Intelovi čipseti namijenjeni isključivo novim Haswell refresh i budućim Broadwell procesorima, nisu poprimili tako veliku pažnju. Jedan od razloga je vjerojatno taj što ti isti Haswell refresh procesori podržavaju stariju platformu, koja doduše ima nešto manje điđa na sebi i predstavlja puno jeftiniju alternativu. No, ako se ipak želite zadržati na novoj platformi, a ne bi htjeli toliko novaca odvojiti, H97 čipset u kombinaciji s boljim brandom može biti dobar izbor.
Bez iznimaka Uobičajen raspored I/O-a
Dostupan svima
H97 Pro4 model matične ploče, izgledom i fizičkim layoutom komponenti i priključaka ne izgleda puno drugačije od svoje braće iz iste serije. Veliki pasivni plavi hladnjak čipseta i regulacije struje dominira nad crnim PCB-om ploče. Riječ je o full ATX ploči, što je rijetkost kod H97 / 87 čipseta, koji na sebi nosi 1150 socket za najnovije Intelove Haswell i Haswell refresh procesore, te četiri DIMM RAM slota. Mjesta stoga na ploči ima nešto više, pogotovo zato što ASRock u ovaj model nije implementirao M.2 slot, ali niti SATA Express sučelje, već šest SATA III 6 Gbit/s klasična priključka za diskove.
Šteta, mišljenja smo da ako ništa drugo ovaj model bi barem mogao dobiti M.2 slot budući da je to vrlo popularan dodatak koji nije problem implementirati. Na stranu toga imamo ELNA audio kondenzatore koji u kombinaciji s ALC892 audio codecom čini solidno audio sklopovolje, iako, i tu bismo više voljeli vidjeti sve prisutniji novi i hvaljeni ALC1150. Od utora na ploči imamo jedan PCI-e x16, tri PCI-e x1, te dva obična PCI slota.
Overclocking potencijala definitivno ima unatoč činjenici da je ovo H97 matična ploča koja nema sve detaljne opcije koje se tiču overclockinga, no ima one osnovne poput podizanja voltaže i mijenjanja množitelja procesora. Tu su i Nichicon 12K kondenzatori, Sapphire Black PCB i NexFET MOSFET-i koji prema njihovim riječima osiguravaju dulji radni vijek ploče. ASRockov UEFI BIOS jedan je od vizualno lošijih rješenja na tržištu i ovdje se već neko vrijeme nadamo da ćemo ubrzo vidjeti promjenu nabolje.
Iako generalno gledajući H97 Pro4 ima sve potrebne funkcije i postavke, čak i one vezane uz overclocking, jednostavno se ne možemo oteti dojmu da bi se to moglo estetski puno bolje riješiti. I/O backpanel klasičnog je rasporeda za jednu budget ploču uz nekoliko USB 2.0 i 3.0 portova, video izlaze i audio sučelje. Zamjerke upućujemo oskudnoj dodatnoj opremi koja nije zaobišla ni ovaj model. Uzimajući cijenu u obzir ovo zapravo i nije neki problem, jer za 600 kuna dobivate odličnu podlogu koja će vas narednih par godina pratiti čak i ako ćete raditi upgrade na sljedeću generaciju procesora.