U maleno, bijelo kućište lagano zaobljenih rubova možete smjestiti dvije ili četiri ladice s 2,5”/3,5“ SATA diskovima. Kako ovo ne bi bio običan NAS smjestio se tu i dvojezgreni Intel, 1 GB RAM-a, dva komada gigabitnih mrežnih priključaka, uz bogate softverske dodatke. Jednostavne upute koje ćete pronaći u kutiji odvest će vas na internetsku adresu s koje će vaš NAS biti lako prepoznat, a čarobnjak će vas voditi kroz jednostavan postupak podešavanja.
TS-451 inačica savjetovala nas je kako je najbolja opcija za konfiguraciju odabir RAID 5 polja za diskove koja će osigurati da podaci ostanu sačuvani ukoliko jedan od 4 diska otkaže poslušnost dok nas je TS-251 savjetovao da odaberemo RAID 1 opciju kako bi isti podaci bili paralelno kopirani na oba diska.
Nakon odabira željenih opcija odvedeni smo na web adresu našeg NAS-a gdje nam je za oko zapelo mnoštvo aplikacija koje možemo instalirati na NAS. Tako možete odabrati želite li da vaš NAS bude torrent klijent za preuzimanje datoteka ili ćete od njega napraviti web server uz pomoć mnoštva dostupnih CMS-ova poput Drupala, Joomle, WordPressa, phpBB foruma, MediaWiki i drugih, a web server možete začiniti i Pythonom Perlom, Ruby on Rails, Javom i sl.
Naravno, ovaj NAS može biti i Mail server, Radius server, LDAP Server, no QNAP je naglasak stavio na multimediju pa su tako aplikacije za video player već instalirane. Natrpali smo NAS našim Full HD .m2t i H264 .mp4 videima te probali pokrenuti takve datoteke direktno iz web sučelja NAS-a. Zvuk je išao glatko, no slika je trzala. Pokušali smo video pokrenuti i preko Android smartphonea s aplikacijom Qvideo, no i tu je Full HD video trzao. Kako NAS dolazi s utorom za HDMI kabel, spojili smo ga na TV i probali pokrenuti video preko XBMC-a koji je već instaliran na NAS i razočarali se jer je i ovdje Full HD sadržaj trzao. Kao da je ovaj uređaj već pregazilo vrijeme pa nije baš predviđen za Full HD rezoluciju videa, a već se nalazimo u 4K dobu.
TS-251
Na kraju nije nam ostala druga opcija nego na računalo instalirati VLC media player i pokrenuti video preko mreže, kao što smo to činili i na „običnim“ NAS uređajima. Na smartphone smo instalirali Qfile i njime skinuli video te ga pokrenuli nativnim video playerom. Očekivano, video sada više nije trzao.
Kada je NAS spojen HDMI-om na TV, morat ćete na njega priključiti miša, poželjno je i tipkovnicu kako bi lakše surfali Internetom jer vam je na početnom ekranu dostupan i Chrome preglednik. Nemate li pri ruci miša i tipkovnicu možete smartphone iskoristiti kao daljinski uz pomoć aplikacije Qremote.
Još jedna aplikacija nam je specijalno upala u oko, a zove se „Virtualization Station“. Htjeli smo je isprobati, no uz 1 GB RAM-a to je teško izvedivo. I zašto je QNAP onda nalijepio tu naljepnicu na kućište? Ako ju skineš, gubiš garanciju. Kada bi ovo bio jeftiniji uređaj, onda bi nekako ta naljepnica i imala smisla. No uređaj je preskup, u omjeru uloženo/dobiveno, a onda ga još ne možete niti nadograditi bez intervencije ovlaštenog servisa. Drugim riječima, jako zamjeramo QNAP-u što nisu stavili barem 4 GB RAM-a kao minimum za ovakve uređaje, iako postoji i verzija s ugrađenih 4 GB RAM-a. Spmenuti Chrome nije brz kao onaj na vašem smartphoneu ili računalu.
Stražnja strana: Gore pri vrhu kućišta je naljepnica koja nas strašno ‘ljuti’, ispod nje HDMI za telku, 2x mreža - jedan za NAS, a druga za Virtualne strojeve, ispod mreže - USB za miša i tastaturu
Demo administracije pogledajte na adresi: http://qnapdemo.myqnapcloud.com:9090/
(user: qnap; password: qnap)