Najbrža grafička kartica na svijetu, Radeon Pro Duo, postala je dostupna za 1500 dolara

Najbrža grafička kartica na svijetu, Radeon Pro Duo, postala je dostupna za 1500 dolara

Ovaj tjedan AMD je službeno najavio izlazak i dostupnost njihovog najjačeg modela grafičke kartice.

Nakon što je Pro Duo najavljen još u ožujku, pokazujući neke detalje poput posjedovanja LiquidVR-a i 16 teraflopsa, sada je kompanija i službeno najavila dostupnost kartice za kupnju. Ovo je ujedno i prva kartica iz njihove VR Ready Creator serije, koja je namijenjena razvijanju VR sadržaja.

Radeon Pro Duo briefing deck page 008

AMD Radeon Pro Duo je dual Fiji GPU grafička kartica sa 8 GB HBM memorije i 16 teraflopsa, nastavljajući tako na rješavanju problema poput latencije. Kompanija je tako predstavila jednu od najsnažnijih platformi za VR, sposobnu za kreiranje i upotrebu VR sadržaja. Njihov Radeon Pro Duo dolazi s LiquidVR SDK-om koji je namijenjen svim aspektima stvaranja sadržaja, od zabave, novinarstva do edukacije.

Radeon Pro Duo briefing deck page 011

Navode se kako se radi o najbržoj grafičkoj kartici na svijetu, pobijedivši u testu koje je napravio AMD Performance Labs. Testiranje je zahvaćalo Pro Duo, R9 295X2, Titan X i najnovije igre poput Far Cry Primal i Rise of the Tomb Raider. U usporedbi s najjačom karticom od "zelenog konkurenta", GTX Titan X, navodi se brzina veća za 1,3 posto.

Radeon Pro Duo briefing deck page 014

Dizajn je manje-više isti, dolazeći s dužim PCB-om s dva GPU-a i 120 mm vodenim hlađenjem zatvorene petlje od Cooler Mastera. Izrađena je od više dijelova aluminijske i poniklane konstrukcije, sadržavajući i osvjetljeni Radeonov logo.

Radeon Pro Duo briefing deck page 003

Radeon Pro Duo briefing deck page 004

U medijskom priopćenju kompanije navodi se kako traži tri 8-pinska konektora kojom troši struju od 350 Watta, dok jedna Fury X kartica troši oko 275 W. Od portova tu su tri DisplayPorta i jedan HDMI.

Radeon Pro Duo briefing deck page 002
U njemu se još nalaze i 8192 Stream procesora, memorijsko sučelje od dva 4096-bita i memorijski bandwidth do 1024 GB/s. Putem FireRender tehnologije omogućen je i veći GPU scaling do 1,7 posto.

Radeon Pro Duo briefing deck page 018

Dostupan je za kupovinu širom svijeta, putem odabranih partnera. Preporučena cijena mu je visokih 1499 dolara (oko 9.984 kn). U usporedbi s Nvidijinim Titan X modelom koji dođe kod nas oko devet tisuća kuna, cijena je slična, no s tim da se u ovom slučaju radi o dual GPU kartici.

Našu recenziju njihove Fury Nitro kartice možete pročitati ovdje.

Vezani sadržaj:

  • AMD Radeon RX 9070 XT

    AMD se vraća u igru

    Nova generacija AMD-ovih RDNA 4 grafičkih kartica donosi osjetno unaprijeđene ray tracing performanse, značajno poboljšane AI mogućnosti i podršku za najnoviju verziju upscaling tehnologije FSR 4. Radeon RX 9070 XT pokazao se kao vrlo žestoki konkurent Nvidijinim RTX 5070 Ti karticama od koji potencijalno nudi bolji omjer cijene i performansi.

  • Grafičke kartice za 2025. godinu - tech pregled

    AI za novo grafičko ubrzanje

    Ovu 2025. godinu mogli bismo prozvati godinom novih grafičkih kartica. Donosimo detaljan pregled svih novih grafičkih procesora, kartica i pripadajućih tehnologija koje su predstavili ili najavili Nvidia, Intel i AMD. Kakva je budućnost 3D grafičkog prikaza i mogu li se gameri nadati bržim karticama po povoljnijoj cijeni?

  • AMD Radeon RX 9070 XT- Ekskluzivni test

    Ekskluzivno smo testirali najnoviju AMD-ovu grafičku karticu Radeon RX 9070 XT koja se temelji na novoj naprednoj AMD-ovoj arhitekturi RDNA 4. AMD s novim karticama najavljuje 4k igranje po mainstream cijeni.  Kakve su performanse najmoćnije AMD-ove grafičke kartice nove generacije koja bi trebala biti opaka konkurencija Nvidijinim RTX 5070 Ti i RTX 5070 karticama

  • Kingston Fury Beast Black 64 GB DDR5 6.000 MHz

    Isplativi gigabajti

    Odličan omjer cijene i performansi uz kapacitet od 64 GB čine ovu Kingstonovu memoriju vrlo isplativom kupovinom, posebno ako ste vlasnik nekog od novijih AMD-ovih procesora.

  • Test modernih gaming računala: staro vs. novo

    Najnovije nije i najisplativije

    Može li nam mainstream računalo temeljeno na 3-4 godine starim komponentama i dalje omogućiti odgovarajuće performanse u igrama i drugim aplikacijama? Usporedili smo dva tehnološki različita mainstream računala opremljena starijim i novijim hardverom kako bismo doznali kolika je razlika u performansama, koje je isplativije, a koje ukupno bolji odabir za mainstream igrače.

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.