena stolna računala obično su jeftinija od obnovljenih prijenosnih računala, a što nas dovodi do najvećeg razloga zašto se odlučujemo kupiti rabljeno, odnosno obnovljeno. Obnovljene komponente stolnog računala mogu se lakše popraviti i zamijeniti u odnosu na njihovu prijenosnu braću.
Ako vam nije potrebna prenosivost prijenosnog računala, obnovljeno stolno računalo može ponuditi veću vrijednost za vaš novac.
Obnovljeno prijenosno računalo dobar je izbor ako imate potrebu za rad s raznih lokacija ili ako puno putujete. Međutim, prijenosna računala u odnosu na stolna je teže popraviti i nadograditi. Isto tako, imajte na umu da obnovljena prijenosna računala ponekad imaju više kozmetičkih nedostataka, poput ogrebotina i udubljenja. Prije ćete naći stolno računalo u novom stanju u odnosu na prijenosno.
Proizvođači/prodavači obnovljenih (refurbished) računala prodaju računala kako bi se riješili preostalih zaliha ili kada su neki proizvodi vraćeni, odnosno izvađeni iz originalne ambalaže, nakon što je kupac odustao od kupovine. Takva računala moguće pronaći po nižoj cijeni u odnosu na novije ili potpuno nove proizvode
Pronašli smo neke primjere:
Na stranici green-tech.hr pronašli smo obnovljeno, rabljeno računalo HP EliteBook 840 G3 s Core i5 6200U procesorom na 2,3 GHz, 8 GB RAM-a i 256 MB SSD diska sa cijenom nešto višom od 300 eura. Kako smo doznali, cijena se formira ovisno o kategoriji (prihvatljivo, vrlo dobro, kao novo). Kako stoji na mrežnim stranicama ponuđača, ovaj model je iz kategorije stanja „vrlo dobro“. Svaki uređaj se testira, provjerava i čisti (po potrebi se mijenjaju ključni elementi hardvera), a obavezno se mijenja tipkovnica koja može biti EN ili HR.
Iako se radi o modelu s Core i5 CPU-om 6. generacije (SkyLake), predstavlja solidan odabir za manje zahtjevne korisnike, a dolazi s garancijom od dvije godine.
Drugi model je HP 250 G9 koji dolazi s procesorom Core i5 1235U 12. generacije (AlderLake) na 1,3 GHz. Rabljeni primjerak, stanja kao novo, a dolazi s dvije godine jamstva uz cijenu malo višu od 500 eura. Za usporedbu, ovakav primjerak prodavao se kao nov za 800-tinjak eura prije nekoliko godina.
Obnovljena prijenosna računala prilikom procesa obnove svrstavaju se u određenu kategoriju (dobro, vrlo dobro, stanje novog,…). Svaki uređaj se testira, provjerava i detaljno čisti, a obavezno se mijenja i tipkovnica
Što tražiti pri kupnji obnovljenog računala?
Ono što želite u obnovljenom računalu ovisi o vašim potrebama i osobnim preferencijama. Popis koji slijedi može vam pomoći prije donošenja konačne odluke o kupnji.
Značajke, odnosno što mi točno treba?: Prvo, definirajte što želite, koja je namjena računala te kakve bi trebale biti specifikacije. Prema željama i potrebama možete napraviti upgrade komponenti (RAM, SSD…)
Planirajte budžet: Stvar je jasna, planirajte koliko želite potrošiti, a da biste dobili najbolje za svoj novac. Imajte na umu različite tehnološke mogućnosti koje se nude.
Certifikacija: Za najvišu kvalitetu potražite računala koja su certificirano obnovljena kako biste bili sigurni da su prošla sveobuhvatan popravak i postupak testiranja.
Od koga kupujete?: Provjerite reputaciju tvrtke od koje kupujete. Dobar orijentir vam mogu biti pozitivne/negativne recenzije korisnika, bilo da se radi o proizvođaču računala ili prodavaču treće strane.
Jamstvo: Pažljivo pregledajte informacije o jamstvu kako biste bili sigurni da prodavač u potpunosti stoji iza svog proizvoda. Imajte na umu da pojedina jamstva proizvođača možete dobiti samo izravnom kupnjom od proizvođača (ne i preprodavača).
Servisni plan: Obnovljena računala mogu dolaziti s besplatnom podrškom i uslugama popravka na ograničeno vrijeme. Provjerite točno o kojoj usluzi se radi i odgovara li vam.
Pravila povrata: Informirajte se o uvjetima povrata obnovljenog računala unutar određenog vremenskog okvira.
Obnovljenim računalima zamijenjeni su svi estetski i hardverski nedostatci koji utječu na funkcionalnost te se kao takva klasificiraju u jednu od klasifikacijskih razina, primjerice: kao novo ili s estetskim nedostacima
Zaključak
Zašto DA?
- Ušteda - Kupovina obnovljenih računala je racionalna kupovina, jer ona nudi uštedu u odnosu na kupnju novih
- Jamstvo - Obnovljena računala dolaze s određenim jamstvom (npr. dvije godine) koje osigurava dodatnu sigurnost pri kupnji
- Provjerena kvaliteta - Kupovinom renomiranih brendova poput Lenovo, Dell, HP i Fujitsu, dobit ćemo obnovljeno računalo provjerene kvalitete, jer takva računala s komponentama u kućištu često odgovaraju računalima novije generacije
- Brinemo za okoliš - Kupnjom obnovljenog uređaja doprinosi se smanjenju elektroničkog otpada, što je ekološki odgovorno
Zašto NE?
- Postoji rizik da neka obnovljena računala mogu imati ograničeni vijek trajanja ili manje pouzdane performanse ako nisu temeljito provjerena i obnovljena
- Obnovljena računala nemaju “najfriškiji” hardver
- Neki kupci jednostavno ne žele “obnovljeno”, već novo
Bitno je kupovati od pouzdanih dobavljača koji nude transparentne informacije o procesu obnove i kvaliteti proizvoda. Važno je pripaziti na generaciju procesora, posebno ako vam je to važno zbog specifičnih zahtjeva, novijeg operativnog sustava ili programskih alata. Uz pravilnu provjeru i odabir, obnovljena računala mogu biti dobra investicija koja kombinira ekonomičnost i održivost.