Unutar Sonyeve tržišne nepredvidljivosti, pokušati predvidjeti bilo kakvu budućnost ili razvoj situacije ili pak putanju ove kompanije u bilo kojem njenom segmentu, krajnje je nezahvalan i gotovo nemoguć posao.
Sony se u zadnjoj dekadi isticao više kao hrabar inovator, pomalo zanemarivši status predvidljivog tržišnog branda, kakvim se žele pokazati ostali japanski prijatelji u digitalnoj fotografskoj industriji. Možda upravo zbog toga imamo i osjećaj kako se i prečesto prvi mačići ovdje bacaju u vodu, pa je donekle i vidljivo kako je Sonyju važnija tehnologija koju implementira u svoje fotografske proizvode nego oni sami, ne hajući pretjerano za tromost tržišta kojeg nastoji uvijek i iznova šokirati radikalnim novostima.
Zar nas onda treba čuditi kako će Sony napraviti proizvod s odličnim senzorom, ne samo zato da proda proizvod tržištu, nego prvenstveno kako bi tehnologiju, ali i sam senzor, uspješno prodao i licencirao ostalim brandovima i tako imao koristi i od njihova tržišnog udjela.
Odličan zakretni stražnji zaslon: Dodatno će povećati komfor fotografiranja i video stvaralaštva
Razlog zašto smo vas ponovo zagnjavili povijesno-trgovinskim prodikama je sam smisao i postojanje ovog odličnog i tek naizgled „klasičnog“ aparata; Alphe A99, ali i smisao njegove recenzije čak možda i godinu dana prekasno. Iako se Sony SLT-A99 pojavio na tržištu još krajem 2012. godine, nemamo mišljenje o njemu kao uređaju kojeg je vrijeme, u samo jednu godinu, u stanju pregaziti i učiniti ga manje atraktivnim. Vremenskim odmakom A99 nije apsolutno ništa izgubio od svoje svježine i trenutno u Sonyevom taboru ne postoji moćniji aparat, barem ne u ovoj klasi. Dakle, ovo ne samo da je jedinstveni punoformatni SLT, već je i posljednji od svoje vrste.
Da, ovo je posljednji punoformatni aparat koji uz SLT tehnologiju ima i klasični DSLR izgled i možemo zaključiti kako je Sonyju uspješno poslužio kao svojevrsni „Vulgar display of power“. Mogli bi reći da je sam aparat svojevrsna posveta modelu A900, međutim u A99 implementirane su sve elektronske ljepote isklesane na SLT i Next modelima. Srce ovog aparata je 24 megapikselni punoformatni CMOS senzor upotpunjen s Phase Detection auto-fokusnim senzorom. Zajedno pogonjeni Bionz procesorom koji je u stanju, uz kontinuirani autofokus, zabilježiti 6 fotografija u sekundi. Naravno, ukoliko ne snimamo uz Live-View pregled, pošto tada ta brzina opada na tek 3 sličice.
Dakle, ovo nam zvuči kao scenarij koji se odigrava u Sonyevoj Alphi A77, ali ovaj puta je APS-C senzor zamijenjen punoformatnim, s dimenzijama fotografija od 6000x4000 piksela.
Upravljanje aparatom uobičajeno je jednostavno, a na raspolaganju nam je korisni pomični stražnji zaslon koji će ponajviše cijeniti videografi, ali i vrlo dobro digitalno „optičko“ OLED tražilo. Nećemo zaboraviti blagodati poput ugrađenog GPS sustava ili utora za dvije SD kartice.
Sony Alpha SLT-A99 u stanju je ponuditi vrlo kvalitetne fotografije i u uvjetima visokih ISO vrijednosti, gdje 24 megapikselni fullframe senzor nastoji zadržati što više detalja, kako u JPEG snimkama, tako i u RAW formatu.
Vječno zapostavljani video kod A99 definitivno je zadobio zavidnu pažnju. Osim korisnog zakretnog stražnjeg zaslona, tu je i podrška za 1080p60 video, manualne audio kontrole, kao i priključci za vanjski stereo mikrofon i slušalice.
Desert na kraju je i mogućnost bilježenja nekompresiranog HD videa na vanjski snimač ili zaslon. Nažalost, pri manualnim postavkama snimanja videa gubi se kontinuirani autofokus, kao i histogramski prikaz. Aparat vrlo dobro leži u ruci i iako djeluje robusno, Sony i dalje nije učinio mnogo da unatoč svim metalnim legurama ublaži neuvjerljivu plastičnost, kako podloge, tako i pojedinih gumbića na samom aparatu.
U svakom slučaju, SLT A99 će cijeniti zahtjevniji korisnici koji imaju potrebu za cjelovitim fotografskim rješenjem. S ozbiljnim senzorom punog formata u stanju je zabilježiti fotografije s kvalitetom i reduciranim ISO šumom daleko bolje od ijednog APS-C rješenja. A99 svakako je Sonyjev aparat iz teške kategorije, koji nudi mnogo toga i realno nema još potrebe za SLT nasljednikom.