Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10

Novi gospodar High-enda

Svake godine, pri samom početku kada izađu novi čipseti, drugi proizvođači staju na stranu te rade mjesta za Samsungove flagshipe koji preplave tržište te postave novi standard koji te godine konkurencija pokuša dostići

 

Danas je moderno govoriti kako Samsung nije originalan, kako uređaji brzo gube vrijednost itd., no jednom kada flagship primite u ruke, lako je shvatiti koliko se razlikuje od ponude koja je izlazila na tržište godinu ranije.

Samsungova S linija jednostavno postavlja nove standarde te, dok ne rade ekstremne promjene, nemaju strah od promjena.

Naravno, jednom kada imate jednu od najvećih mobilnih divizija na svijetu s ogromnom ponudom u svim cjenovnim rangovima, postaje teško pratiti sve te proizvode, a korisnici očekuju standard od dvije godine ažuriranja sustava novim featurima i zakrpama.

U ovom segmentu Samsung je pokupio dosta negativnih osjećaja od korisnika koji mjesecima moraju čekati za ažuriranje svojeg sustava, koje se očekuje puno brže jednom kada kupite uređaj po premium cijeni.

 

Natrpan Samsung softverom

No, primanje novog uređaja u ruke daje poseban osjećaj, a i barem je trenutno na zadnjoj verziji Androida. Samsung nije sjedio na ušima protekle godine te se odlučio na drastičnu promjenu, kako korisničkog iskustva softvera, tako i na izgled hardvera za koji možemo reći da je bio riskantan, no opći dojam je da se ide u dobrome smjeru.

Mi smo svoju recenziju bazirali na usporedbi s prošlogodišnjom ponudom, ali i trenutnom Appleovom ponudom u obliku iPhonea XS, koji je kao i naš S10 sredina ponude trenutne generacije.

Krenimo prvo od samog softvera. On je veliki faktor kada korisnici govore o brendovima, a kako Android dopušta proizvođačima da svoje korisničko iskustvo prilagode kako žele, diskusije su naravno oštre.

 

Samsung Galaxy S10 1

 

Mnogi danas hvale uređaje koji dolaze s „čistim“ Androidom bez bloatwarea, koji zna usporavati rad uređaja. Samsung je u ovom pogledu otišao u sasvim suprotnom smjeru te će prilikom postavljanja sustava instalirati i pregršt vlastitih aplikacija, vlastiti dućan te vlastite teme za uređaj, uz bok Googleovim aplikacijama.

Naravno, ne smatramo ovaj potez previše zabrinjavajućim na flagship uređaju s najboljim hardverom, dok bi budget hardver možda imao više većih problema s tolikim dodatnim softverom.

Galaxy S10 tako žvače kroz sadržaj bez ikakvih problema, čak i ako dignete uređaj na punu rezoluciju koja, iskreno, ne mijenja kvalitetu sadržaja te Samsung radije prikazuje malo nižu rezoluciju (koristeći naravno sve piksele) kako bi uređaj bio što responzivniji, ali i u cilju da grafički čip pri radu zahtjeva što manje energije i time digne aktivno radno vrijeme između dva punjenja baterije.

Cijeli User Interface je promijenjen te dok je i dalje sve u Samsungovu stilu, korištenje i upravljanje daleko je jednostavnije, pogotovo za korištenje jednom rukom.

To postaje očito jednom kada se krenete micati po menijima jer su na vrhu gdje ne biste mogli doseći palcem informacije o trenutnom prozoru, a sve opcije koje korisnici najčešće klikaju nalaze se na donjih 60 % zaslona, gdje ih je jednostavno odabrati te upravljati korištenjem samo palca.

 

Samsung Galaxy S10 3

 

Mnogi su se pitali kako će u interface biti implementirana selfie kamera koja sada viri kroz sam ekran. I dok možemo reći da se nama čini da je manje primjetna od samog notcha te su tih nekoliko piksela koji ju odvajaju od ruba vjerojatno dovoljni da vam podsvjesno zamaskiraju postojanje rupice kada gledate sadržaj preko cijelog zaslona.

No, priča kod interfacea uređaja je drugačija te je sada „prazan prostor gdje se nalaze sat i notifikacije“ sada nešto deblji. S druge strane, i Samsungov mobitel ima „viši“ omjer od dobrog dijela konkurencije, ponajprije iPhonea XS s kojim smo ga usporedili te se tako možemo vrtjeti u krug oko pluseva i minusa.

No, kako tehnologija napreduje, ovakav setup neće dugo morati biti prisutan. Svi smo vidjeli LG-jev gotovo proziran OLED zaslon kroz koji se sa stražnje strane gotovo i ne vidi sadržaj koji gledate sprijeda, dok vidite kroz njega.

Naravno, tehnologiju treba još doraditi, no uskoro bi taj trik mogle koristiti kamere ispod zaslona. Potvrdu o tome imamo i zahvaljujući korisnicima koji su na internetu raskopali svoje nove S10 uređaje i otkrili da se ostatak senzora koji se obično nalazi pored kamere već krije ispod samog OLED ekrana te kroz njega prikupljaju potrebne podatke.

 

Performanse kamera

Prođimo tako kroz sve kamere i što nam one nude. Selfie kamera tako ima 10 megapiksela te već poznati dual-pixel autofokus koji osigurava da svaki selfie bude najveće moguće oštrine.

Također je sa selfie kamerom omogućeno i snimanje 4K @ 30 fps videa. Kada smo se njome igrali, pokazala se primjetno oštrijom od iPhonove, ako ćete zumirati, no rezultirajuća slika je ispala nešto bljeđa.

U vrlo tamnim i zahtjevnim uvjetima, selfiji će biti malo zamuljani, radije nego zrnati. Naravno, kada se slika gleda u cijelosti na mobilnom uređaju, izgleda veoma impresivno. Video je elektronski stabiliziran te zahvaljujući autofokusu daje impresivnu oštrinu i atraktivne rezultate, pogotovo za vlogganje.

Straga sada već imamo tri kamere te je Samsung sa svakom odlučio korisniku ponuditi drugačiju perspektivu.

Glavna kamera ima 12 megapiksela te sve moderne tehnologije od PDAF, optičke stabilizacije 4K @ 60 fps snimanja, kao i 720 @ 960 fps snimanja. Standardan kut gledanja znači i da će najčešće biti korištena za veliki broj fotki.

 

20190321 160350

Samsung S10

 

Druga leća pruža 2x optički zoom za približavanje subjektu, ima isto 12 megapiksela, no nešto manji senzor, što znači i malo slabije performanse u mraku.

 

A71865CB F844 49E5 87BB E4A059A09257

iPhone XS

 

Ima nešto slabiji autofokus, no i dalje može solidno fokusirati, kao i optičku stabilizaciju slike. Zadnja kamera je širokokutna te ima 16 megapiksela.

Nema stabilizaciju niti autofokus, no za potrebe slikanja u ovoj perspektivi oni niti neće biti previše potrebni. Naravno, najnoviji Exynos 9820 čip namijenjen je za našu regiju te je usporediv sa Snapdragonovnom ponudom.

Nešto je slabiji u grafičkom dijelu, dok je procesorska snaga bolja. Sve u svemu, da ih stavite jedan do drugoga vjerojatno ne biste primijetili neku razliku.

U Antutu benchu dobili smo oko 340.000 bodova kroz više testiranja, što ga stavlja očekivano ispred ostalih prošlogodišnjih Androida, no ne uspijeva prestići Appleovu ponudu.

Dizajnerski je osim tanjeg ekrana prilično sličan prošlogodišnjem modelu gdje je samo područje za kamere straga produženo, a senzor otiska prsta prebačen naprijed.

Senzor funkcionira solidno, no nikako ne možemo reći da je dobar kao oni dosadašnji, što njegovu implementaciju u očima mnogih čini besmislenom, osim za „wow“ efekt prvi puta kada otključate uređaj.

Vezani sadržaj:

  • Rotirajući bezel se vratio: Stigli Galaxy Watch8 Classic i Watch8

    Samsung je predstavio Galaxy Watch8 seriju. Vraća se rotirajući okvira na Classic modelu. Dolazi i niz pametnih funkcija za zdravlje, san i stil.

    S novim Watch8 i Watch8 Classic modelima, Samsung kombinira klasični dizajn s modernim senzorima, umjetnom inteligencijom i unaprijeđenim softverom. Tako su ovi pametni satovi postali još korisniji, ne samo za zdravlje, već i svakodnevnu organizaciju i stil.

    005.jpg

    Galaxy Watch8 dolazi u minimalističkoj izvedbi, u veličinama 44 i 40 mm. Watch8 Classic je rezerviran za one koji preferiraju bezvremenski izgled i 46 mm format. Ključna razlika? Mehanički rotirajući bezel koji pruža intuitivno kretanje kroz izbornike, a uz to i taktilno zadovoljstvo koje ekrani ne mogu ponuditi.

    Izdržljivi i kompaktni

    Vizualno, satovi su tanji i elegantniji – do 11 % u odnosu na prethodnike – a zahvaljujući „jastučastom“ obliku kućišta i dinamičnim kopčama koje se kreću s rukom, nošenje je osjetno ugodnije. Zaslon je za 50 % svjetliji, s do 3000 nita, što omogućuje jasnu vidljivost i na najjačem suncu. Safirno stakloIP68 otpornost i MIL-STD-810H certifikat jamče izdržljivost i u outdoor uvjetima.

    S hardverske strane, Samsung koristi 3-nanometarski Exynos W1000 čip, najbrži dosad u Galaxy Watch liniji. U kombinaciji s do 64 GB interne memorije (Classic model), sat može bez problema upravljati novim AI značajkama.

    Nove funkcije i AI

    Zdravstvene funkcije idu dalje od klasičnog brojenja koraka. Galaxy Watch8 serija donosi neka od prvih mjerenja te vrste u industriji pametnih satova: vaskularno opterećenje kao pokazatelj stresa krvnih žila tijekom sna, antioksidativni indeks koji mjeri razinu karotenoida u tijelu u samo pet sekundi, te AI-pokretan rezultat energije, koji analizira fizičko i mentalno stanje korisnika i nudi prijedloge za balans tijekom dana.

    003.jpg

    Praćenje sna je također preciznije: sat nudi „trening za spavanje“, prepoznaje moguće znakove apneje, a vodič za vrijeme spavanja pomaže u optimizaciji odmora. Ako sat detektira povišeni stres, može vas upozoriti i ponuditi vježbe disanja u realnom vremenu, zahvaljujući alatu za svjesnost (Mindfulness Tracker).

    Za one koji se žele više kretati, tu su napredne fitness funkcije, uključujući Running Coach koji kreira personalizirani plan treninga na temelju forme i kondicije. Značajka Together potiče natjecanje s prijateljima, čime vježbanje postaje više igra nego napor.

    Prvi Wear OS 6 sat na tržištu

    Watch8 serija prva je na tržištu s predinstaliranim Wear OS 6 i integracijom Google Gemini asistenta. Tako je moguće zatražiti glasom pokretanje vježbe, rezervirati stol u restoranu ili poslati poruku direktno sa zapešća, bez vađenja mobitela. Novi One UI 8 Watch donosi i poboljšano sučelje, s Multi-info pločicama i Now Barom koji u prvom planu drže ono što je korisniku najbitnije, bilo da je to broj otkucaja srca, raspored ili obavijesti.

    sat-1.jpg

    Galaxy Watch8 Classic ističe se i većom pohranom te vizualnim identitetom koji se oslanja na tradicionalne satove, uz zadržavanje suvremenih funkcija. Idealna je to opcija za korisnike koji žele istovremeno i pametan sat i stilsku nadopunu odjeći bez kompromisa.

    Knox sigurnost i na satu

    Samsung i dalje jača fokus na privatnostiKnox sigurnosna platforma, poboljšana KEEP enkripcija i kvantno-otporna kriptografija sada su dostupni i na satu, ne samo na telefonu.

    Galaxy Watch8 serija dostupna je za prednarudžbu od 9. srpnja, a u prodaji od 25. srpnja. Povratak rotirajućeg bezela, nova AI rješenja i jasna orijentacija prema zdravlju čine Watch8 i Watch8 Classic možda i najzrelijom generacijom pametnih satova koje je Samsung dosad izradio.

    sat-2.jpgSamsung je novu generaciju satova predstavio zajedno s novim preklopnim telefonima. Sve o Galaxy Z Fold7 preklopniku pronađite ovdje, dok za informacije o kompaktnom Galaxy Z Flip7 možete pročitati ovdje.

     

  • Samsung predstavio i Galaxy Z Flip7: Saznajte sve novitete
    Samsung Galaxy Z Flip7 je najtanji Flip dosad, s velikim vanjskim zaslonom, naprednom umjetnom inteligencijom i značajno jačom baterijom.

    Iako kompaktan i lak poput novčanika (svega 188 g), donosi ozbiljne novitete: od najvećeg FlexWindow vanjskog zaslona do sada, preko poboljšane kamere i baterije, pa sve do integracije moćnih AI značajki.

    Robustan bez kompromisa u dizajnu

    Z Flip7 se ističe novim 4,1-inčnim Super AMOLED zaslonom na poklopcu, koji se sada proteže od ruba do ruba. Uz 2600 nita svjetline, vidljivost je izvrsna i na otvorenom. Glatko skrolanje i pregled aplikacija omogućava stopa osvježavanja od 120 Hz i na vanjskom i na 6,9-inčnom glavnom zaslonu. Dodate li tome Vision Booster tehnologiju, vanjski zaslon postaje odlično rješenje, ne samo za notifikacije, već i za AI asistenciju, uređivanje fotografija, ili čak video pozive.

    flip_pressrelease_4_250707.jpg

    Dizajn je tanji i čvršći nego ikad. To možemo pripisati Corning Gorilla Glass Victus 2 staklu i ojačanom Armor Aluminum okviru. Nova generacija šarke imena Armor FlexHinge osigurava još glađe preklapanje i dugoročnu izdržljivost. Sklopljen, uređaj mjeri samo 13,7 mm debljine.

    Novi Exynos 2500 čipset

    Unutar kućišta, Samsungov novi Exynos 2500 čipset temeljen na 3 nm tehnologiji osigurava bolju AI obradu i energetsku učinkovitost. Galaxy Z Flip7 prvi je Flip model s DeX podrškom, što znači da ga možete spojiti na vanjski zaslon i koristiti kao prijenosno računalo. To je još jedna značajka koja ovaj uređaj pretvara u mnogo više od stilski zanimljivog telefona.

     

    sm-f761_zflip7_fe_tabletopl30back_white_250509.jpg

    AI funkcije su ključne za Flip7. Gemini Live, ugrađen i u FlexWindow, omogućuje glasovne naredbe bez otvaranja uređaja. Fleksibilni widgeti, Now Bar i Now Brief nude personalizirane informacije (vremenska prognoza, glazbene preporuke, kalendari, promet), dok Stretch Clock pametno prilagođava prikaz vremena ovisno o slici na pozadini. AI je prisutan i u svakodnevnim zadacima. Primjerice, korisnik može pokazati kamerom dvije odjevne kombinacije i pitati „Koja je bolja za kišni dan u Parizu?“, a Gemini će odgovoriti.

    Sustav kamera straga donosi 50 MP širokokutni senzor i 12 MP ultraširokokutnu kameru. Zahvaljujući Real-Time Filterima, Dual Preview funkciji i novom Zoom Slideru, FlexCam iskustvo je bolji selfie studio nego većina prednjih kamera na tržištu. Sve to funkcionira i bez otvaranja telefona.

    Veća baterija i cjenovno pristupačniji Z Flip7 FE model

    Z Flip7 također dolazi sa 4300 mAh baterijom – najvećom u Flip seriji – što omogućuje do 31 sat video reprodukcije. Uz brzo žično i bežično punjenje, energija nikad nije problem.

    Pohvalno je i što je Samsung ove godine ponudio i pristupačniju verziju: Galaxy Z Flip7 FE. Iako pojednostavljen, zadržava ključne adute: 6,7-inčni zaslon, 50 MP kameru i pametno Flex iskustvo, pa je dobar izbor za one koji žele flip format po nižoj cijeni.

    flip_pressrelease_1_250707.jpg

    Za kraj, ni sigurnost nije zaboravljena. Knox Matrix i nova KEEP enkripcija pružaju zaštitu osjetljivih podataka na razini aplikacije, a dodana je i kvantno-otporna kriptografija u Siguran Wi-Fi. Pročitajte više o tome ovdje.

    Galaxy Z Flip7 tako postaje ozbiljan kandidat za korisnike koji žele praktičan, moćan i pametan uređaj u formatu koji stane i u najuži džep.

    Dostupan je za prednarudžbu od 9. srpnja, a opća prodaja počinje 25. srpnja. Dolazi u crnoj, plavoj i koraljno crvenoj boji.

    Uz Galaxy Z Flip7, predstavljen je i Galaxy Z Fold7 preklopni telefon. Sve o njemu pronađite klikom na poveznicu.

  • Najtanji i najpametniji dosad: Samsung predstavio Galaxy Z Fold7

    fold_pressrelease_1_250707.jpg

    Samsung je predstavio Galaxy Z Fold7, ultra lagani preklopni telefon koji kombinira naprednu AI tehnologiju, robusnost i profinjeni dizajn.

    Novi Fold donosi ozbiljan korak naprijed u svijetu preklopnih telefona. Kombinira minimalnu masu, sofisticiranu konstrukciju i inovacije umjetne inteligencije. Sve to upakirano je u kućište koje je lakše od Galaxy S25 Ultra i tanje nego ikad. No ovaj Fold ne igra samo na formu. Zahvaljujući moćnom procesoru i pametnim softverskim trikovima, donosi sadržajno najbogatije mobilno iskustvo u Z seriji dosad.

    sm-f966_zfold7_openback115_jetblack_250425.jpg

    S masom od svega 215 grama i debljinom od 8,9 mm sklopljen, odnosno samo 4,2 mm rasklopljen, Galaxy Z Fold7 postavlja novu normu za prijenosnost u kategoriji preklopnih uređaja. Osim impresivne elegancije, donosi i novu razinu otpornosti. To pripisujemo Armor FlexHinge šarki s višestrukim „šinama“ koja smanjuje naprezanje materijala i novom Corning Gorilla Glass Ceramic 2 staklu koje kombinira čvrstoću i tanak profil. Okvir je izrađen od Advanced Armor aluminija, dodatno pojačavajući izdržljivost uređaja.

    Zaslon i čip

    Zaslon, vjerojatno najvažnija komponenta svakog Fold modela, i dalje dominira. Glavni 8-inčni Dynamic AMOLED 2X zaslon nudi još više prostora za multitasking i kreativu, sada uz 11 % veću površinu i vršnu svjetlinu do 2600 nita. Vanjski 6,5-inčni zaslon sa širim omjerom stranica (21:9) omogućava ugodno korištenje i bez rasklapanja.

    Fold_PressRelease_3_250707.jpg

    Unutar kućišta skriva se Snapdragon 8 Elite for Galaxy. To je najjači čip dosad u ovoj seriji. Ovaj procesor specijalno je prilagođen Galaxy uređajima, s naglaskom na obradu AI zadataka direktno na uređaju, što omogućava funkcije poput prijevoda u stvarnom vremenu ili generativnog uređivanja fotografija bez potrebe za mrežnom povezanošću.

    Kamera i AI mogućnosti

    Na području kamere, Z Fold7 dolazi s prvim 200-megapikselnim senzorom u Z seriji, čime prelazi granicu u kvaliteti mobilne fotografije. Uz podršku AI alata, fotografije u noćnim uvjetima, grupni selfiji, kao i uređivanje u hodu funkcionira glatko i impresivno. Novi ProVisual Engine donosi bržu obradu snimki. Značajke poput Night Video i 10-bitnog HDR videa proširuju kreativne mogućnosti.

    AI nije prisutan samo u kameri. Tu je i One UI 8, novo korisničko sučelje koje koristi multimodalnu umjetnu inteligenciju za poboljšanje svakodnevne upotrebe. Korisnici mogu razgovarati s Gemini Live asistentom koji razumije i glas i sliku, koristiti Circle to Search za brzu pretragu u kontekstu igre, ili koristiti napredne alate poput Drag & Drop AI generiranog sadržaja između aplikacija.

     

    sm-f966_zfold7_backl30_silver_shadow_250425.jpg

    S novom generacijom Knox sustava, sigurnost također ide korak dalje. Knox Matrix sada uključuje KEEP sustav šifriranja koji svakoj aplikaciji dodjeljuje vlastito sigurno okruženje, dok post-kvantna enkripcija štiti osjetljive podatke čak i na otvorenim mrežama. Ukratko, sigurnost i privatnost korisnika sada su implementirani na hardverskoj i softverskoj razini. Više o novim Knox rješenjima pročitajte ovdje.

    Galaxy Z Fold7 je spoj naprednijih rješenja koja Samsung trenutno može ponuditi, u formatu koji je elegantan, moćan i praktičan. S njime preklopni telefoni prestaju biti eksperiment, već postaju ozbiljan opcija u odabiru novog telefona.

    Samsung Galaxy Z Fold 7 dostupan je za prednarudžbu od 9. srpnja 2025., a u slobodnoj prodaji naći će se od 25. srpnja 2025. Bit će dostupan u plavoj, crnoj i srebrnoj boji.

    Uz Galaxy Z Fold7, predstavljen je i Galaxy Z Flip7. Sve pojedinosti o novom Flipu pronađite ovdje.

  • Samsung najavljuje Galaxy Unpacked za srpanj: Što nas očekuje?

    Samsung je službeno potvrdio da će sljedeći Galaxy Unpacked događaj biti održan 9. srpnja 2025. u Brooklynu, New York.

  • Vrh ponude novih Samsung TV-a čine 8K Neo QLED model QN990F i S90F OLED sa 144 Hz

    Samsung 8K Neo QLED model QN990F i S90F OLED sa 144 Hz

    Nova generacija TV-a donosi napredne procesore koji će odlično odraditi upscale na višu rezoluciju. Kod premium Samsung QN990F ćete uz to dobiti One Connect Box i 240 Hz stopu osvježavanja ekrana, a kod naprednog QD-OLED modela Samsung S90F ogroman kontrast, savršen prikaz crne i brzi odziv panela.

// možda će vas zanimati



Pretraži Nabava.net portal za najbolju cijenu

Najbolje cijene za Samsung Galaxy S10

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.


Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.