Trideset godina jako je dugačak period. Trideset godina noviteta i razvoja u svijetu tehnologije još je duži period. U posljednjih trideset godina nekoliko puta se promijenilo tržište konzumerske elektronike, Internet je iz luksuza praktički postao neophodan za život većini ljudi, a svi mlađi od 70 u džepu ili torbici nose malo napredno džepno računalo koje je zamijenilo barem šest zasebnih uređaja iz 1994. godine tako da, na nesreću svih profesora matematike, danas uistinu uvijek imamo kalkulator pri ruci.
VIDI je bio prisutan i pratio svaki od tih tehnoloških događaja koji su korak po korak napravili pravu revoluciju u IT-u. Štoviše, VIDI je nerijetko bio pokretač i vizionar tih promjena. U prvih 30 godina časopisa ekskluzivno smo testirali najnovije uređaje koji u tom trenutku još nisu bili ni premijerno predstavljeni javnosti; recenzirali smo najnovije tehnologije i (uspješno) predviđali da će one u budućnosti postati standard; skretali pozornost na goruće problema i teme na tech sceni kako bi ona mogla prosperirati; uvodili novitete u domaće tech novinarstvo koji bi zatim postali ustaljena praksa.
Stoga smo odlučili obrisati prašinu s našeg VIDI vremeplova i provozati se s njime kroz sve bitne događaje i teme koje su obilježile domaću i međunarodnu tech scenu od 1994. godine do danas. Vežite se - krećemo!
1994.
Izašao Red Hat Linux
Krajem godine, Red Hat je predstavio svoju distribuciju Linux operativnog sustava, koji će u narednim godinama izaći u devet inačica prije konačnog gašenja početkom 2007. Red Hatu se uz Debian mogu pripisati zasluge za popularnost Linux distribucija kod krajnjih korisnika, osobito onih koji su tražili besplatnu i otvorenu alternativu Windowsu i MacOS-u.
Osnovan Yahoo
Stanfordski studenti Jerry Yang i David Filo svoj web imenik „Jerry and David’s Guide to the World Wide Web“ u travnju su preimenovali u Yahoo (Yet Another Hierarchical Officious Oracle). Od 1995. koriste usluge tražilice AltaVista koju 2003. godine i kupuju.
Prvi spam
Laurence Canter i Martha Siegel, odvjetnici iz Arizone, poslali su svoju spam poruku na preko 5.500 grupa na Usenetu u 90 minuta. Svrha je bila oglašavanje odvjetničke pomoći oko dobivanja Zelene karte. Odvjetnici su izgubili licencu, a spam je u međuvremenu poprilično evoluirao.
Garaža!
Da, možda izgleda kao otrcana priča jer općepoznato je da svi uspješni projekti kreću „iz garaže“, ali i mi smo se (po)krenuli iz garaže ne zato što je to bilo moderno, nego zato što je bilo jedino što smo si mogli tada priuštiti. Kad je došla zima, bilo je teško sjediti u zimskim kaputima jer nije bilo grijanja, ali do proljeća smo već usvojili tehniku preživljavanja
CAD u Vidiju
Prvi broj Vidija obilježilo je trodimenzionalno modeliranje i fotorealistični rendering. Velika tema o dolasku digitalnih aparata naslutila je značajne promjene u foto industriji. Naši autori su donijeli veliki test programa za 3D modeliranje, uključujući ArchiCAD koji je bio praktički sinonim za računalno arhimodeliranje, te manje poznati programski paket ElectricImage Animation System, zbog kojeg je naš autor Igor Masnec proveo vrijeme u Italiji na obuci za uporabu programskog paketa. Dok se danas Windows koristi za sve poslove modeliranja i renderiranja, u to vrijeme je vodeća platforma bila Apple, no nakon krize na kraju devedesetih, arhitekte je Bill Gates povukao u svoj tabor.