Kineska kompanija XIAOMI već je naširoko poznata među mobilnim entuzijastima. Njihovi Android mobiteli, koji nastoje vjerno oponašati Apple po dizajnu hardvera i softvera, za nisku cijenu nude bijesne specifikacije.
XIAOMI MiPad, prvi tablet iz njihove radionice, istovremeno nas je podsjetio na tri velika mobilna diva: Apple, Google i Microsoft. Dizajn hardvera i ikona aplikacija MiPad očito preuzima od Applea, žuta podloga kućišta neodoljivo podsjeća na Lumije, dok je glavni wallpaper inspiriran pozadinom Nexusa. Kad smo već spomenuli Nexus, ne bi bilo zgorega nadopisati da su se i XIAOMI i Google okrenuli Nvidijinom čipsetu. MiPad pogoni “slabija”’ 32 - bitna četverojezgrena inačica Tegra K1 čipseta, koji kuca na 2,2 GHz takta, dok će Nexus 9 krasiti 64-bitna, dvojezgrena Denver verzija, koja radi na taktu od 2,5 GHz.
Kvalitetna kopija
U paru s 2 GB RAM-a, Tegra K1 odlično obavlja posao. Ili više njih, ukoliko istovremeno radite s mnoštvom aplikacija. Ponekad se zna dogoditi da ekran ne registrira naredbu ili aplikacija odbije poslušnost, no to nije toliko često da bi vas moglo žešće iživcirati. Uz odlične performanse, moramo pohvaliti i 7,9 inčni ekran 2K rezolucije koji pruža izvrsno iskustvo gledanja filmova. U nativnom video playeru smo mogli vrtjeti skoro sve popularne formate (.avi, .mp4, .mkv) u različitim rezolucijama (od SD do FullHD).
Samo nam je jedan SD .avi film otkazao poslušnost. Baterija nam je za jedan sat reprodukcije FullHD filma, s maksimalnim osvjetljenjem i ozvučenjem, uzela 15% kapaciteta. U pozadini smo imali upaljen WiFi te sinkronizaciju jednog mail računa. Zahtjevnim korisnicima multimedije svidjet će se i vrlo dobra reprodukcija glazbe. Visoke performanse, dobre multimedijalne mogućnosti, izdržljiva baterija, niska cijena... Čini se kako MiPad ispunjava sve kvačice u kategoriji dobrog tableta. Ali...
Uvijek postoji jedno ali, zar ne?
Prvenstveno, smatramo da će originalno MIUI sučelje i softverski paket biti velika prepreka pri kupnji i/ili prihvaćanju među mainstream publikom. Ako se odlučite kupiti tablet na poklon nekome tko nije baš informatički pismen, morat ćete mu putem Google Installera staviti uobičajene Googleove aplikacije poput Play trgovine, Gmail klijenta i Kalendara. Aplikacije koje dolaze s MIUI sučeljem su dobre, ali vam nipošto neće biti dovoljne, a rijetko tko će se uspjeti snaći po kineskoj trgovini aplikacija. Usto, bilo bi dobro da potražite hrvatsku tipkovnicu jer vam tablet samo nudi kinesku i englesku, bez dijakritičkih znakova. U kutiji s tabletom dobili smo i nestandardni punjač, koji smo morali zamijeniti normalnim. Ne znamo koliko to utječe na performanse punjenja baterije, koja nam se s priloženim microUSB kablom i normalnim punjačem za sat vremena regenerirala za 30%.
Ozbiljan prigovor uputili bismo i kameri od 8 MP koja u dnevnim uvjetima slika dobre fotke, no nudi gotovo pa nikakve mogućnosti podešavanja (samo filtre) te nema bljeskalicu za slikanje/snimanje noću. Pridodamo li tome povremenu neresponzivnost ekrana i bugovitost nekih aplikacija, nije teško doći do zaključka kako se MiPad ipak ne može nositi s brand name konkurencijom. No, s obzirom na njegovu cijenu i zaista izvrstan omjer uloženog i dobivenog, sumnjamo da mu je to i cilj na ovom tržištu. Radi se o uređaju kojeg će mala skupina entuzijasta imati hrabrosti uvesti iz Kine te ga samostalno u potpunosti prilagoditi svojim potrebama.