Standardni Apple Watch dizajniran je za svakodnevno casual nošenje ili lakši trening, gdje se ne očekuju ekstremniji uvjeti ili grublje rukovanje kroz životni vijek sata. Korisnici su ipak htjeli nešto otpornije i izdržljivije za one koji preferiraju ekstremnije sportove, pa je tako nastao Watch Ultra. Sada i ako padnete sa Jet Skyja, satu neće biti ništa. Dapače, ima odlične specifikacije za one koji preferiraju vodene sportove u svim oblicima, pa tako i ronjenje do 500 metara dubine, što može pratiti novi altimetar, zajedno sa drugim detaljima vašeg tjelesnog stanja. Drugim riječima, Apple Watch Ultra je „rugged“ verzija njihove ponude, za one najekstremnije među nama.
Te specifikacije prati i njihova cijena, a ljubiteljima će ogroman plus biti i višednevno trajanje baterije koja je stala zahvaljujući većem kućištu. Sada možete bez problema nekoliko dana izdržati na jednom punjenju ako ga koristite kao pametni sat, dok će razni sportovi brže trošiti bateriju, ovisno koje sve funkcije prate i s kojom preciznošću. Smatramo da će prosječan korisnik lako izvući dva do tri dana na jednom punjenju, samo budite sigurni da prije avanture obavite sva ažuriranja.
Zaslon: Watch Ultra modela omogućuje prikaz više različitih widgeta odjednom, što je idealno za one željne detaljnih informacija
Cjelodnevno praćenje: S obzirom na dulje trajanje baterije, sat možete bez problema nositi kroz dan i za vrijeme spavanja kako bi pratio i taj detalj
Pogledajmo sada sami sat, koji ostaje fizički isti kao i prijašnja Ultra verzija, osim što sada imate opciju crne boje za kućište koje imamo na testu. Vjerujemo da ste svi vidjeli klasičan dizajn Apple Watch modela sa zaobljenim kućištem i prednjim staklom koje ga prati sa svojim zaobljenim rubovima. Drugim riječima, ako satom u nešto udarite, udarit ćete upravo staklom.
Ultra modeli tako imaju posve ravno prednje staklo, sa čvrstim kućištem od titanija koje se dodatno proteže oko stakla, dajući Ultra satu zanimljiv dizajn gdje izgleda kao standardni Apple Watch sa dodatno izbočenim ekranom. Ovaj pristup omogućio je puno više prostora u unutrašnjosti za razni dodatan hardver i naravno, veću bateriju. Izbočeni su i gumbi s desne strane, a kruna za kontrolu ima jednake funkcije kao standardan Apple Watch, no oko nje je ponovno postavljeno dodatno kućište kako ne bi zapinjala za vrijeme rekreacije.
GUmbi ujedno i senzori: Gumbi sa strane zaštićeni su kako ne bi zapinjali, a osim pomoći u navigaciji touchscreena, služe i za napredna mjerenja srčanog ritma
Čvrsta zaštita
Prednje „staklo“ je zapravo safirni kristal kojim se dobiva iznimna otpornost na grebanje i pucanje, iako ga nije nemoguće zagrepsti. Stražnja strana, koja je u doticaju s kožom, koristi keramiku, dok su razni senzori ponovno prekriveni safirnim kristalom, a mogu se vidjeti i dva metalna polukruga kojima se očitava tjelesna temperatura, primarno za vrijeme spavanja. Imajte na umu da se ovdje radi o dosta velikom satu te dolazi u samo jednoj veličini. Ima 49 mm kućište sa 49 x 44 x 14,4 mm dimenzijama s obzirom da se radi o pravokutnom dizajnu po kojem je Apple poznat.
Ovakav pristup im omogućuje puno prostora za razne detaljne informacije, a zaslon nudi 410 x 502 pikselnu rezoluciju. Dodatna posebnost sata je i 3.000 nitsa svjetline na suncu, što ga čini lako čitkim u svim situacijama. Dok desna strana koristi standardno pomoćni gumb i krunu za navigaciju, što primarno pomaže standardnoj touchscreen navigaciji, s lijeve strane dobivate dodatan akcijski gumb kojeg možete sami postaviti da pokreće razne mogućnosti sata, poput specifičnog sporta ili menija, a žarkom bojom istovremeno dodaje ukupnom dizajnu.
U razini je kućišta, pa ga ne biste trebali previše slučajno pritiskati. Uz sat smo dobili i silikonski crni remen koji prati dizajn njihovog pletenog modela, a koristi isti pristup kopče za tijelo sata kao ostali Apple satovi, iako se radi o većem dizajnu koji je kompatibilan s originalnim Apple Watch Ultra modelom. Imajte na umu da svi Ultra satovi imaju i eSIM funkcionalnost, pa ga možete koristiti i kada je udaljen od samog mobitela, za streamanje glazbe, plaćanje, razgovore i sve druge funkcionalnosti za koje bi vam inače trebao mobitel.
U usporedbi s originalnim Apple Watch Ultra modelom, ovdje dobivate duplo više interne memorije, s ukupno 64 GB pohrane. Dolazi i s boljim S9 čipsetom koji primarno dobiva četverojezgreni Neural Engine koji omogućuje rad Siri asistenta i kada nemate vezu s internetom, a potencijalno će moći koristiti i buduće nove funkcije, iako ništa nije najavljeno niti obećano. Od senzora dobivate standardni senzor otkucaja srca koji detektira afibrilaciju, kao i neuobičajeno visoke ili niske otkucaje, mjeri temperaturu okoline poput vode i vašeg tijela sa dva temperaturna senzora, može mjeriti dubinu vode do 500 metara, iako je sat testiran na do 100 metara sa WR100 standardom.
Tu su već klasično još kompas, altimetar, akcelerometar, žiroskop te naravno, senzor okolnog osvjetljenja za kontrolu svjetline zaslona. Ultra modeli po mraku prebacuju rad ekrana u crvenu boju, kako bi oko ostalo prilagođeno noćnim uvjetima okoline nakon što pogledate u sat. Za navigaciju se koriste dual-band GPS, GNSS, Galileo i BeiDou sustavi, a baterija u GPS načinu traje od 10 do 17 sati, ovisno o ostalim postavkama sata. Ultra koristi i dva zvučnika te tri mikrofona za bolju kvalitetu poziva i reprodukciju multimedije i izoliranje pozadinske buke.
Stražnja strana: krije većinu naprednih senzora, a napravljena je od materijala otpornih na grebanje. Imajte na umu i da se koristi Appleov jedinstveni dizajn držača remena
Puna funkcionalnost: Ovo je pravi pametni sat s ogromnim brojem aplikacija te je dio Appleovog sustava, pa ima pristup podacima poput kalendara, slika i poziva
Ovdje povrh svega govorimo i o vrlo bogatom Apple ekosustavu, pogotovo ako ste vlasnik Apple mobitela. Zapravo, morate ga koristiti jer se sat ne može postaviti sa Android uređajem. Pravi pametni sat znači i jako puno dodatnih aplikacija trećih strana s raznim funkcijama koje su primarno i za rekreaciju. Možete povezivati i druge Bluetooth uređaje poput trenažera ili drugih dodataka za bicikl kako bi vam mjerili snagu i kadencu te to pridodali ostatku podataka. Apple limitira neke detalje te, recimo, ne možete vidjeti Google karte na satu, već morate koristiti Appleovu aplikaciju za navigaciju, no takvih situacija nema puno.