Kao i kod prošlogodišnjeg Samsung S95D, novi model stiže s višom svjetlinom, a tu je i viša stopa osvježenja ekrana kao i najnoviji Tizen operativni sustav.
Osnovica OLED televizora kod Samsunga je njihov vlastiti QD-OLED ekran. Radi se o rješenju koje na visoke standarde OLED tehnologije dodaje Quantum Dot sloj čime se omogućuje bolji prikaz boja i viša svjetlina. I bazični OLED televizori imaju gotovo savršen prikaz crne i ogroman kontrast te vidljivost iz kutova. S QD-OLED-om svjetlina ide preko 2000 nita u peak načinu, odnosno televizor ima ujednačenu svjetlinu od oko 400 nita. Samsung je s novom generacijom predstavio i novi NQ4 aI procesor treće generacije koji omogućuje upscale sadržaja niže rezolucije, a brine se i za cijeli niz softverskih poboljšanja slike poput AI motion enhancer pro za stabiliziranje slike u pokretu ili poboljšanja doživljaja dubine uz real depth enhancer. Jedan od noviteta koje je Samsung uveo na svoje nove televizore je Glare-Free premaz koji smanjuje odbljesak vanjskih izvora svjetlosti, pa OLED ekran više nije tako reflektivan. Samsung dolazi s ograničenom podrškom za HDR što uključuje HDR10+, HDR10 i HLG, ali kao niti prošlih godina nema Dolby Visiona.
Samsung S95F ima QD-OLED panel s visokom svjetlinom, naprednim karakteristikama i HDR mogućnostima te 165 Hz
Jedan od značajnih noviteta kod Samsung S95F je viši refresh rate od čak 165 Hz u kojemu će uz uključene VRR tehnologije moći uživati PC igrači, a tehnologija koja je zaslužna za to je Motion Xcelerator. Televizor podržava AMD FreeSync i kompatibilan je s Nvidia G-Syncom, a tu su i VRR te ALLM tehnologije pa će i vlasnici modernih konzola doći na svoje i uživati u 4K/120 Hz reprodukciji. U pametnom sučelju televizora aplikacije za gaming su grupirane u posebnom dijelu, a osim toga u samom procesu igranja nudi se game bar koji donosi najvažnije brze postavke bitne igračima.
Ono što se nije pretjerano mijenjalo od godine do godine je dizajn. I dalje se tu radi o tzv. Infinity One smjeru s minimalizmom kao glavnom odrednicom. Kod S95F televizora to se očituje kroz vrlo tanke rubove sa sve četiri strane ekrana te vrlo tanak profil. Ideja proizvođača je smještanje televizora na zid i u tom smjeru ide implementacija One Connect Boxa, posebne tanke kutije s hardverom i priključcima televizora koja se spaja kablom. Ako ne planirate objesiti ovaj veliki televizor na zid, on dolazi i s metalnim stalkom crne boje. Kao i njegov prethodnik S95F ima četiri HDMI 2.1 priključka koji podržavaju 4K/165 Hz za PC publiku, 4K/120 Hz za konzolaše te eARC (HDMI 3) za spajanje sa soundbarom. Malo su nas iznenadili stariji mrežni standardi u vidu Wi-Fi 5 podrške. Osim toga, Samsung je ugradio i Bluetooth 5.3.
Ovaj vrh OLED ponude stiže s One Connect Boxom u kojemu su smješteni svi priključci uključujući četiri HDMI 2.1 porta
Kako se radi o jednom od najjačih Samsung modela za 2025. godinu ne iznenađuje nešto jači audio sustav koji ima 70 W i dolazi sa šest zvučnika. Od tehnologija koje smo već upoznali kod Samsungovih televizora, i novi flagship podržava OTS+ odnosno zvuk na ekranu prati događaje, a tu je i Q Symphony gdje je ideja spajanja zvučnika televizora i vanjskog podržanog soundbara.
Samsung S95F dolazi s novom verzijom Tizen Smart TV operativnog sustava s velikim brojem aplikacija, podrškom za sve poznate video streaming platforme i općenito se radi o jednom od najboljih pametnih sučelja na televizorima. Još nije poznata cijena za hrvatsko tržište, a Samsung je kod predstavljanja ponudio cijenu od 2900 eura za veličinu od 65''. Trenutačno njegovog prethodnika u istoj veličini na domaćem tržištu možete pronaći za 1799 eura.
Samsung Neo QLED QN990F | |
Dijagonala | 65'' |
Rezolucija | 3.840 x 2.160 |
Ekran | QD-OLED |
Osvježavanje | 165 Hz |
HDR | HDR10+,HDR 10, HLG |
Pametni sustav | Tizen Smart TV |