HTC U11+ samozatajno je stigao na globalno tržište krajem prosinca, u sjeni bombastičnog obračuna Samsung Galaxy Notea 8 i iPhone 8 Plusa, a na hrvatsko tek nedavno. Radi se o većoj, takoreći phablet verziji odličnog HTC U11 modela, s kojim dijeli mnogo sličnosti, no donosi i neka unaprjeđenja. Najveće je, svakako, ekran veći za pola inča (6 inča) sa 18:9 formatom (2880 x 1440 rezolucija). Što se tiče same kvalitete ekrana, U11+ ima napredniju Super LCD 6 tehnologiju s podrškom za HDR10 standard te DCI-P3 raspon boja. DCI-P3 donosi širi raspon boja od sRGB-a, ali treba napomenuti da većina sadržaja još uvijek radi na sRGB rasponu. U principu, prednosti ove tehnologije trebale bi biti vidljive tek kroz određeno vrijeme. U usporedbi s konkurencijom, ekran primjetno ima manju svjetlinu. Reprodukcija glazbe preko bežičnih slušalica (nažalost, ne dolazi s 3.5 mm utorom) i BoomSound stereo zvučnika bila je poslovično izvrsna, možda i najbolja koju sam čula od U11 modela.
HTC U11+ puca visoko
HTC je uložio velik trud da smanji površinu okvira kućišta u odnosu na veličinu ekrana, pa izgleda kao pravi “bezel-less” mobitel. Senzor za otisak prsta promijenio je lokaciju - sada se nalazi na poleđini uređaja. Moram priznati da mi novi raspored tipaka/senzora nije najbolje legao u ruci. Gotovo uvijek bih morala ispravljati poziciju prsta da sjedne u senzor. Unatoč smanjenju okvira, mobitel se pokazao gotovo nemogućim za normalno korištenje bez oba dlana. S druge strane, Edge senzor, koji su mnogi kritizirali na U11 modelu, u ovim danima pokazao se iznimno praktičnim. Za osnovne aktivnosti poput fotografiranja nisam morala skidati rukavice, nego bih samo stisnula mobitel. Stiskanje mobitela može otvoriti Edge launcher sidebar gdje imate pristup omiljenim aplikacijama.
Sam dizajn mobitela ne ističe se posebno, ali finiš izrade da. U11+ sazdan je od tekućeg stakla, s Corning Gorilla Glass 5 zaštitom s prednje i sa stražnje strane. Usto, ima IP68 certifikat otpornosti na vodu i prašinu. Uređaj na prvi pogled izgleda lijepo i sjajno, no ne dajte se zavarati. Poleđina ekrana se vrlo lako grebe i da očuvate mobitel u savršenom stanju morat ćete što prije nabaviti maskicu.
Stari čipset, više RAM-a
U11+ pogoni sad već godinu dana star Qualcomm Snapdragon 835 čipset s četiri brze (2.45 GHz) i četiri štedljive jezgre (1.9 GHz). Mobitel dolazi sa 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, proširive do 2 TB. Performanse su vrlo dobre, štoviše odlične ako baš ne patite na rezultate benchmark testova. Mobitel radi iznimno brzo, ne zagrijava se, ne usporava niti zastajkuje. Baterija dolazi s ogromnim kapacitetom od 3930 mAh-a i bez problema može izdržati jedan dan zahtjevnog korištenja.
Stražnja kamera od 12 MP, mada nema para, jedna je od ponajboljih na tržištu. Fotografije su oštre, vjernih boja, pune detalja, doslovno hvataju pahulje snijega u letu. Fotografije su bile podjednako dobre u dnevnim, noćnim i uvjetima bez svjetla, gdje sam uključila dvotonsku bljeskalicu. Doduše, s flashom fotografije postaju šumovite na gornjem dijelu i sa strane. Automatski način rada pokazao se sasvim dovoljnim u testiranju, no ako ste foto-entuzijast, treba spomenuti kako U11+ dolazi s robusnim pro modom rada koji omogućava ekspoziciju do 32 sekunde. Prednji fotoaparat ima 8 MP, dvostruko manje od HTC U11, no proizvodi vrlo dobre selfie portrete u dnevnim uvjetima i dobro osvijetljenim zatvorenim prostorima. Po noći kvaliteta fotografija s prednje kamere osjetno pada. Snimanje videa u 4K rezoluciji je podržano, a valja istaknuti da se zvuk snima s 4 mikrofona, što obogaćuje snimku posebnom kvalitetom.
Pozicija u kojoj se U11+ našao zbog kasnog launcha pomalo je nezahvalna. U trenu plasiranja na domaće tržište konkurenti iz phablet kategorije već se mjesecima reklamiraju i bore za pozornost kupaca. Istovremeno, najavljen je dobar dio flagship kolekcije za proljeće/ljeto 2018. koja ugrožava sve prošlogodišnje modele novijim komponentama i boljim performansama. No ako baš tražite phablet flagship, HTC U11+ je jako dobar izbor. U pojedinim segmentima i najbolji.