Svoju novu seriju mainstream gaming laptopa Victus HP osmislio je kao direktan odgovor na konkurentske mainstream modele poput Acerovih Nitro 5 ili Lenovovih IdeaPad Gaming 3 modela. Mainstream kategorija gaming laptopa u pravilu donosi najpopularnije i najprodavanije modele, ali i veliki broj raznih konfiguracija u pojedinoj seriji. Shodno tome i HP unutar Victus serije nudi veliki broj raznih konfiguracija.
Victus je HP osmislio kao svojevrstan podbrand u svojoj ponudi laptopa, pa kod ovih modela ne nalazimo HP-ov logo, već isključivo natpis Victus i odgovarajući logo u obliku slova V.
Mi smo imali priliku testirati dva Victus modela istovjetne cijene od kojih jedan posjeduje 8 GB radne memorije i dolazi s predinstaliranim Windowsom 11 Home, dok ovaj drugi posjeduje 16 GB radne memorije, ali dolazi bez OS-a. S obzirom na to da su im hardverske osobine posve jednake, ovdje zapravo možete birati između više radne memorije ili predinstaliranog OS-a.
Sposoban mainstream gamer
Prije nego što kažemo par riječi o performansama Victus laptopa s 16 GB radne memorije kratko ćemo se osvrnuti na opremljenost HP-ove Victus serije. Ovdje imamo dobrih i loših vijesti. Dobra je vijest da je uključen čitač SD kartica, što će itekako dobro poslužiti korisnicima koji imaju potrebu za čestim prebacivanjem slika i videa. Victus je valjda jedini mainstream gaming laptop koji dolazi s SD čitačem.
S druge strane, loša je vijest izostanak podrške za USB 3.2 Gen 2. Victus posjeduje ukupno 4 USB priključka od kojih je jedan USB-C. Nažalost svi su ovi priključci ograničeni brzinom po 3.2 Gen 2 standardu što je u dosta razočaravajuće za laptop u 2022. godini.
Dobrih vijesti po pitanju opremljenosti ipak ima više nego loših. Moramo prije svega izdvojiti podršku za HDMi 2.1, kao i Wi-Fi 6. Stvarno je šteta što je HP odlučio USB 3.2 Gen brzine sačuvati za skuplje modele iz high end serije.
Opremljenost: između ostalog uključuje ukupno četiri USB priključka, no nažalost bez podrške za brži standard prijenosa podataka USB 3.2 Gen 2.
Poput i ranije spomenutog modela i ovaj Victus model hardverski se temelji na Ryzenu 5600H i Nvidijinoj RTX 3050 Ti. Kao nešto brža verzija RTX 3050 laptop kartice RTX 3050 Ti temelji se na grafičkom procesoru GA107 i posjeduje 2560 shaderskih procesora, 20 Ray tracing i 80 Tensor jezgri. Uobičajeno performanse ovise o ukupno dostupnom limitu potrošnje energije koji u slučaju RTX 3050 Ti iznosi od 35 do otprilike 80 W.
U ovom slučaju RTX 3050 Ti ima na raspolaganju do 75 W što bi trebalo omogućiti ovom grafičkom procesoru da dosegne svoj puni potencijal.
16 GB RAM-a pun je pogodak!
Posebno je bilo zanimljivo vidjeti postoji li neka opipljiva razlika u performansama u igrama ovog Victusa s 16 GB radne memorije u odnosu na model s 8 GB.
Odmah moramo reći kako svakako preporučamo 16 GB model jer će imati bolje performanse i u budućnosti.
Osim toga vidljivo je kako već sada model s 16 GB radne memorije omogućuje nešto bolje gaming performanse. Istina jest da razlika nije osobito velika, međutim, uvjereni smo da će mnoge novije igre raditi bolje s 16 GB radne memorije.
Treba reći kako oba modela Victusa nemaju Mux switch odnosno mogućnost korištenja isključivo zasebne grafičke kartice što dakako u nekim slučajevima ograničava performanse. Međutim veći problem ipak predstavlja samo 4 GB videomemorije na grafičkoj kartici, tako da ćete u budućnosti morati biti dosta oprezni s postavkama detalja kako ne bi došlo do osjetnog pada performansi zbog nedostatka videomemorije.
Nadalje, RTX 3050 svakako nije kartica koja vam može omogućiti igranje s uključenim Ray tracingom čak ni uz korištenje DLSS-a, premda nazivno podržava Ray tracing.
HP-ov Victus u varijanti s 16 GB radne memorije nedvojbeno je odličan mainstream gaming laptop.
Gaming performanse više su nego dobre za ovu cjenovnu klasu, a vrlo kvalitetan 16-inčni ekran svakako je veliki prodajni adut. Ugodno nas je iznenadilo i trajanje baterije, s obzirom na to da Victusi po tom pitanju nude respektabilne mogućnosti.