Moramo vam odmah priznati: o Remix OS-u smo već pokušali pisati prošli mjesec. Međutim, tada dostupna verzija još uvijek je bila u Alpha stadiju razvoja. Kompatibilnost je bila mala, a broj bugova obrnuto proporcionalan tome. S odlaskom prijestupnog dana veljače i dolaskom prvog ožujka, svjetlo dana ugledala je prva beta verzija za koju developeri tvrde da je mnogo stabilnija. Beta verzija je dobila podršku i Android x86 zajednice a samim tim je stekla i mogućnost pokretanja na 32-bitnim uređajima. Beta verzija je riješila i pedesetak bugova, a glavna prednost je mogućnost instalacije na HDD. Alpha verziju smo mogli pokretati samo kao live distribuciju, s mogućnošću pohrane korisničkih podataka na USB disk. Tako smo ustvari dobivali prijenosni operativni sustav koji možemo pokretati na bilo kojem računalu. Beta verzija je nešto ozbiljniji operativni sustav, te omogućuje i OTA (Over-the-air) updateove, slične onima kod konvencionalnih desktop operativnih sustava.
Android? Na prvu je nemoguće zaključiti da se kod RemixOS-a radi o Androidu
Drugi kandidat koji nam se pokazao kao odličan konkurent je ChromeOS, tj. CloudReady by Neverware. Radi se ustvari o platformi, grublje rečeno, installeru, putem kojeg se ChromeOS može instalirati na bilo koje računalo, bez potrebe za raznim zaobilaznim putevima. Instalacija je jednostavna kao i kod ostalih operativnih sustava a svodi se na raspakiravanje .img datoteke na USB disk. Googlecentrični OS se time može pokretati na bilo kojem komadu hardvera, a budući da su sistemski zahtjevi relativno niski, gotovo je pa idealan za oživljavanje starijeg hardvera.
SPARTANSKI DESKTOP Jednostavni UI je odmah učitao slike koje imamo na Google Driveu kao pozadinu, u ovom slučaju, sliku s testiranja Sony Xperie Z5 Premium
Ta ideja je ustvari i glavna misao vodilja ove platforme. Ideja je da stariji hardver, poput računala i laptopa možemo oživjeti novim OS-om, koji većinu pohrane i obrade podataka odlaže na cloud, na mnogo jače servere. Jedan od glavnih use-caseova su škole, koje veoma rijetko dobivaju hardverski upgrade. Većina računala koja se nalaze u školama dovoljno su jaka da pokrenu Chrome OS, pa se cijena od 59 dolara za obrazovne institucije čini mnogo atraktivnijom kupnjom nego kupnja kompletno novog računala. Privatni korisnici, tj. korisnici koji bi Chrome OS koristili za osobne potrebe, ne moraju plaćati licencu, no odriču se Google Managment Console i korisničke podrške, ali ne i kompletnih i automatskih updateova.