Feniksov novi model na vrhu ponude nas je pomalo iznenadio. Od prebuilt računala obično očekujemo poneko rezanje uglova i nelogična mjesta na koja se umeću lošije komponente, sve kako bi se smanjila cijena. No ne i u ovom slučaju. Čak i napajanje, na kojem se često zna štedjeti, iz više je klase. Coolermasterovo G750M od 750 W, s modularnim kablovima. Modularni kablovi su jednako bitni koliko i snaga, zbog čega je unutrašnjost računala veoma uredna, što osigurava odličan protok zraka i hlađenje.
PROSTRANO KUĆIŠTE Uz modularno napajanje garantira uredan cable managment
Protok zraka, a time i hlađenje je iznimno bitno u iskorištenom kućištu, budući da su većina otvora za zrak zatvoreni ili skriveni iza vratašca za suzbijanje buke. Coolermaster Silencio 652S jedno je od masivnijih kućišta na tržištu, ne samo zbog veličine, već i zbog spomenute zvučne izolacije. Kada u obzir uzmemo da su ugrađene komponente iz više klase, a time imaju i veću potrošnju, temperature unutar računala nisu prelazile dozvoljene granice, a u idle radu, računalo gotovo da nismo mogli niti čuti. Tek nakon par minuta vrtnje benchmarkova mogli smo čuti laganiji šum, no nismo osjetili nikakve vibracije kućišta.
Sirovom snagom Intelovog i7-5820K procesora uparenog s 32 GB RAM memorije, Fenixov Panther X99 bismo mogli karakterizirati kao odličan workstation za obradu audia i videa. Peformanse u igrama ne zaostaju mnogo, budući da je u konfiguraciji i MSI-jeva Geforce GTX980 grafička kartica. Iako nije dostatna za većinu high-end igara u 4K, 1080p i 1440p igranje na visokim detaljima u AAA igrama je itekako moguće. U prilog tome idu i odlični rezultati u benchmarkovima, kako u onima iz igara, tako i u onima za renderiranje videa i općenito snage procesora.
Prostora za pohranu također ne nedostaje. SSD od 250 GB je dostatan za operativni sustav i većinu zahtjevnijih aplikacija, dok će dva tvrda diska od 1 TB poslužiti za spremanje video i audio projekata. Iako diskovi nisu niske potrošnje niti namijenjeni za tiha računala, u Silenciju 652S ih nismo mogli čuti. U sadašnjoj konfiguraciji, moguće je ubaciti još jedan 3,5 inčni tvrdi disk, ali i još tri 2,5 inčna diska, primjerice za SSD RAID, kojim bi se brzina računala dodatno povećala.
PREDNJI FILTER Iza vratašca je veoma šupalj, bez tipične spužvice, zbog čega bi se u kućištu moglo nakupiti prašine
Proširivost i održivost u budućnosti je garantirana sa MSI-jevom X99-s matičnom pločom, koja nudi i M-2 SSD utor, ali i još četiri slobodna mjesta za RAM memoriju. Intelov i7 5820K dozvoljava i overclockanje, a ugrađeni Coolermasterov 412S će biti dovoljan za inicijalno ubrzavanje, dok će za ikakve ozbiljnije overclokove biti potrebno ugraditi neko AiO vodeno hlađenje. Ugrađena zvučna kartica je ograđena od ostatka matične ploče, zbog čega su elektrostatičke interferencije svedene na minimum.
GORNJA STRANICA Sadrži sav I/O i nudi dodatna dva mjesta za instalaciju ventilatora, u zamjenu za tihi rad