Nema sumnje kako je kategorija gaming računala s ukupnom cijenom negdje oko okruglih 1.000 eura i dalje vrlo popularna i tražena na domaćem tržištu. ADM-ovo mainstream računalo ne osobito pamtljivog imena spada među najisplativije gotove mainstream gaming konfiguracije u ovoj cjenovnoj klasi. Ponajprije zbog vrlo sposobnog ugrađenog hardvera koji uključuje moderan procesor s osam jezgri, do 32 GB radne memorije i noviju grafičku karticu s 16 GB videomemorije.
Puno hardvera za 1.000 eura
Dakako, mainstream računala uvijek neizbježno donose određene kompromise kako bi se cijena zadržala u prihvatljivim okvirima. Ponekad su ovi kompromisi dobro odmjereni, ali ponekad se pak štedi na krivom mjestu. Kada govorimo o ovom testiranom ADM-ovom računalu, posve je jasno kako je većina dostupnog budžeta otišla u smjeru što moćnije grafičke kartice i modernijeg procesora. Što je svakako sasvim logično.
Međutim, jasno je kako ovdje ne možete očekivati najnovije i najnaprednije komponente. Korištena je AMD-ova AM4 hardverska platforma koja je sad već jako dugo na tržištu. Drugim riječima, ovo znači i korištenje nešto starije i sporije DDR4 radne memorije.
Moramo primijetiti kako je ADM gotovo idealno odabrao procesor. Naime, Ryzen 7 5700X s ukupno 8 Zen 3 jezgri jedan je od najisplativijih AM4 procesora koji su ikada predstavljeni. Omogućuje vrlo dobre performanse, a pritom ne troši mnogo energije i ne zagrijava se previše. Slično možemo ustvrditi i za ugrađenu grafičku karticu temeljenu na grafičkom procesoru Radeon RX 6800.
Premda je ovaj grafički čip sada već star više od četiri godine, i dalje može ponuditi jako dobre performanse u igrama, a pritom podržava DX12 Ultimate i ray tracing. I što je najvažnije, ugrađena kartica posjeduje velikih 16 GB videomemorije.
Ovako posložena kombinacija procesora i grafičke kartice bez problema se nosi sa svim najnovijim igrama uz vrlo dobru kvalitetu 3D detalja. Ovo je još uvijek jedna od najisplativijih kombinacija procesora i grafičke kartice ako su vam performanse u igrama najvažnije.
Korištenje nešto starijih komponenti i starije AM4 platforme omogućilo je osjetno povoljniju cijenu ovog računala, no jedan od potencijalnih nedostataka je tehnološki nešto manje napredna platforma i slabija opremljenost.
Kompaktno kućište uključuje 4 RGB ventilatora, a ovdje se može vidjeti i XFX RX 6800 kartica pozamašnih dimenzija, kao i zračni hladnjak za procesor.
Best buy za budget igrače
Ugrađena B550 matična ploča je solidna, ali nije osobito bogato opremljena i podržava isključivo PCIe 4.0. Nadalje, nešto starija hardverska platforma nije osobito pogodna za budućnu nadogradnju.
Dosta iznenađujuće, ADM se ovdje odlučio na korištenje napajanja velike snage od 850 W. Od viška glava ne boli, premda ovdje nije riječ o napajanju nekog poznatog proizvođača.
Kućište izgleda dosta vizualno atraktivno zahvaljujući ukupno četiri osvjetljena ventilatora. Riječ je o kućištu kompaktnih dimenzija čija kvaliteta nije osobita. Međutim, predstavlja razuman kompromis s obzirom na cijenu. Jedino su ugrađeni ventilatori malo bučniji na nazivnim postavkama. Općenito bi računalo moglo biti nešto tiše. S druge strane, temperature grafičke kartice i procesora su u više nego prihvatljivim granicama. Za hlađenje procesora koristi se Xilenceov zračni hladnjak, što je svakako vrlo prikladno rješenje.
U konačnici, s hardverske strane je zapravo najsporija komponenta ugrađeni NVMe disk. Istina, riječ je o cjenovno pristupačnom PCIe 4.0 Kingstonovom disku, koji ipak danas pomalo gubi dah, posebno u ulozi sistemskog diska.
Zaključno, recimo kako ADM ovdje nudi doista iznimno isplativo gamersko mainstream računalo koje vam za oko 1.000 eura omogućuje dojmljive gaming performanse. Ukoliko ne morate imati nužno najnovije i najnaprednije računalo, već vam je omjer cijene i mogućnosti najvažniji, onda je ova konfiguracija odličan odabir.