Test top 11 prijenosnika s tržišta - 2.7 out of 5 based on 6 votes
Test top 11 prijenosnika s tržišta

Test top 11 prijenosnika s tržišta

Laptop elita do 7000 kuna

Čini se kako su, hardverski gledano, gaming, obrada videa i drugi zahtjevni zadaci prestali biti pojmovi koji se vežu isključivo za stolna računala, pa su tako korisnici prijenosnih računala na ovom polju konačno došli na svoje, bez potrebe da posežu za peteroznamenkastim iznosima

Iako dobar hardcore gamer teško može staviti prijenosnike u isti koš s njima najdražom radnjom, realnost je za većinu korisnika i njihove navike zapravo sasvim drugačija. Iz našeg iskustva, kad zakoračimo izvan svog "balona" u kojem smo uglavnom okruženi nešto naprednijim i hardverski zahtjevnijim korisnicima, većina naših kolega i poznanika uglavnom bira prijenosnike za igranje. Mobilni gameri ili jednostavno rečeno korisnici koji se ne žele zamarati velikim kantama pored stola već žele imati praktičnost koju donosi uređaj kojeg mogu staviti pod ruku. Gaming na prijenosnicima postao je ostvariv scenarij čak i kod modela kojima to zapravo i nije u fokusu. Zahvaljujući drastičnom napretku grafičkih kartica u desktop segmentu, unatrag godinu-dvije, svoju renesansu logično je doživjela i mobilna platforma koja je po snazi sve bliža model za model. Naravno, sve je ovo u kontekstu performansi, ali se veliki naglasak stavlja i na efikasnost platforme kada govorimo o potrošnji i TDP-u. Inače vrlo bitne stavke svakog prijenosnika, zbog kojih sada dobar dio prijenosnika iznad 3.500 kuna nose na sebi varijacije na temu početnih modela dediciranih mobilnih grafičkih kartica iz AMD-a i Nvidije.
Kako integrirane grafičke kartice u procesorima svakom novom generacijom podižu letvicu sve više, tako su zapravo u potpunosti iščezli oni modeli dediciranih grafičkih kartica koji su u njihovom rangu ili slabiji. Polako se stvorio trend u kojem su modeli prijenosnika koji dolaze s osnovnim modelima dediciranih grafičkih kartica itekako dobri za igranje, a oni su se zapravo spustili u kategoriju niže kada govorimo o financijama.
Cjenovni kriterij po kojem smo birali modele prijenosnika kretao se od 4.000 kuna kao donje granice do 7.000 kuna kao gornje granice, pod uvjetom naravno da imaju pošteniju dediciranu grafičku karticu i pristojan procesor. U tih 3.000 kuna razlike na našemu tržištu može se naći popriličan broj prijenosnika, no od njih svih izabrali smo ukupno 11 modela koji su zadovoljili naše kriterije, ponajprije radi činjenice da imaju snažniji grafički sustav, ali i zbog smislenog balansa ostalog hardvera. Osim standardne torture kroz koju prolaze prijenosnici koje regularno testiramo, proširili smo opus testova koji se ponajprije tiču igara.
Naravno ne želimo se fokusirati isključivo na gaming, pa smo provjerili i druge mogućnosti kategorije koju smo od milja nazvali laptop elitom do 7000 kuna.


TEHNOLOGIJA

Na prvu ruku većina korisnika odabir prijenosnika shvaća kao dosta trivijalan proces, no previše je toga u igri da bi se odluka mogla brzo donijeti. Uz visoku gornju granicu cijene, ali i veliki cjenovni raspon do donje granice, broj različitih modela bio je velik. No, kao što smo u uvodu i rekli, morali smo smanjiti broj modela kako bismo vam donijeli one najzanimljivije primjerke kad je u pitanju zanimljiv i jak hardver. Iz šest brandova proizašlo je ukupno 11 modela prijenosnika koji su sa svojim probranim hardverom ušli u okvire usporednog testa. Naravno, tu je bilo svega, počevši od klasične raspodijele između 15,6" i 17,3" modela, pa sve do onih koji su imali kombinaciju jakih procesora sa slabijim grafičkim karticama ili pak obratno. U svoj toj zbrci našlu smo šaku modela koji su isplivali na površinu kao jedni od najboljih i na kraju krajeva uzeli Grand Prix, odnosno Best Buy nagradu.

 Laptopi 4
Borba naljepnicama Kombinacija Intela i nVidije jedna je od učestalijih
 
AMD vs. Intel

Činjenica je da, baš kao i u stolnom segmentu, Intel i u mobilnom ima osjetnu prednost što se tiče udjela na tržištu. Od 11 modela na testu svega su dva bila bazirana na AMD-ovoj platformi. Intelova nadmoć jasno dolazi do izražaja kada je u pitanju snaga, ali i potrošnja njegovih platformi. Ovdje smo se uglavnom susreli s low-voltage primjercima Core i5 i Core i7 procesora miješanih generacija, jedan iz Haswell i jedan iz Broadwell serije. U suštini, riječ je o dvojezgrenim procesorima s podrškom za HyperThreading s kojim se penju do ukupno četiri dretve, dok su se radni taktovi kretali od otprilike 2 GHz do 3 GHz.
Poprilično standardan line-up što se tiče Intela. Pored jednog klasičnog primjera AMD-ovog A4 APU-a imali smo prilike isprobati i novi mobilni Carrizo kroz FX-8800P model. Iako će ova platforma biti dostupna na tržištu tek krajem mjeseca, htjeli smo vam barem kroz ovaj jedan Lenovov model dočarati njezinu snagu kako biste je imali s čime usporediti na ovom testu, te, u slučaju da vam odgovara performansama, mogli pričekati njezin dolazak. Punokrvne četverojezgrene modele u kombinaciji s pristojnim grafičkim karticama teško ćete naći u ovom cjenovnom segmentu, a tu je varirala i količina RAM memorije. U većini slučajeva bilo je riječi o 4 GB, no bilo je i nekoliko modela s 8 GB.

SSHD
The next best thing SSHD kombinira mali komadić SSD-a (8 GB MLC NAND flasha) s klasičnim HDD-om velikog kapaciteta za nešto bolje performanse
 
AMD vs. nVidia

Odnos dediciranih grafičkih kartica, što se brandova tiče, bio je prilično podjednak. Proizvođači su podjednako uparivali procesore i s jednim i s drugim u gemischte scenarijima. Ukratko, svakakvih kombinacija ima. Jedina koje naravno nema je kombinacija nVidjine grafičke uparene s recimo AMD-ovim procesorom, a razlozi tome su jasni. Od AMD-a prevladava R7 serija s M260 i M265 modelima, dok je kod nVidije to uglavnom GT 840M ili 850M, odnosno u jednom od modela prijenosnika i najjači dedicrani GPU ovog usporednog testa - GTX 950M. Gotovo svi modeli pokazali su se i više nego dovoljno dobrim za causal igranje na nazivnoj rezoluciji, uz pokoji kompromis. Generalni zaključak je da ovaj cjenovni segment prijenosnika po pitanju grafike i njezinih performansi neće nikoga ostaviti ravnodušnim.

 Laptopi 3
Tup feedback Chicklet-style tipkovnice kao jedina opcija
 
Ima ga, ali ga nema

Iako bi čovjek pomislio da se s ovom gornjom granicom budžeta od 7.000 kuna može dobiti SSD disk, djelomično biste se prevarili. Kažemo djelomično, jer jednim djelom uspjet ćete ih pronaći, ali ne u službi zasebnih diskova, već u službi cacheing SSD-ova. Neki od prijenosnika imali su SSHD modele diskova koji uz pomoć malenog NAND flash cachea ubrzavaju rad računala. Na stranu toga, jedan je Asusov model prijenosnika na usporednom testu imao dedicirani Kingstonov mSATA SSD pored 2,5" 1 TB diska, no taj isti SSD bio je veličine svega 24 GB. Iako bi u teoriji mogli staviti Windowse na njega, više od toga ne biste mogli. Ovaj SSD zapravo služi za cacheiranje HDD-a uz pomoć Intelove Rapid Storage / Smart Reponse ili ExpressCache tehnologije koja ubrzava rad klasičnog HDD-a u svakodnevnim aplikacijama. U nekim verzijama prijenosnika, poput entry level ultrabookova, vjerojatno biste našli kakav model prijenosnika sa SSD-om većeg kapaciteta, no takvi onda nemaju dediciranu grafičku karticu, jači procesor ili više RAM-a. Zbog toga su i nastali kompromisi poput ovih sa SSHD diskovima, jer ipak ne možemo imati i ovce i novce.

 Laptopi 14
Jeftinije, ali bez Windowsa Uz većinu prijenosnika dolazi FreeDOS ili Ubuntu
 
Plitko lupkanje

Otkako su chicklet-style tipkovnice preuzele "vlast" nad gotovo svim modelima prijenosnika, kao da je jedan dio nas zauvijek otkinuti. Dobro, možda malo dramatiziramo i velika je vjerojatnost da je većini korisnika gotovo svejedno što imaju pod prstima. Iako ne preferiramo takav oblik tipki, Lenovo i Dell su definitivno najbolji među njima što se tiče hoda tipki, njihove veličine i konture. Kad je riječ o touchpadu, nismo imali prevelikih prigovora. Neki su bili malo više precizni, a neki manje, dok uporaba definiranih lijevi i desni tipki polako izlazi iz "mode", što nam također nije previše drago. Ionako sumnjamo da ćete ga previše koristiti ako vam je gaming pri pameti.

 Laptopi 10
Može i klasičnim putem Jedan dio prijenosnika sakriva bateriju ispod poklopca, dok se drugi drže stanardne metode
 
Sindrom loše vidljivosti

Baš kao i tipkovnice, kvaliteta ekrana unatrag par godina srozala se na neviđene razine, čak i kada je malo skuplji segment u pitanju. Iako možemo pljuvati po njima, ovakvi loši ekrani zapravo su razlog zašto su cijene prijenosnika generalno pale. Jeftiniji paneli omogućili su jednim dijelom da imamo veliki broj modela prijenosnika debelo ispod 4.000 kuna, ali da isto tako doživimo loše iskustvo i u kategorijama puno skupljih prijenosnika. Oni koji imaju oko za taj detalj, poput nas, ipak ne mogu samo tako lako prijeći preko toga. Najviše nas muče očajni kutevi gledanja koji mijenjanju sliku do neprepoznatljivosti čak i ako glavu pomaknete samo za par stupnjeva, dok su kontrast i vjernost boja u najbolju ruku samo loši. Generalno govoreći, teško je pobjeći od ovih mana čak i u ovom segmentu, a jedini koji su se istaknuli od ostalih bili su Asus i Toshiba.

 Laptopi 5

Vijak-dva i unutra ste Pristup komponentama vidno je olakšan
 
Jednostavno održavanja i nadogradnja

Proizvođači laptopa su s vremenom shvatili da korisnici sve više pristupaju unutrašnjosti prijenosnika, bilo da treba promijeniti komponentu poput RAM-a ili diska, ili pak počistiti ventilatore od prašine. To je zapravo bio i jedan od razloga zbog kojih se pristup ovim dijelovima računala s vremenom sve više korisnicima olakšavao. Iako proizvođačima baš i nije od interesa da korisnik prčka po komponentama, neki od brandova su user-friendliness otvaranja svojih prijenosnika podigli do razine koju će i laik brzo pohvatati. Danas se na gotovo svim prijenosnicima uz odvijanje jednog ili dva vijka i u roku kraćem od minute mogu otvoriti stražnja, odnosno donja strana kućišta. Sve komponente su jasno vidiljive i raspoređene, ne možete pogriješiti ni da hoćete. Kod nekih ćete naći i baterije koje su također izmjenjive, baš kao i one standardne kojima se može pristupiti izvana. U svakom slučaju, prije nego što krenete s rastavljanjem, svakako savjetujemo da provjerite s prodavačem uvjete rastavljanja i nadogradnje prijenosnika u kontekstu garancije.

 Laptopi 13
Može i bolje Kvaliteta prikaza slike na panelima ovog cjenovnog ranga u pravilu nije puno bolja od onih niže
 
Besplatno ili ništa

Kao što to obično i bude, primamljiva cijena u sklopu dobro odmjerenog hardvera traži i neke kompromise. U ovom slučaju to je bio nedostatak Windowsa na većini modela. Ono što ćete naći umjesto toga je uglavnom FreeDOS ili Ubuntu.


METODOLOGIJA

Osim standardnog seta alata za testiranje, “podebljali” smo količinu testova orijentiranih na grafičke performanse prijenosnika. 

DOTA 2

Široka publika DOTA-e 2 Iskoristili smo jednu od najpopularnijih MOBA igri kao alat za testiranje grafičkih mogućnosti sustava

Iako bi bilo klišejski za reći da je “ljeto na vratima”, stvarno je, a upravo u to doba i u naredna dva-tri mjeseca, naše gaming mašine najviše požrtvovno “pate” kako bi upotpunile našu prazničku svakodnevnicu, koja je dobro isplanirana prethodnim “jahanjem” po Steam Summer Sale katalogu.

postavke igara


Kako bismo vam što bolje dočarali performanse vašeg potencijalno novog prijenosnog ljubimca i ljetnog apartmanskog suputnika u dugim vrućim noćima, uz pozamašan opus testova odradili smo temeljitu torturu 11 modela. Logično, fokus je bio na grafičkim testovima, gdje smo uz pomoć neke od popularnih igara, kao što su Tomb Raider i DOTA 2, izmjerili prosječno dobivene FPS-ove. Sve igre testirane su u rezoluciji od 1366 x 768 kako bismo stvorili jednostavnu točku usporedbe, budući da je to bila minimalna nazivna rezolucija nekolicine modela, dok smo radi informativnog karaktera uzeli i testne rezultate onih prijenosnika čija je nazivna rezolucija bila veća, poput 1600 x 900 i 1920 x 1080, odnosno FullHD-a. S druge strane imamo više klasične i sintetičke testove koji pokazuju performanse cijelokupnog sustava, a za to su bili zaduženi Cinebench R15, AIDA64 i Crystal Disk Mark. Grafičke performanse nosile su 40% udjela u Grand Prix ocjeni, dok su performanse sustava kao cjelina nosile 20% udjela u Grand Prix ocjeni. Pod ovo zadnje je isto tako upala i količina RAM-a, gdje je naravno više bilo bolje.

 Laptopi

Toplo, toplije Mjerenje temperature površine kućišta


Test autonomije baterije odrađen je na način da smo u sklopu operativnoga sustava postavili jačinu pozadinskog osvjetljenja ekrana i glasnoću zvučnika na 50%, puštajući pritom FullHD video preko cijelog ekrana, te smo za to vrijeme bili spojeni na lokalnu Wi-Fi mrežu. Na prijenosnicima koji su imali pozadinsko osvjetljenje tipkovnice, isključili smo ga tokom testiranja.

 Laptopi 7Prilično standardno Prijenosnici iz ovog segmenta imaju međusobno sličan odabir konekcija, uz pokoju iznimku, primjerice da neki imaju, odnosno nemaju VGA izlaz

Iako mnogi zanemaruju ovu stavki, garancija je vrlo bitna stavka svakog uređaja, a pogotovo prijenosnika. Današnji modeli prijenosnika kao da su rađeni na principu tempirane bombe, u smislu da ubrzo nakon isteka garantnoga roka u “vječna lovišta” nepovratno ode neki vitalni dio prijenosnika, a najčešće je to matična ploča. Upravo zbog toga jako cijenimo dulji garantni rok (10% udjela u cijeloj ocjeni), a kao bonus tome savjetujemo vam da u startu uzmete maksimalno moguću produljenu garanciju koju proizvođač nudi, pogotovo zato što obično ne košta više od 500 kuna.

 Laptopi 11

Pozadinsko osvjetljenje tipkovnice Rado viđen, ali rijedak dodatak

Oko priključaka nije bilo puno filozofije, a iako im je udio u ocjeni mali (5%), obzirom da je kontekst i fokus ovog usporednog testa na nečem drugu, nikako ih nismo mogli zanemariti.
Zadnja, i ujedno udjelom najmanja stavka (5%) ovog testa, spada pod ergonomiju uređaja i naš objektivno-subjektivni dojam prijenosnika kada je riječ o dizajnu i kvaliteti izrade, te udobnosti tipkovnice i kvaliteta touchpada. Iako je bila rijetka pojava, pozadinsko osvjetljenje tipkovnice bilo je plus za sve modele koji su ga imali. Što se tiče ergonomije, manji gabariti i masa igraju u korist prijenosnika, a isto tako se cijeni veća dijagonala ekrana i njegova rezolucija, koja u praksi donosi veću radnu površinu. Upravo zbog toga bitniju uloga je imala rezolucija ekrana nego njegova veličina u omjeru 70:30, budući da isključivo ona donosi tu veću radnu površinu, a ne i dijagonala ekrana.

ocjena
Iako to nije imalo krajnji utjecaj na ocjenu već čisto informativni karakter, mjerili smo temperature na gornjoj površini prijenosnika, oko tipkovnice i na njoj prilikom desetminutnog opterećenja u Unigine Heavenom benchmarku koji je grafički i procesorski vrlo zahtjevan, pa time garantira zagrijavanje prijenosnika. Kao što ćete moći vidjeti u daljnjim stranicama te ne slikama na kojima smo označili temperature, većina prijenosnika bila je toplije u gornjem lijevom dijelu kućišta, iznad tipkovnice, što je zapravo i vrlo uobičajeno obzirom da se iza toga s donje strane najčešće nalaze ventilatori i toplovodne cijevi.


Acer Aspire V3-574TG

 
Baterija i casual gaming

Jedini i pomalo usamljeni primjerak Acerovog tabora zapravo je jedan od trenutno najaktualnijih modela koje ovaj brand nudi i koje na tržištu očekujemo za koji tjedan. Kombinacijom Broadwell Core i5 procesora i nVidijine GT 940 M, te niske rezolucije, ovaj prijenosni mališan ima idealnu podlogu za casual gaming. Ostala oprema je sasvim solidna, a jedino što mu konkretno zamjeramo je malih 4 GB RAM-a, kvaliteta prikaza ekrana te njegova mala rezolucija, koja nas je ostavila praznih ruku. Dizajn je više-manje preuzet s prošle generacije Aspire V3 serije, a odlikuje ga oku ugodna završna obrada kućišta, tanak profil, te generalno male dimenzije za jedan 15,6” prijenosnik. Unatoč tome što ima relativno malu bateriju, Aspire V3 uspio je natući skoro 4 sata autonomnog rada na bateriji s čime se malo koji prijenosnik na testu može pohvaliti.

Acer Aspire V15 2

Fensi, al moglo bi i bolje Kvalitetna izrada i dobra hardverska osnovica kao i vrlo dobro trajanje baterije su prednosti, dok bi mu pod mane spočitnuli nisku rezoluciju ekrana i samo 4 GB radne memorije

Asus GL552JX

 
Najjača grafika i procesor

Gotovo apsolutni Grand Prix pobjednik ovog usporednog testa je predstavnik Asus RoG (Republic of Gamers) branda. Njihovi GL modeli predstavljaju cijenom nešto prihvatljivije modele RoG prijenosnika u kojima nećete možda dobiti najjače komponente i još robusniji dizajn, ali ćete se zato usrećiti odmjerenom konfiguracijom koja odgovara cijeni. Upravo zbog toga GL552JX ne samo da je svima konkurirao po pitanu performansi, već je i cijenom od 6.200 kuna bio izuzetno agresivan i na području Best Buy nagrade. Baza svega je izuzetno jak četverojezgreni Haswell Core i7 4720HQ  za koji je gotovo pa nevjerojatno da se našao u ovom segmentu, dok je za grafičke performanse zadužena nedavno predstavljena nVidia GeForce GTX 950M. U kombinaciji s 8 GB RAM-a i brzim 1 TB diskom, GL552X uvjerljivo se probio na čelu Grand Prix ljestvice. Osim hardverskih prednosti u obliku komponenti, tu je i jedan od kvalitetnijih ekrana viđenih na ovom testu, i to još u FullHD rezoluciji. Jedina mana ide na račun prosječne tipkovnice koja za kompenzaciju ima pozadinsko osvjetljenje, te jedne od najslabijih autonomija baterije na ovom testu.

Asus GL552J

Najjači na testu Asus je dašak svoje gejmerske serije preselio u nižu kategoriju. S jakim procesorom i grafičkom karticom u performansama je briljirao, ali je zato imao nešto više temperature, te kraće trajanje baterije

Asus N551JX

 
Multimedija i igre

N551JX je dobrim djelom baziran na GL modelu, a ovdje ponajprije mislimo na vanjski dizajn. Iako na prvi pogled izgleda daleko od toga, detaljnijim pregledom možete primijetiti iste konture, pa čak i pojedine dijelove kućišta. Baš kao i GL552JX, N551JX donosi nVidijinu GeForce GTX 950M, no zato ima slabiji procesor, 4 GB RAM-a manje i sporiji disk. Baš zbog toga viša cijena od oko 200-300 kuna baš i nije isplativa. Baterija mu je većeg kapaciteta, što se pokazalo i testiranjem i rezultatom skoro jedan sat boljim. Ostatak fizičkih detalja je više-manje sličan, poput dimenzija i broja/vrste priključaka. N55JX također ima pozadinsko osvjetljenje tipkovnice koja je zapravo ista kao i na modelu GL552JX. Dizajn upućuje da se radi o multimedijalnom uređaju, dok je GL modelu i vizualno u prvom planu gaming. Asus do kraja godine ima i akciju 100% pouzdan u kojoj u slučaju kvara u prvoj godini korištenja vraća u potpunosti uplaćen novac za prijenosnik, a uz to ga naravno i popravi, pa provjerite na prodajnom mjestu za tu akciju.

Asus N551J

Nazovi n za multimediju N serija Asusovih prijenosnika poznata je po audio doživljaju. Kad tome dodate potentnu grafičku karticu i overall kvalitetne komponente, dobivate jedan all around prijenosnik

Asus X751LK

 
Hardverski u vrhu

Najveći Asusov primjerak na testu nažalost ne može se pohvaliti FullHD rezolucijom u sklopu svog 17,3” ekrana. Još bolje, jer sa svojom relativno nezahtjevnom rezolucijom od 1600 x 900 pogoduje jakoj nVidijinoj dediciranoj grafičkoj kartici GeForce GTX 850M. Ovo je zapravo preteča GTX 950M koju smo iskusili u prethodna dva Asusova modela, a koja je u suštini dosta slična kada govorimo o arhitekturi i njezinoj snazi. Od ostatka konfiguracije, X751LK se može pohvaliti dediciranim Kingstonovim SSD-om veličine 24 GB na kojeg u teoriji možete instalirati Windowse, ali u praksi postaje jednostavno premalen. Asus ga je zapravo namijenio kao dodatak 1 TB disku u kontekstu njegovog ubrzanja uz pomoć Intelove Rapid Storage tehnologije, a to je svakako veliki plus u odnosu na ostale, pa čak i modele sa SSHD diskovima. Ostatak konfiguracije sastoji se od 4 GB RAM-a i Intelovog Haswell Core i7 – 4510. Zbog baterije relativno malog kapaciteta autonomija od tek nešto preko tri sata nije neočekivana.

Asus X751L 2

Na granici svjetova I dok su GL i N serija u ovaj cjenovni segment spušteni, X75 je pravi primjerak srednjestrujaškog prijenosnika s nabrijanim komponentama. Solidan s performansama i baterijom, šteta za manju rezoluciju ekrana

Dell Inspiron 5548

 
Prvak autonomije

Dell se ne može pohvaliti s puno modela u ponudi koji posjeduju dediciranu grafičku karticu, a jedan od tih rijeđih dolazi nam iz najaktualnije Inspiron serije. Inspiron 5548 nosi Intelov Core i5 – 5200 baziran na Broadwell arhitekturi i uz njega ide 4 GB RAM-a te AMD-ova Radeon R7 M265 grafička kartica koja uz rezoluciju ekrana od 1366 x 768 piksela bez problema može upogoniti i novije naslove. Ono po čemu je Dell najprepoznatljiviji jesu svakako odlična tipkovnica i nešto malo manje odličan touchpad, dok po pitanju dizajna izgleda vrlo “Dellovski”. Jednostavna vanjština, bez kompliciranja. Ovo je jedan od lakših i tanjih prijenosnika na testu. Primjedbe nam padaju na bučan ventilator koji kao da nije imao dovoljno progresivan profil koji bi ga kontrolirao. Jednostavno je bio ili tih ili glasan, a da bude glasan nije trebalo puno opterećenja. Što se tiče baterije, Dell je ovdje bio apsolutni pobjednik s više od 5 sati autonomije, a tu je i najdulja osnovna garancija od 3 godine.

Dell Inspiron 5548 1

Maratonac Prednosti Dellovog prijenosnika su odlična tipkovnica, najduža autonomija baterije na testu i solidan hardveraj s kojim ćete se na ovoj slaboj rezoluciji ekrana moći ugodno igrati

HP Pavilion 17-f208nm

 
Isplativost kao vrlina

Prvi primjerak prijenosnika baziranog na AMD-ovoj mobilnoj APU platformi ujedno je i prvi HP-ov model na testu. Ovo je također jedan od rjeđih prijenosnika na testu koji je imao četiri punokrvne jezgre. Nažalost, to mu nije previše pomoglo da se visoko plasira u Grand Prix nagradi, no zahvaljujući vrlo dobrom omjeru uloženoga i dobivenoga uzeo je Best Buy nagradu. Za 4.500 kuna teško ćete naći bolje opremljen prijenosnik. Iako mu veći brat (ProBook 450 G2) konkurira, zahvaljujući nešto boljoj grafici ispada kao bolje rješenje za gamere. Van toga nemamo previše pozitivnog za reći. Ekran i tipkovnica su prosječnih karakteristika, dok će dizajnom biti upitne privlačnosti obzirom na svoju bijelu shemu boja. Gabartima je Pavilion 17 logično nešto veći i teži, no u usporedbi s ostalim 17,3” prijenosnicima na testu nalazi se u samoj sredini po pitanju težine i gabarita.

HP Pavilion 17 f208nm

Kralj isplativosti AMD platforma donijela je nešto nižu cijenu, a Best Buy prvak odlikuje se 17,3 inčnim ekranom, solidnom grafičkom karticom i pristojnim trajanjem baterije. Sve to za 4500 kuna

HP ProBook 450 G2

 
U svemu vrlo dobar

Nova ProBook serija dolazi nam u drugoj generaciji, a s njom i novi hardver u unutrašjnosti, te proširene konekcije. Od sada umjesto odvojenih ulaza za mikrofon i slušalice ProBook 4xx G2 serija nosi samo jedan 3,5 mm combo port koji podržava 4-pinske TTRS konekcije. Nažalost, stražnja strana se više ne odvaja samo uz pomoć prekidača za skidanje baterije, već će se ipak morati odšarafiti jedan vijak. Touchpad je također zadobio laganu estetsku nadogradnju, te se sad još bolje uklapa u ostatak kućišta prijenosnika. Na stranu tih promjena, konkretno ovaj model donosi prilično dobre komponente u obliku Intelovog Core i5 – 5500U, 8 GB RAM-a, 1 TB diska, te solidne Radeon R7 M255 grafičke kartice. Iako bismo voljeli vidjeti nešto jaču grafičku karticu, ovaj model nas nije razočarao već, baš naprotiv, ugodno iznenadio jer smo očekivali lošije performanse. Jedine konkretne primjedbe padaju na kvalitetu prikaza slike i pomalo visoku cijenu, a možete saznati zašto pregledom sljedećeg HP-ovog modela.

HP 450 2

Poslovno igranje ProBook sugerira poslovnu namjenu, a već dugo je jedna od najpopularnijih HP-ovih serija prijenosnika. Vrlo dobra autonomija baterije, dobre performanse i hardverska opremljenost glavni su mu aduti

HP ProBook 470 G2

 
Veći ProBook brat

ProBook 470 G2 je, jednostavno rečeno, estetski i konstrukcijski veći brat ProBooka 450 G2. U našem slučaju konfiguracija ovog modela je nešto drugačija od njega, no zato puno manje cijene. Za više od 1.000 kuna razlike dobit ćete tek nešto slabiji procesor, 250 GB manji disk i to je to. Obzirom da je riječ o 17,3” prijenosniku, zauzvrat dobivate veću rezoluciju i veću bateriju koja je trajala 20 minuta duže nego na 450 G2 modelu. Istina je da će grafičke performanse biti nešto slabije, obzirom da je nazivna rezolucija viša, ali generalno gledajući, dobivate skoro pa istu konfiguraciju za dosta manje novaca i uz komoditet većeg ekrana. Upravo zbog toga ProBook 470 G2 zauzeo je drugo mjesto na Best Buy listi, što samo još jednom potvrđuje našu teoriju o isplativosti njegove kupnje. Tipkovnica i touchpad su vrlo ugodni i precizni za korištenje, a jedino što nedostaje je pozadinsko osvjetljenje.

HP Probook 450 G2

Drugi u best buy poretku Veći ProBook sa samo malo slabijim hardverom stigao je s puno boljom cijenom. Vrlo opremljen, dobrih performansi i autonmije baterije ozbiljno je zaprijetio u vrhu poretka najisplativijih

Lenovo Z50-70

 
FullHD i solidne performanse

Lenovo Z serija vrlo je popularna među korisnicima budući da nudi vrlo dobar omjer uloženog i dobivenog. Nažalost, u slučaju ovog modela najviše sputava nešto slabija grafika i svega 4 GB RAM-a. Za konkretnije gaming performanse najbolje je pogledati Lenovo Y seriju koja počinje taman iznad naše gornje granice od 7.000 kuna. Na stranu toga, sav ostali hardveraj koji donosi ovaj model i više je nego hvale vrijedan. Imamo Intelov Core i7 – 4510U u kombinaciji s Seagateovim SSHD-om kapaciteta 1 GB koji smo već vidjeli kod Dellovog Inspirona. Što se tiče dizajna i kvalitete izrade, Lenovo sa svojom Ideapad serijom već dulje vrijeme mami poglede jednostavnim i vrlo modernim izgledom koji će većini odgovarati, a uz to ide i vrlo robusna i na dodir kvalitetna konstrukcija.

Lenovo Z50 70 20354 2 1

Dajte više RAM-a Vrlo dobra hardverska osnovica, FullHD ekran i dizajn navodimo kao prednosti, dok bi htjeli vidjeti noviju grafiku, jaču bateriju i više RAM-a

Lenovo Z51-70

 
Novi AMD APU

Nova Z51 serija u jednoj od svojih inačica dolazit će i s novom Carizzo platformom koju smo imali prilike po prvi put isprobati upravo na ovom modelu. Konkretno, ovaj APU dolazi pod nazivom FX – 8800P i objedinjuje četverojezgreni procesor s Radeonom R5 M330 i Radeonom R8 M350DX u dual-graphics konfiguraciji. Nažalost, to mu nije previše pomoglo, jer grafičke performanse definitivno nisu bile jedne od boljih. Isto možemo reći i za autonomiju baterije. Svjetle točke su solidan ekran visoke rezolucije i 8 GB RAM-a. Van toga, Z51 zapravo je u potpunosti isti kao i svaki drugi model iz Z50 serije. Dizajn je u potpunosti prenesen na njega, kao i tipkovnica i touchpad, tako da u odnosu na Z50 nemamo previše što za dodati, osim što je u konkrento ovom slučaju i konfiguraciji za par grama lakši. Ova konfiguracija očekuje se na tržištu kroz koji tjedan.

Lenovo Z51

Nova AMD platforma U prvim se testovima nije iskazala grafičkim performansama. Prijenosnik zato ima solidan FullHD ekran i 8 GB radne memorije te solidnu cijenu

Toshiba Satellite L50

 
Skoro Best Buy

Jedini Toshibni model koji je odgovarao našim uvjetima dolazi iz Satellite serije. Ovaj 15,6” prijenosnik dolazi vrlo dobro opremljen uz razumnu cijenu, što ga je visoko plasiralo u Top 5 Best Buy nagrade. Intelov Core i5 – 5200U i 8 GB RAM-a biti će i više negdo dovoljno dobri za bilo kakav uredski rad, dok će Radeonova R7 M260 u paru s ekranom niske rezolucije biti dovoljno jaka za igranje na srednjim postavkama. Kad smo se već i dotakli ekrana, što se tiče kvalitete prikaza, Toshibin je bio jedan od boljih na testu, pa svakako uzmite i to u obzir. Dizajnom Satellite L50 ne odskače nešto posebno od ostatka konkurencije. Poprilično je dosadnjikav, no s druge strane odlikuje se vrlo dobrom tipkovnicom i tocuhpadom, nešto bolje opremljenim sučeljem, dok je autonomija baterija bila jedna od boljih na testu s nešto više od četiri sata rada.

Toshiba Satellite L50 B 27N

Više pluseva Visoko u poretku najisplativijih zbog dobre hardverske osnovice, kvalitetnog ekrana i tipkovnice te izdržljive baterije. Grafičke performanse su za casual gaming

 

(Stranica 1 od 14)
« Prev All Pages Next » (Stranica 1 od 14)
Ocijeni sadržaj
(6 glasova)

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Skeniraj QR Code mobitelom i ponesi ovu stranicu sa sobom

Test top 11 prijenosnika s tržišta - VidiLAB - QR Code Friendly

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.