Zadnjih nekoliko godina svjedočili smo brzoj implementaciji raznih novih mogućnosti na pametnim satovima unutar vrlo širokog spektra cijena. Danas možemo reći da su se mjerenja zaokružila te gotovo svi u ponudi imaju istu „startnu poziciju“. Bitna stavka danas je koliko zapravo sat možete iskoristiti. Točnije, sve se svodi na softver koji sat koristi, kao i aplikaciju na mobitelu gdje podatke kasnije i pregledavate. Složili smo listu nekoliko satova najboljih proizvođača i odlučili analizirati što vam sve mogu ponuditi i na koji način podatke predstavljaju.
Ovdje govorimo o kompletnom satu, ne samo o narukvici za rekreaciju. No, to ne znači da sport ne ostaje u fokusu ovog testa, pa smo uz satove uzeli i nekoliko fitness gadgeta koji vam također mogu pomoći na putu do ostvarivanja rekreacijskih, pa i profesionalnih ciljeva. Tu je na kraju i vječan problem ovih uređaja, a to je baterija na koju se također fokusiramo i radi koje ističemo svaki uređaj, jer ako vam postane naporno puniti ih kako bi radili svaki dan, cijela priča pada u vodu.
Generalno, „jednostavniji“ satovi imat će dulje trajanje baterije s fokusiranijim operacijskim sustavima, dok „otvoreni“ satovi obično zahtijevaju i jače čipove koji troše više baterije te samim time i kraće traju. Tu je i problem kod samih korisnika jer ne nude svi satovi opcije za svaku ruku, pa inkluzija manjih modela svakako predstavlja plus, a isto vrijedi i za one koji žele rekreacijskog asistenta, pa sat od preko 50 grama može predstavljati problem.
U detaljnom testu naveli smo sve prednosti i mane pojedinog sata, ali i ekosustava u kojem se nalazi, pa vam time uvelike možemo olakšati odabir, ili barem pomoći oko smjera u kojem trebate nastaviti svoju potragu na temelju značajki koje vas zanimaju i cijene po kojoj se model nudi.