U paketu s novom generacijom Ryzen procesora serije 7000, AMD je predstavio i svu silu novih čipsetova na čelu s novom perjanicom ponude X670E. Slovo E označava Extreme, a prema onome što trenutno možemo vidjeti, zapravo znači ekstremno skupo. Nevjerojatno zvuči činjenica da trenutno ASRock u ponudi ima samo dvije ploče temeljene na X670E čipsetu sa cijenom koja ne prelazi 400 eura! Sve ostale X670E ploče su osjetno skuplje. Jedna od dvije ploče ispod magične granice od 400 eura je i model naziva Pro RS.
AM5, DDR5 i PCIe 5.0
Ranije su Pro RS modeli nekako spadali u ulaznu ASRockovu ponudu uz dosta siromašnu opremljenost i prilično nezanimljiv dizajn. Međutim, X670 Pro RS ipak nudi osjetno bolju opremljenost i bolje mogućnosti.
Svojom vanjštinom Pro RS modeli su oduvijek više bili orijentirani prema ozbiljnijim, profesionalnim korisnicima nego prema gamerima. Sivo-srebrna kombinacija je dosta neutralna, a raspored komponenti na ploči prilično konvencionalan. Suptilno i nenametljivo RGB osvjetljenje nalazimo isključivo kod hladnjaka čipseta.
Međutim, ovu ploču nećete kupiti zbog vanjskog izgleda, već zbog toga što nudi odličnu opremljenost, podršku za sve najnovije AM5 procesore, DDR5 i PCIe 5.0. Važno je napomenuti da X670E nudi punu podršku za PCIe 5.0, jer najnoviji standard podržava kako PCIe X16 priključak za grafičku karticu, tako i jedan M.2 priključak za NVMe SSD.
ASRock ovdje koristi poprilično sposobnu kombinaciju VRM jedinica koje su pritom prekrivene dosta masivnim hladnjacima. Pored procesorskog utora s desne strane nalaze se četiri DDR5 utora. Novost kod AM5 platforme svakako je podrška za EXPO profile memorije.
Mala kontroverza kod ove ploče odnosi se na ASRockovu odluku da memorijske utore prekrije posebnom naljepnicom koja korisnika upozorava da prvo pokretanje računala može trajati i do 400 sekundi, dok traje tzv. memorijski „trening“ i ispravno prepoznavanje memorije. Iz iskustva možemo reći kako sve skupa u pravilu ne traje toliko dugo, no to ovisi o broju korištenih memorijskih modula. Navedenu naljepnicu treba vrlo lagano odlijepiti s utora, jer u suprotnom možete ostati s tragovima naljepnice preko samih utora, što nije nimalo poželjno.
Bogato opremljena
Veliki plus kod ove ploče svakako predstavlja čak pet dostupnih M.2 utora za pripadajuće NVMe diskove. Povrh toga, tu je dodatan M.2 utor namijenjen isključivo WiFi/Bluetooth modulu koji je već popunjen s odgovarajućim WiFi 6E modulom. U paketu s pločom dolaze i potrebne antene.
Vratimo se još malo M.2 utorima za diskove. Osim navedenog PCIe 5.0 X4 utora, na raspolaganju su vam još tri PCIe 4.0 x4 utora i jedan PCI 3.0 x2 utor. Nažalost, nismo na raspolaganju imali PCIe 5.0 SSD kako bismo isprobali PCI 5.0 brzinu, no PCIe 4.0 SSD-ovi su radili maksimalno brzo.
Maksimalno brzo radit će i svi AM5 procesori na ovoj ploči, uključujući Ryzen 9 7950X. Ploča posjeduje sve potrebno da maksimalno optimizirate brzinu i potrošnju energije svih najnovijih AMD-ovih procesora. ASRockov BIOS, odnosno UEFI sučelje, možda vizualno nije tako dotjerano, ali sve je na svojem mjestu, naprednih opcija ne nedostaje i lako je snaći se.
Kao ključan nedostatak ove ploče možemo navesti samo jedan PCIe x16 utor za grafičku karticu. Da, znamo da su Multi-GPU tehnologije prošlo svršeno vrijeme kada govorimo o gamingu, no za video obradu bi dodatan utor za grafičku bio itekako koristan. Nadalje, na stražnjem panelu nećete naći niti jedan USB 3 priključak brzine 20 Gb/s, a niti integrirani audio sustav nije naročito impresivan.
ASRockova X670e Pro RS, koliko god to čudno zvučalo s obzirom na ukupnu cijenu, nudi ponajbolji omjer cijene i mogućnosti pogledamo li trenutnu ponudu X670E ploča i svakako će biti dobar odabir za sve korisnike koji namjeravaju iskoristiti sve mogućnosti nove AM5 hardverske platforme.