Ubrzo nakon predstavljanja novog AMD-ovog mobilnog Renoir APU-a, odnosno nove mobilne serije procesora Ryzen 4000, jedan se model nametnuo kao najpopularnije rješenje kod svih proizvođača, posebice kada govorimo o mainstream laptopima.
Riječ je, dakako, o Ryzenu 5 4500U, koji posjeduje ukupno 6 jezgri, kao i integrirani grafički procesor Radeon RX Vega 6. Nema dvojbi kako je Ryzen 4500U prilično moćan procesor koji trenutno nema prave konkurencije od strane Intela.
Snaga novog Ryzena
Upravo je to razlog zašto je velik broj modernih mainstream prijenosnih računala temeljen upravo na ovom AMD-ovu procesoru. U ovom je slučaju Ryzen 5 4500U temelj HP-ova mainstream laptopa iz poznate serije 15s. Unutar serije 15s HP nudi zaista ogroman broj različitih modela i 15s je zahvaljujući različitim hardverskim konfiguracijama jedan od najzastupljenijih mainstream laptopa na domaćem tržištu. Dosad smo ga imali priliku testirati isključivo u verzijama s Intelovim procesorima, a sada je na red došla i AMD-ova varijanta.
Vizualno je 15s moderno dizajnirani mainstream laptop koji se posebno ističe relativno tankim (17,9 mm) srebrnim kućištem, koje je većinom izrađeno od aluminija. Nema sumnje kako je ovo jedan od vizualno najatraktivnijih mainstream laptopa. Nadalje, 15-inčni model koji smo testirali također je relativno lagan (1,69 kg), što ga čini vrlo lako prenosivim.
Moderni dizajn prati i moderna opremljenost. Ovaj model dolazi s tri USB 3.1 priključka, od kojih je jedan Type-C verzija. Na raspolaganju su vam također 720p kamera, čitač SD kartica i solidni zvučnici.
Tipkovnica je prilično prostrana, s numeričkim dijelom, a odlikuju je dosta velike kvadratične tipke. Smatramo kako tipkama nedostaje malo više hoda, no ovo je nedvojbeno prilično dobra tipkovnica koja omogućuje ugodan rad. Touchpad iz jednog komada odlikuje relativno glatka površina i dobro prepoznaje klikove, premda bi mogao biti nešto većih dimenzija.
Mainstream šampion
Ugrađeni AMD-ov procesor Ryzen 5 4500U omogućuje odličnu razinu performansi za ovakav mainstream laptop. Šest relativno brzih i energetski učinkovitih Zen 2 jezgri donosi osjetno bolje performanse prilikom zahtjevnijih zadaća, kao što su 3D rendering i kodiranje videa, u usporedbi s, primjerice, Intelovim Core i5 1035G1 procesorom, koji često nalazimo kod novijih mainstream laptopa.
AMD-ovo rješenje posjeduje i osjetno brži grafički čip. No nemojte očekivati da ćete s ovim laptopom moći igrati novije igre. Nešto starije igre i popularni online naslovi, međutim, rade bez većih problema.
Općenitom osjećaju brzine prilikom rada s ovim laptopom u velikoj mjeri pridonosi i prilično brzi NVMe SSD kapaciteta 512 GB. Veseli nas što danas i kod ovakvih mainstream računala standardno nalazimo brze NVMe diskove pristojna kapaciteta. Osim odličnih performansi za ovu cjenovnu klasu, ovaj se laptop ističe i iznimno dugim vremenom autonomije. Preko devet sati reprodukcije videa svakako je izvrstan rezultat.
Sve u svemu, ovo je jako dobar mainstream laptop s jednim ozbiljnim nedostatkom. Govorimo, dakako, o lošem ugrađenom ekranu. Stvarno je šteta što HP i dalje u ovoj klasi laptopa ne ugrađuje daleko kvalitetnije ekrane, što je jedini pravi, ali iznimno veliki nedostatak ovog prijenosnika.
NAJBOLJIH 8 LAPTOPA DO 6000 KUNA