Znate onu poznatu izreku: „Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino“. Kada je u pitanju računalni hardver, ova bi izreka zapravo glasila: „Nisam dovoljno bogat da kupujem zastarjelo računalo“. Međutim, kao i uvijek, medalja ima i svoju drugu, manje poželjnu stranu. Ne sumnjamo kako bismo mi svi uvijek željeli posjedovati najnovije i najbrže gaming računalo, no često takvo što iz raznoraznih razloga nije moguće.
Prvi i osnovni razlog je svakako financijski, jer najnovije su hardverske komponente - ponajprije procesori i grafičke kartice - danas poprilično skupe. Osim toga, krajnje je upitna isplativost kupovanja računala s najnovijim i najmoćnijim komponentama. U današnje vrijeme, razvoj modernih hardverskih komponenti nije više tehnološki toliko ubrzan kao što je to bilo prije desetak ili više godina. Velika je šansa kako će vam gaming računalo s komponentama starim nekoliko godina i dalje danas moći ponuditi više nego zadovoljavajuće performanse.
Dvoboj mainstream računala
S obzirom da na našem tržištu još uvijek ima dosta gotovih gaming računala pogonjenih nešto starijim hardverskim komponentama, odlučili smo se malo detaljnije pozabaviti ovom problematikom. Dakle, postavlja se pitanje: kad kupujete danas novo gaming računalo, isplati li vam se više nabaviti računalo s novijim komponentama ili će vam računalo opremljeno s nešto starijim hardverom ponuditi bolji omjer cijene i performansi?
Ovo je jedno od najčešćih pitanja čitatelja koje znamo dobivati u našoj redakciji. Druga dvojba se pak odnosi na potencijalnu isplativost nadogradnje nešto starijeg računala novijim komponentama. Najbolje i najisplativije rješenje može se itekako razlikovati od slučaja do slučaja, odnosno kakvu razinu performansi i opremljenosti želite od svog računala, te koliko ste spremni izdvojiti za potencijalnu nadogradnju.
Međutim, mi smo ovdje pokušali na jednom praktičnom primjeru, koristeći dva gotova računala dostupna na tržištu, pokazati kolike su stvarne razlike u performansama, opremljenosti, tehnološkim mogućnostima i što se na kraju više isplati.
Radi toga smo pribavili dva gamerska računala, od kojih je jedno jeftinije bilo temeljeno na komponentama starim nekoliko godina, a drugo i nešto skuplje na najnovijoj hardverskoj platformi. Odlučili smo direktno usporediti brzinu ova dva gaming računala u velikoj većini zahtjevnih aplikacija i igara kako bismo iz prve ruke doznali kolika je zapravo razlika u brzini i mogućnostima ovih dvaju računala.
Dakako, ovo je ponajprije usporedba gotovih konfiguracija s novijim i nešto starijim hardverom.
AMD-ova AM4 hardverska platforma najdugovječnija je platforma dosad, s obzirom da je predstavljena pred sedam godina, a još uvijek na tržištu imamo nova računala temeljena na ovoj platformi
Isplate li se nešto starije komponente?
Ovo mnogima ujedno može poslužiti i kao neka smjernica po pitanju mogućeg poboljšanja performansi uslijed nadogradnje postojećeg računala ili u slučaju kupnje posve novog računala.
Odmah kao pojašnjenje navedimo kako smo se ovdje fokusirali na mainstream računala nekakvog raspona cijene od otprilike 1.000 do 1.600 eura. Razlog je jednostavan. Ako si možete priuštiti znatno skuplje računalo od 1.600 eura, onda svakako nema nikakvog smisla uzimati konfiguraciju sa starijim komponentama. Dakako, postavlja se pitanje definiranja što točno smatramo pod zastarjelim komponentama, no nećemo sad previše širiti priču.
Uglavnom, oba korištena mainstream gaming računala uredno su trenutno dostupna na tržištu. Također, oba računala temeljena su na AMD-ovim hardverskim komponentama. Glavni razlog tome je prije svega što nam je bilo osjetno jednostavnije uspoređivati AMD-ove procesore istog broja jezgri različitih generacija. Posebno što su se nedavno pojavili najnoviji Zen 5 procesori, odnosno Ryzeni serije 9000, koji uključuju i mainstream modele. Kako bismo pojednostavili priču, računala su bila opremljena i AMD-ovim grafičkim karticama različitih generacija.
Svakako značajan razlog što smo odabrali računala s grafičkim karticama temeljenim na AMD-ovim grafičkim procesorima je što ove kartice trenutno nude bolji omjer cijene i performansi od usporedivih Nvidijinih modela u mainstream kategoriji. Premda možda nisu toliko napredne po pitanju podrške za ray tracing. Smatramo, međutim, kako za većinu mainstream gamera ovo neće biti od velikog značaja.
Ryzen 7 5700X posjeduje ukupno 8 jezgri i temelji se na Zen 3 arhitekturi, a još uvijek ga možemo pronaći kod mainstream računala.
AMD-ov procesor Ryzen 7 5700X jedan je od najpopularnijih i najisplativijih procesora za stariju AM4 platformu
Neuništivi AM4!
Dakle, ideja je ovdje bila vrlo jasna. Usporediti dva gaming računala s komponentama različitih generacija kako po pitanju samih performansi, tako i po pitanju opremljenosti, te podrške za najnovije tehnologije.
Radi toga smo nabavili dva računala od kojih je jedno bilo zasnovano na komponentama koje su u principu bile stare 3-4 godine. S druge strane, imamo osjetno naprednije računalo opremljeno najnovijim AMD-ovim procesorom Zen 5 generacije, te novijim i tehnološki naprednijim komponentama. U svakom slučaju, omjer cijene i performansi kod mainstream računala mora biti na prvom mjestu, ali ne treba zapostaviti niti tehnološku stranu priče, te mogućnost kasnije potencijalne nadogradnje.
Sada kad smo objasnili cilj ove naše teme, idemo vidjeti malo detaljnije kako u praksi izgledaju naše testne konfiguracije. Počet ćemo s računalom temeljenim na nešto starijim komponentama.
Nije nikakvo iznenađenje kako je naše jeftinije mainstream računalo temeljeno na neuništivoj i najdugovječnijoj hardverskog platformi ikada, a riječ je o AMD-ovoj AM4 platformi. Gotovo nestvarno zvuči podatak da je AM4 platforma prvi put predstavljena još 2017. godine s prvom generacijom Ryzen procesora.
Dakle, više od sedam godina kasnije, ova je platforma još uvijek „živa“ i prisutna na tržištu, a pritom je AMD predstavio više generacija chipseta za matične ploče i Ryzen procesora za ovu platformu. Štoviše, i ove godine je AMD predstavio „nove“ procesore namijenjene AM4 platformi. Jasno, ovdje je ipak riječ o rebrandingu starijih modela.
Svejedno, ono što želimo reći jest to da još uvijek možete bez problema kupiti AM4 procesore i ploče. Ključna prednost ove platforme i dalje je odličan omjer cijene i performansi, ponajprije zbog relativno jeftinih procesora, ploča i DDR4 memorije. Upravo je ova činjenica bila od velikog značaja, posebno u vrijeme kada su grafičke kartice bile vrlo skupe, jer je AM4 platforma sastavljačima gotovih računala omogućavala da poslože osjetno isplativija mainstream računala. Ova je platforma i danas vrlo popularna među domaćim sastavljačima gotovih konfiguracija.
Nešto jeftinija mainstream gaming računala koriste stariju i sporiju DDR4 memoriju.
Noviji AMD-ovi procesori koriste AM5 platformu koja donosi podršku za PCI Express 5.0 i DDR5 memoriju.
Zen 3 i RDNA 2 nekoliko godina kasnije
Što se tiče same AM4 konfiguracije koju smo ovom prilikom pribavili i testirali, ona se temelji na provjerenoj kombinaciji ploče s B550 chipsetom i vrlo solidnog procesora Ryzen 7 5700X. Riječ je o komponentama starijim nekoliko godina, no cijena ove konfiguracije je oko 1.000 eura, što je više nego isplativo. Posebno ako uzmemo u obzir da ovo računalo posjeduje vrlo sposobnu grafičku karticu s velikih 16 GB videomemorije, temeljenu na grafičkom procesoru AMD Radeon RX 6800.
Ova je kartica jedna od najstarijih komponenti računala s obzirom da je predstavljena pred više od četiri godine. Međutim, zahvaljujući naprednoj RDNA 2 arhitekturi te podršci za DX12 Ultimate i ray tracing, kao i za ono vrijeme velikoj količini videomemorije, Radeon RX 6800 je i dalje vrlo relevantna kartica koja omogućuje odličan omjer cijene i performansi u svim novijim igrama.
Slično se može ustvrditi i za ranije spomenuti procesor Ryzen 7 5700X. Temelji se na starijoj Zen 3 arhitekturi, no posjeduje osam jezgri uz podršku za multithreading (ukupno 16 threadova) što mu i danas omogućuje vrlo dobre performanse u zahtjevnim aplikacijama i igrama. Povrh toga, ovaj je procesor na nazivnim postavkama iznimno energetski učinkovit (TDP od 65 W) i ne zahtijeva korištenje nekog skupog hladnjaka.
Novija i skuplja računala koriste noviju i bržu DDR5 memoriju koja donosi osjetno veće radne frekvencije koje obično iznose 6.000 MHz ili više.
Potencijalno isplativo, no tehnološki zastarjelo
Zapravo u najvećoj mjeri tehnološki pomalo zastarjelim ovo računalo čine druge komponente, ponajprije matična ploča s chipsetom B550 i korištena DDR4 memorija brzine 3.200 MHz. Naime, B550 ploča maksimalno podržava PCI Express 4.0 s relativno malim brojem dostupnih staza za priključke, a ostalo je ograničeno na PCI Express 3.0. Također je ova B550 ploča za današnje pojmove slabije opremljena uz samo jedan PCIe 4.0 NVMe utor za diskove, izostanak USB-C priključka na ploči i mali broj bržih USB priključaka (samo jedan USB 3.2 Gen 2 priključak).
Ono što je pozitivno, svakako je PCIe 4.0 utor za grafičku karticu koji omogućuje korištenje svih najnovijih kartica bez ikakvih problema. Što se tiče radne memorije, ploča maksimalno podržava 128 GB što je sasvim dovoljno za ovu klasu računala, no osjetno je manje nego što to možemo pronaći kod najnovijih ploča koje podržavaju do 192 GB radne memorije.
Kao što smo naveli, ovdje se koristi starija DDR4 memorija uobičajene brzine od 3.200 MHz. Zadnjih nekoliko godina, sva modernija i najnovija računala koriste bržu DDR5 memoriju. Premda DDR4 memorija i dalje omogućuje vrlo pristojne performanse, problem bi mogao biti ako u budućnosti poželite nadograditi računalo ili vam memorija prestane raditi. Naime, DDR4 memoriju će biti sve teže nabaviti i cijena će joj biti osjetno veća.
U svakom slučaju, nedvojbeno je da ova cjenovno isplativa AM4 konfiguracija ima svoje manjkavosti po pitanju podrške za najnovije tehnologije, mogućnosti korištenja bržih NVMe i vanjskih diskova, te neće biti osobito pogodna za neku buduću nadogradnju. Međutim, to je cijena koju plaćate kako biste danas pribavili cjenovno vrlo pristupačno gaming računalo za oko 1.000 eura.
Osvrnemo li se kratko na još neke komponente ovog jeftinijeg mainstream gaming računala, moramo spomenuti za današnje pojmove sporiji NVMe disk, ali i - kao svojevrsno iznenađenje - napajanje snage od čak 850 W. Napajanje ovakve snage djeluje pomalo pretjerano za konfiguraciju ove klase, no od viška glava ne boli.
Ryzen 7 9700X moderan je i brz mainstream procesor najnovije generacije s ukupno osam Zen 5 jezgri.
Zen 5, PCI 5.0 i DDR5 za naprednije igrače
Nakon što smo vidjeli što nam nudi jeftinija testna mainstream konfiguracija, idemo pogledati što to dobrog nosi skuplje testno računalo. Ovdje već možemo govoriti o računalu s tehnološki modernim ili čak u nekim slučajevima, najnovijim komponentama. Pritom je cijena dobrano porasla i sada iznosi više od 1.600 eura. Dakle, gaming računalo temeljeno na novijim komponentama je otprilike 50% skuplje od jeftinije konfiguracije. Pritom sve ove cijene koje navodimo ne uključuju operacijski sustav, već samo računalo bez periferije.
U ovom slučaju imamo računalo koje dolazi s najnovijim AMD-ovim procesorom Zen 5 generacije Ryzenom 7 9700X i temelji se na najnovijoj AMD-ovoj hardverskoj platformi AM5. Tehnološki ovo donosi dvije ključne prednosti u odnosu na jeftinije testno računalo. Prije svega podršku za PCI Express 5.0 i noviju DDR5 memoriju.
Drugim riječima, ovo računalo donosi podršku za sve najmodernije tehnologije i predstavlja osjetno bolji zalog za budućnost, te pritom bolji odabir planirate li kasnije sami nadograditi pojedine komponente.
Premda dolazi s najnovijim procesorom, matična ploča je temeljena na chipsetu B650 koji je nešto stariji. Međutim, ovo je svjestan i dobro pogođen kompromis kako bi cijena bila što povoljnija. Osim toga, novije ploče s X870 chipsetima ne nude tehnološki ništa novo u odnosu na B650, tako da je ovo mudra odluka.
Ryzen 7 9700X svakako je tehnološki najnaprednija komponenta ove skuplje konfiguracije. Posjeduje osam najnovijih Zen 5 jezgri, podržava PCIe 5.0 i DDR5 memoriju nazivne brzine od 5.600 MHz (do 8.000 MHz OC). Najnovija Zen 5 arhitektura donosi brojna poboljšanja po pitanju performansi i učinkovitosti jezgri, tako da je 9700X vrlo svestran i brz procesor pogodan za mainstream računala. Boost radni takt mu iznosi visokih 5,5 GHz. Pritom je iznimno energetski učinkovit, s obzirom da ne troši mnogo energije i ne zagrijava se puno. Također spomenimo kako posjeduje i integrirani RDNA 2 grafički čip i općenito gledano je riječ o tehnološki vrlo naprednom procesoru.
7800 XT - provjerena mainstream uzdanica
Premda ugrađena matična ploča B650 ne spada u sam vrh ponude, tehnološki je osjetno naprednija, kvalitetnija i bolje opremljena od B550 ploče kod jeftinijeg računala. Primjerice, posjeduje integrirani WiFi 6E modul, ima USB-C, HDMI 2.1 i DisplayPort priključke na samoj ploči, ukupno tri dostupna PCIe utora za NVMe diskove, a tu
je i osjetno veći broj bržih USB priključaka. Ova ploča također podržava do 192 GB DDR5 memorije maksimalne brzine do 7.600 MHz (OC).
Važno je naglasiti da ploča podržava PCIe 5.0 isključivo kada su u pitanju NVMe diskovi, s obzirom na jedan dostupan PCIe 5.0 x4 utor. Nije podržan PCIe 5.0 za grafičke kartice. Ovo nije osobiti problem, jer trenutno sve dostupne kartice ionako koriste isključivo PCIe 4.0.
Ugrađena grafička kartica kod skupljeg testnog računala je Radeon RX 7800 XT. Riječ je o prilično aktualnoj mainstream kartici koja je predstavljena 2023. godine i pogoni je grafički čip Navi 32, a temelji se na RDNA 3 arhitekturi.
Novija arhitektura donosi osjetno bolju podršku za ray tracing i neka druga poboljšanja, kao i više radne taktove grafičkog procesora. Mogli bismo reći kako Radeon RX 7800 XT trenutno predstavlja najisplativiju grafičku karticu gornje srednje klase. Ovu poziciju su u prethodnoj generaciji imali RX 6700 XT i RX 6800 koji je prisutan i u jeftinijoj testnoj konfiguraciji.
Moramo naglasiti kako 7800 XT, u odnosu na RX 6800 karticu kod jeftinijeg računala, ne donosi tehnološki ništa osobito novo, a obje kartice isto tako imaju istovjetnu 256-bitnu memorijsku sabirnicu uz 16 GB videomemorije.
Konfiguracija koju smo testirali je također uključivala 32 GB brze DDR5 memorije radnog takta od 6.000 MHz. Ovo je optimalna brzina DDR5 memorije za AMD-ove procesore s obzirom da omogućuje da memorijski kontroler, memorija i Infinity Fabric sabirnica rade sinkrono, što donosi ponajbolje performanse, posebno u igrama.
Naprednija i skuplja gaming konfiguracija također dolazi s osjetno bržim PCIe 4.0 x4 diskom, premda jednakog kapaciteta od 1 TB. Ovdje, međutim, imate mogućnost nadogradnje i korištenja još bržih PCIe 5.0 diskova.
Kako smo testirali?
Za potrebe testiranja, na oba računala instalirali smo Windows 11 Pro 23H2 sa svim posljednjim ažuriranjima, te smo omogućili opciju Game mode, a oba računala su također imala uključenu opciju Resizable Bar.
Potom smo instalirali najnovije upravljačke programe za AMD-ove chipsete te grafičke kartice, što je u trenutku testiranja bio Adrenalin 24.10.1.
Računala smo testirali s velikim brojem aplikacija i igara. Primjerice, za testove općenitih performansi koristili smo PCMark 10 i 3DMark, za testove renderiranja Cinebench R23 i 2024 te Blender benchmark, za testove brzine diskova CrystalDiskMark, a poznati alat AIDA64 Engineer smo koristili za testiranje brzine radne memorije.
Što se tiče performansi u igrama, koristili smo neke novije i nešto starije igre kao što su Far Cry 6, Starfield i neizbježni Cyberpunk 2077. Testirali smo performanse u igrama na više različitih rezolucija i postavki 3D detalja, te sa i bez ray tracing efekata.
Opremljenije, naprednije, kvalitetnije i tiše
U svakom slučaju, naša testna, naprednija, konfiguracija donosi osjetna tehnološka unaprjeđenja, ali je pritom i značajno skuplja. Skuplje računalo je, očekivano, daleko bolje opremljeno. Primjerice, dolazi sa znatno kvalitetnijim kućištem, a za hlađenje procesora se koristi vodeno hlađenje, što omogućuje niže temperature i tiši rad.
Sve u svemu, naša skuplja testna konfiguracija sve skupa diže na jednu višu razinu, osjetno je tehnološki naprednija i ima daleko bolje mogućnosti.
Ono što je svakako velika prednost kod ove konfiguracije jest to što imate osjetno bolje mogućnosti nadogradnje u budućnosti, s obzirom da će AM5 platforma podržavati vjerojatno barem još jednu generaciju Zen procesora. Također, ovdje je moguće nadograditi računalo najnovijim i najbržim gaming procesorom Ryzen 7 9800X3D.
Prije nego što pogledamo koje su razlike u performansama između ove dvije testne konfiguracije, napravit ćemo malu rekapitulaciju ključnih tehnoloških i drugih razlika između ovih dvaju gaming računala opremljenih komponentama različitih generacija.
Novije računalo donosi tehnološki naprednije komponente pri čemu se ključne prednosti novijeg i skupljeg računala ogledaju u podršci za PCIe 5.0 i novijoj, bržoj DDR5 memoriji. Ovdje treba reći kako oba računala možete konfigurirati s 16 ili 32 GB radne memorije. Pritom smatramo kako nema smisla trenutno uzimati skuplje testno računalo s manje od 32 GB radne memorije, s obzirom na cijenu. Uglavnom, što se tiče količine radne memorije, skuplja konfiguracija neće biti u prednosti, ali će DDR5 memorija biti uvijek brža od starije DDR4 varijante.
Nadalje, velika prednost novijeg računala je u znatno boljoj opremljenosti i većem broju dostupnih PCIe utora za diskove i dodatne kartice. Novije računalo dolazi s integriranim WiFi 6E modulom, posjeduje veći broj USB priključaka, kao i video priključke na samoj ploči.
Značajna prednost novijeg računala svakako je moderniji i nazivno brži NVMe disk. Isto tako, ugrađena 7800 XT grafička kartica temelji se na novijoj RDNA 3 arhitekturi, no u osnovi nema neke osobite tehnološke prednosti u odnosu na RX 6800 s obzirom da obje kartice podržavaju DX12 Ultimate.
Količina videomemorije im je identična i iznosi 16 GB, tako da ni po tom pitanju novije računalo ne donosi neku osjetnu prednost. Ostale prednosti skuplje testne konfiguracije nisu direktno povezane s hardverskim dijelom priče. Ponajprije mislimo na kvalitetnije kućište, te bolje i tiše hlađenje. Zanimljivo je također kako se u jednom i drugom slučaju koristi napajanje iste snage od 850 W.
Radeon RX 6800 lansiran je pred više od četiri godine, no još uvijek predstavlja vrlo dobru i isplativu grafičku karticu srednje klase
Koliko je brže „novije“ računalo?
Konačno dolazimo do onoga što nas u cijeloj ovoj priči najviše zanima, a to su same performanse. Odnosno, koliko je skuplja konfiguracija u stvarnosti brža od jeftinije. Pregled performansi ovih računala podijelit ćemo u nekoliko kategorija. Prvenstveno ćemo usporediti općenite performanse, brzinu u zahtjevnim aplikacijama koje mogu iskoristiti veliki broj procesorskih jezgri, potom performanse u igrama, performanse procesora, kao i performanse radne memorije i NVMe diskova. Vjerujemo kako ćemo na ovaj način dobiti najbolji dojam razlike u brzini u stvarnom radu ovih računala, kao i koje točno novije komponente donose najveći porast performansi u odnosu na one nešto starije.
Nešto više detalja o samom testiranju i korištenim testovima možete pročitati u okviru koji prati ovaj tekst. Ovdje samo napomena kako smo računala testirali na nazivnim postavkama, bez ikakvih dodatnih podešenja, overclockiranja i optimizacija. Znači, upravo onako kako će ih većina koristiti, nakon što računalo izvade iz kutije.
Pogledamo li općenite performanse i performanse u najčešće korištenim aplikacijama, rezultati u sintetičkim testovima poput PCMarka 10 govore nam kako nema neke velike razlike između testnog računala temeljenog na novijim i onog temeljenog na nešto starijim komponenata. Naprednije računalo je ostvarilo nešto bolji rezultat, no razlika nije velika. S druge strane, prilikom testiranja u stvarnom radu s uredskim aplikacijama i web preglednicima, dobili smo malo drugačiju sliku. Naime, računalo temeljeno na novijim komponentama pokazalo se odzivnijim, bržim, posebno kada govorimo o pokretanju sustava i učitavanju aplikacija.
Ovo se itekako osjeti u svakodnevnom radu. Smatramo kako je ovo posljedica korištenja brže DDR5 memorije i osjetno bržeg NVMe diska kod skupljeg računala. Posebno brži NVMe disk ovdje donosi osjetno poboljšanje. Ako jeftinije računalo konfigurirate s istovjetnih 32 GB radne memorije, količina radne memorije neće biti ograničavajući faktor, no DDR5 memorija će biti uvijek brža.
Kvalitetno napajanje veće snage svakako je ključno za stabilan rad gaming računala.
Moćni Ryzen 7 9700X
Planirate li računalo osim za igranje koristiti i za neke druge zahtjevnije poslove poput renderinga i video obrade, ovdje se računalo temeljeno na novijim komponentama pokazalo osjetno bržim. Posebice ako pogledamo rezultate u popularnim testovima Cinebench R23 i Cinebench 2024. Po pitanju renderinga skuplje računalo je znatno brže, u nekim testovima čak i do 50%. Noviji procesor i brža memorija ovdje svakako donose znatno bolje performanse. Prvenstveno je ovdje važna brzina procesora, odnosno samih procesorskih jezgri.
Usporedimo li same performanse procesora testiranih računala, posve je jasno kako je noviji Ryzen 7 9700X osjetno brži procesor od starijeg Ryzena 7 5700X. Primjerice, u multicore testu Cinebencha R23, noviji 9700X je brži čak 50%, što je velika razlika. Premda u testovima koji mjere brzinu jedne procesorske jezgre 9700X nije toliko dominantan, i dalje je osjetno brži.
Posebno nam je zapeo za oko rezultat u AI Inference testu unutar Procyon seta benchmark alata. Naime, ovdje je 9700X čak dvostruko brži od 5700X. Novija Zen 5 arhitektura je, posve jasno, daleko bolje optimizirana za AI aplikacije. Pritom treba reći kako noviji procesor ima na raspolaganju bržu DDR5 memoriju koja može utjecati na rezultate u zahtjevnim aplikacijama.
Osim velike razlike u performansama između ova dva procesora, znatna je razlika i u energetskoj učinkovitosti. Naime, oba procesora troše gotovo jednaku količinu energije, a pritom je Ryzen 7 9700X do 50% brži, što ukazuje na znatno bolju energetsku učinkovitost.
Ne čudi nas ovo previše, jer AMD kod Ryzena 7 9700X koristi znatno napredniji 4 nm proizvodni proces za same jezgre.
Novije AM5 matične ploče donose podršku za PCIe 5.0 i DDR5 memoriju, te su osjetno bolje opremljene što uključuje integrirani WiFi 6E.
Novija memorija i brži disk
Vratimo li se malo na brzinu radne memorije, ovdje zapravo imamo usporedbu novije DDR5 memorije koja radi na 6.000 MHz i starije DDDR4 memorije radnog takta od 3.200 MHz. Novija DDR5 memorija je u pravilu brža i omogućuje osjetno veću memorijsku propusnost što se vidi u sintetičkim testovima poput onih u AIDA64 softverskom alatu.
Zanimljivo je primijetiti kako starija DDR4 memorija i dalje ima manju latenciju od novije DDR5 memorije. Svejedno, u većini slučajeva znatno viši radni takt i veća memorijska propusnost donose bolje performanse, posebno u zahtjevnim aplikacijama.
Velika prednost skupljeg računala svakako je i osjetno brži NVMe disk. Premda oba diska koriste PCIe 4.0 x4 sabirnicu, računalo s novijim komponentama ima ugrađen Kingstonov disk NV3 koji omogućuje znatno bolje performanse u odnosu na prethodnika NV2 koji se nalazi u jeftinijem računalu.
Prema Crystal Disk Marku, noviji NV3 je gotovo dvostruko brži u nekim testovima prilikom čitanja podataka, a i u svim drugim slučajevima je daleko ispred. Brzina ugrađenog diska je ključna za osjećaj brzine računala u svakodnevnom radu, bilo da govorimo o pokretanju računala ili instalaciji aplikacija i igara.
Konačno, dolazimo do usporedbe performansi ugrađenih grafičkih kartica dvaju testnih računala, odnosno performansi u igrama. Prije detaljnijeg pregleda performansi u igrama, kratko ćemo se osvrnuti na AI i performanse prilikom renderinga koje nam mogu omogućiti stariji Radeon RX 6800 i noviji Radeon RX 7800 XT. U Cinebenchu 2024 razlika u performansama između ovih kartica nije osobito značajna. U velikoj većini slučajeva, po pitanju računalnih performansi u zahtjevnim aplikacijama čini se kako RX 7800XT i ne donosi neki osobiti napredak u odnosu na RX 6800.
S druge strane, nešto je drugačija slika po pitanju performansi u AI aplikacijama. Naime, ako je za vjerovati AI Inference testu unutar Procyon benchmark alata, noviji grafički čip je ipak osjetno brži od starijeg. Također je test generiranja slika, odnosno generativnog AI-ja, pomoću Stable Diffusiona pokazao veliku razliku u korist novije 7800 XT kartice. Sa starijim Radeonom RX 6800 imali smo i problema sa stabilnošću prilikom testiranja, a nismo baš sigurni što je konkretno uzrok tome.
Napredniji i brži NVMe disk omogućit će osjetno brže podizanje sustava, te brže učitavanje svih aplikacija i igara.
AMD Radeon RX 7800 XT s ukupno 16 GB videomemorije trenutno je jedna od najisplativijih grafičkih kartica srednje klase.
Novije i brže ili starije i isplativije?
Brzinu u igrama između „novijeg“ i „starijeg“ testnog gaming računala možemo promatrati iz dva različita kuta. Očekivano, skuplje računalo s novijim komponentama je značajno brže u igrama. S druge strane je i osjetno skuplje. Osim toga, nedvojbeno je kako jeftinije računalo i dalje može ponuditi vrlo dobre performanse u svim novijim igrama i kako se Radeon RX 6800 odlično drži s obzirom da je riječ o kartici staroj više od četiri godine.
U prosjeku smo sa skupljim računalom opremljenim novijom 7800 XT karticom bilježili otprilike 20-30% veći broj fps-a u odnosu na jeftinije računalo. Međutim, ovo dosta ovisi o samoj igri, rezoluciji i postavkama 3D detalja, uključujući ray tracing.
Primjerice, u igri kao što je Far Cry 6, koja je dosta ovisna i o brzini procesora i memorije, skuplje računalo s novijim komponentama omogućuje osjetniji skok u brzini (do 50%) u odnosu na jeftinije računalo. Premda, zanimljivo, na 4K rezoluciji - kada grafička kartica igra najvažniju ulogu - razlika je najmanja.
Također, u igri F1 22 s uključenim naprednim ray tracing efektima, novija 7800 XT kartica može omogućiti značajno bolje performanse. Druge dvije testne igre, Cyberpunk 2077 i Starfield, uklapaju se pak u nekakav prosjek koji govori o oko 20-30% boljim performansama koje možete očekivati ako se odlučite na kupnju skupljeg računala s novijim komponentama.
Na kraju možemo zaključiti kako je skuplje računalo s novijom karticom očekivano brže u igrama, ali čini se kako procesor i brža DDR5 memorija itekako pridonose ovom rezultatu, a ne isključivo novija grafička kartica. Osim toga, novija kartica je i veći potrošač energije.
AMD kod svojih Zen procesora najnovijih generacija koristi chiplet dizajn koji uključuje zasebnu ulazno-izlaznu jedinicu i zasebne komplekse jezgri (CCD).
Jeftinije računalo s RX 6800 karticom još uvijek omogućuje vrlo dobre performanse u igrama i drugim testnim aplikacijama.
Sve skuplja nova tehnologija
Sve u svemu, ukupan dojam nakon našeg višednevnog druženja s dva mainstream računala (od kojih je jedno bilo temeljeno na starijim, a drugo na novijim komponentama) dobro oslikava zabrinjavajući trend na tržištu računalnih komponenti u zadnjih nekoliko godina. Naime, novije, tehnološki naprednije i potencijalno brže komponente su sve skuplje, što znači i skuplja računala. Uključujući ona koja smo dosad svrstavali u mainstream kategoriju. Pritom novije komponente često i ne omogućuju osobito impresivan porast performansi.
Zbog toga se testno mainstream računalo temeljeno na nešto starijim komponentama pokazalo isplativijim, prije svega ako gledamo omjer cijene i performansi. Ako ste spremni na određene kompromise, kupujete novo računalo svakih nekoliko godina i ne planirate sami nadograđivati komponente, računalo sa starijim komponenta je cjenovno isplativiji i bolji izbor.
Tehnološki naprednija konfiguracija očekivano donosi bolje performanse. Riječ je o kvalitetnijem, tišem i bolje opremljenom računalu. No sve to ćete prilično skupo platiti.
Zanimljivo je također naglasiti kako smo zabilježili nešto veći porast performansi između novijeg i starijeg procesora, nego što je to slučaj kada govorimo o grafičkim karticama. Što nas dovodi do zaključka kako je isplativije nadograditi procesor. No u pravilu to znači i potrebu za novom matičnom pločom i memorijom. Što je dodatan trošak.
S druge strane, ako posjedujete sposobnu grafičku karticu staru nekoliko godina, za nekakav osjetan porast performansi morat ćete danas izdvojiti dobrano više od 500 eura za novu karticu. Dakako, tijekom Q1 2025. godine se ova slika može promijeniti kada se na tržištu pojave grafičke kartice najnovije generacije.
Konačno, još jednom se ovdje potvrdilo da je brzina ugrađenog diska ključna za ukupan dojam brzine računala, što mnogi često zanemaruju. Brži disk većeg kapaciteta svakako je jedna od najboljih i najisplativijih nadogradnji.
AMD-ov Ryzen 7 9700X vrlo je brz procesor, što se dobro vidi i po rezultatu u popularnom Cinebenchu 2024.
Premda je AMD-ov procesor Ryzen 7 5700X već nekoliko godina star, još uvijek postiže vrlo dobre rezultate u zahtjevnim aplikacijama.