Intel je krajem ožujka predstavio svoju najnoviju 11. generaciju desktop procesora Core poznatiju kao Rocket Lake. Međutim, matične ploče s novim Z590 chipsetom pojavile su se na tržištu još ranije početkom godine. 11. generacija Intelovih procesora Core i dalje koristi socket LGA 1200, a službeno nove Rocket Lake procesore podržavaju isključivo Z490 i najnoviji chipset Z590.
Spremna za Rocket Lake!
Svi najpoznatiji proizvođači matičnih ploča već su početkom godine imali više-manje spremne Z590 ploče. ASRock u svojoj ponudi očekivano ima prilično velik broj ploča temeljenih na chipsetu Z590. Model kojim ćemo se ovdje detaljnije pozabaviti je Z590 Steel Legend. Steel Legend serija klasična je mainstream serija ploča unutar koje ASRock pokušava po što je moguće boljoj cijeni ponuditi ploče respektabilnih mogućnosti. Poznato je kako Z590 ploče nisu osobito jeftine pa možemo reći kako je Steel Legend Z590 ploča cjenovno vrlo konkurentna. Osim toga, zahvaljujući jedinstvenom „maskirnom“ dizajnu, svakako spada među vizualno atraktivnije ploče. Nadalje, ova se ploča odlikuje vrlo sposobnom 14-faznom regulacijom napona, što nije nevažno s obzirom na nominalnu potrošnju energije nekih od Intelovih Rocket Lake procesora.
Raspored komponenata na ploči prilično je uobičajen i bez nekih većih iznenađenja. Gornjim dijelom dominiraju odgovarajući hladnjaci VRM jedinica, a valja spomenuti i dva 8-pinska EPS12V dodatna priključka. Ovdje se ASRock oslanja na 14-faznu Dr.MOS regulaciju napona, što bi u principu trebalo biti više nego dovoljno za sve moderne procesore. Spomenimo još kako je ova ploča opremljena s čak tri M.2 priključka od kojih jedan podržava PCIe 4.0 x4, a dva posjeduju odgovarajuće pasivne hladnjake. Podrška za PCIe 4.0 svakako je jedna od ključnih novosti koje donose Intelovi Rocket Lake procesori. Na ploči nalazimo i ukupno 5 PCie priključaka, kao i 6 SATA III priključka. Posebnost su i posebne LED-ice za CPU, Boot, RAM i VGA koje vam služe za dijagnostiku u slučaju problema s određenim komponentama.
Ova ploča dolazi s predinstaliranim stražnjim panelom koji uključuje HDMI, USB-C i DisplayPort priključke, ali i ukupno samo 6 USB priključaka. Ovo je po nama veliki nedostatak jer ćete ovaj broj vrlo brzo popuniti, posebno ako koristite vanjske diskove.
Konačno PCIe 4.0!
Što se tiče audio codeca, ovdje se ASRock oslanja na Realtekov ALC897 koji podržava 7.1-kanalni zvuk, ali svakako ne pripada najoptimalnijim rješenjima. Ukupno gledano po pitanju opremljenosti, ova ploča ne briljira, ali ima manje-više sve što vam je potrebno. Izostale su međutim neke dodatne mogućnosti, poput podrške za BIOS flashback, što jasno ukazuje na mainstream orijentaciju ploče.
Kada govorimo o samo UEFI sučelju, ASRock je i ovdje ostao prilično dosljedan onome što smo navikli vidjeti kod njihovih ploča. Sučelje možda nije vizualno osobito dotjerano, ali je pregledno i lako za korištenje. Podijeljeno je na Easy i Advanced način korištenja, premda će svi malo iskusniji korisnici odmah koristiti Advanced opciju.
Performanse koje nam Z590 Steel Legend može ponuditi svakako su više nego dobre, bilo da koristite 10. ili 11. generaciju Intelovih procesora Core. Dostupan je veliki broj opcija, kako za overclocking, tako i za dodatnu optimizaciju performansi. Posebno kada govorimo o performansama memorije. Intel s novim pločama donosi Gear 1 i Gear 2 opcije koje se odnose na omjer radnog takta između memorije i memorijskog kontrolera.
ASRockova Z590 Steel Legend ploča svakako nudi odličan omjer cijene i mogućnosti. Ukoliko ste spremni na određene kompromise, ova vrlo sposobna ploča može biti odlična osnova za moderno moćno gaming računalo. Rocket Lake procesori konačno donose podršku za PCIe 4.0, kao i nešto bolji IPC, što svakako Intelovu platformu čini nešto konkurentnijom u odnosu na AMD-ove AM4 Ryzen najnovije generacije.