Iako inače nismo ludi od sreće na spomen “gaming” i “gamer” proizvoda, odnosno na takav pokušaj marketing brandinga, Asus je pokazao da ne mora uvijek sve biti stereotipno loše. Iako ima riječ “Gamer” u nazivu modela (Z97-Pro Gamer), napravili su prilično zanimljiv i cost-effective proizvod, odnosno matičnu ploču.
Riječ je o Intelovom Haswell refresh Z97 čipsetu 1150 socketa, a ono po čemu se odmah u startu može razlikovati od ostatka Asusove klasične, pa čak i RoG ponude, jest layout i dizajn ploče. Iako schemom boja malo vuče na RoG seriju (crno i crveno), ovaj model se ipak vrlo lako može prepoznati kao novi proizvod u Asusovom portfelju.
Novi standard SATA Express polako postaje sve rašireniji
Pločom dominiraju veliki pasivni hladnjaci čipseta i VRM-ova. U donjem lijevom kutu možete vidjeti SupremeFX EMI shieldingom odvojeni zvučni podsustav koji se sastoji od SupremeFX audio codeca, 300-Ohmskog pojačala za slušalice, te kvalitetnijeg ELNA audio kondenzatora. Od tri PCI-e x16 slota, s dva je moguće složiti x8/x8 SLI ili CrossFire multi-GPU konfiguraciju, dok ostali (2 x PCI-e x1, PCI) mogu poslužiti za neka druga proširenja. Osim klasičnih SATA priključaka Z97-Pro Gamer na sebi nosi i jedan SATA Express, te već sada polako i standardni M.2 slot maksimalne duljine, u slučaju ovog modela do 80 mm.
Nažalost ploča ne dolazi s debug LED ili prekidačima za paljenje i gašenje, iako bi realno mogla s obzirom na cjenovni rang. Digi+ VRM u kombinaciji sa 8+2 phase power designom nije zaobišao niti ovu ploču, a tu su i 10k Black Metallic kondenzatori koji su nam, kada se sve to zbroji, omogućili stabilniji overclocking. Na stražnjem dijelu ploče za I/O konekcije imamo dosta klasičan raspored utora. Tu su tri različita video izlaza (HDMI, DVI-D, D-SUB/VGA), te naravno USB 3.0/2.0, Intelov Gigabitni LAN koji Asus posebno hvali u usporedbi s konkurentskim rješenjima zbog vlastite implementacije tzv. LANGuarda, te naravno audio izlazi i ulazi.
Sve može I/O konekcija ima dovoljno i raznolike su
Pored već odličnog BIOS-a, Asusov AI Suite3 nam je postao standardni alat za overclocking, ali i kalibraciju brzine ventilatora u kućištu uz pomoć Fan Xperta treće generacije. Zbog toga ćete na ploči naći samo 4-pin headere za ventilator. Uz pomoć Suita bez problema smo došli do 4,5 GHz stabilnog overclockinga, dok se daljnjim igranjem i tweakanjem u BIOS-u može nategnuti i do 4,6 GHz, pa po pitanju toga možemo prenijeti samo pozitivna iskustva.
Kako Asus s ovom pločom cilja na dobar omjer uloženog i dobivenog, negdje se ipak moralo uštedjeti, pa tako nešto oskudnija dodatna oprema (SLI mostić, 4 x SATA kabel) ne čudi. Iako bi cijenom Z97-Pro Gamer više odgovarao našem podneblju da je recimo kakvih 200 kuna jeftiniji, teško nam ga je ne preporučiti i s ovakvom cijenom. Da, Asus ima nešto skuplje ploče od svoje konkurencije, ali postoje razlozi zbog kojih je to tako, a koje na kraju krajeva i kupac može osjetiti kroz kvalitetnu izradu i mnoštvo dodatnih mogućnosti.