Najnoviji AMD-ovi mobilni procesori Ryzen 4000 omogućuju posve novu razinu performansi kada govorimo o mainstream laptopima. Ovdje osobito mislimo na energetski učinkovite procesore koji nose oznaku U i dolaze s nominalnom maksimalnom potrošnjom energije od 15 W.
Performance monster
Najbolji je primjer svakako Ryzen 4700U, koji posjeduje 8 brzih Zen 2 jezgri uz odličnu energetsku učinkovitost. HP nam ovim modelom iz 15s serije zorno pokazuje što je moguće postići kada se ovaj procesor „upakira“ u mainstream laptop.
Performanse su doista odlične za ovu cjenovnu klasu. Štoviše, kod ovog modela HP nije nigdje previše štedio po pitanju hardverske konfiguracije. Uz vrlo brzi 8-jezgreni procesor ovdje nalazimo i 16 GB radne memorije te NVMe SSD većeg kapaciteta: 512 GB. Zahvaljujući ovakvoj hardverskoj konfiguraciji, ovaj je model HP-ova mainstream laptopa ostvario najbolje rezultate prilikom naših testiranja.
Slobodno možemo reći kako vam ni osjetno skuplji laptopi često neće ponuditi ovakvu razinu performansi. Pritom je ovo jedini laptop od svih testnih kandidata koji vam može omogućiti više nego ugodnu i brzu obradu slika i videa, odnosno izvrsne performanse u bilo kojoj procesorski zahtjevnijoj zadaći.
Stoga trenutno svakako spada među laptope s ponajboljim omjerom cijene i performansi na domaćem tržištu. Dakako, ako ga uspijete naći u našim IT dućanima ili web shopovima.
AMD-ov Ryzen 4700U je daleko superiornije rješenje od svega što nam Intel trenutno nudi u mainstream klasi, premda su mu Tiger Lake procesori ipak određena konkurencija. Međutim, ono što je osobito impresivno kod Renoir APU-a je omjer performansi po utrošenom vatu energije. Tako je Ryzen 4700U iznimno energetski učinkovit procesor, što se vidi i u ovom slučaju.
Ovaj HP-ov laptop ne troši previše energije, ne zagrijava se pretjerano i nije suviše bučan, čak ni pod dugotrajnim opterećenjem.
Loš ekran
Povrh svega je i vrijeme autonomije koje smo zabilježili super respektabilno. Nešto manje od sedam sati kontinuirane reprodukcije 1080p videa na bateriji možda nije najbolji rezultat na našem usporednom testu, ali je s obzirom na ugrađeni hardver svakako za svaku pohvalu.
Nažalost, po ne znam koji put ćemo papagajski ponoviti kako je ključni nedostatak HP-ovih mainstream laptopa serije 15s kvaliteta ugrađenog ekrana. Ova boljka osobito bode oči kod ovog modela, jer bismo u svakom slučaju bili skloni proglasiti ga nedvojbenim best buyem u mainstream kategoriji. Određeni nedostatak predstavlja i izostanak modernog operativnog sustava (čitaj Windowsa 10), ali to, čak i s obzirom na omjer cijene i performansi, nije tako veliki problem.
No ovako loš ekran ne možemo mu oprostiti. Stoga možemo ustvrditi kako je ovaj laptop pogodan da ga se, primjerice, koristi kod kuće spojenog s vanjskim monitorom. S obzirom na performanse, može vam zamijeniti i nekakvo jeftinije mainstream desktop računalo. Tako da, ako vam prenosivost nije najvažnija i želite ga koristiti kod kuće, ovo je odličan odabir.
Međutim, i dalje nam jednostavno nije jasno zašto HP ove modele ne opremi boljim ekranima. Bilo kakav IPS ekran, čak i onaj koji ne spada u najvišu klasu, u ovom bi slučaju donio daleko kvalitetniju sliku i ugodnije korištenje uređaja.
NAJBOLJIH 8 LAPTOPA DO 6000 KUNA