Još ćemo se načekati USB 3.1 uređaja ima jako malo, poput ovog eksternog docka za diskove dok ih na našem tržištu uopće nema

USB 3.1

Zapravo 4.0?

Novi USB standard donosi puno više promjena nego što bi se na prvu ruku mogli naslutiti

Nova generacija USB standarda trebala biti nazvana USB 4.0, a ne 3.1, obzirom na to koliko različitih mogućnosti i promjena donosi.

Novi USB 3.1 standard također prati klasičan vanjski izgled konektora kada pričamo o Typu A kojeg imaju svaka matična ploča i prijenosnik. Razlike se ne kriju toliko u njemu (bilo je nekih promjena na layoutu kontaktnih “peraja” unutar konektora, veći byte framing), već u samom kontroleru koji prati USB 3.1 standard. Najznačajnija promjena, osim veće propusnosti jest i daleko veći (do 10 puta) power output od čak 100 W (jakost struje podignuta je na 5 A). Ovo u prijevodu znači da ćete moći napajati uređaje poput prijenosnika, pa čak i nešto slabije desktop računalo isključivo putem USB konektora. Veća snaga otvara i neke nove mogućnost, a jedna od njih je da će i monitori moći biti napajani preko njih te će preko jednog kabela moći istodobno ići struja i video signal, ali i propusnost za na primjer USB dock ukoliko ga monitor ima. Sve ovo nalazi se unutar posebnog “Power Delivery” certifikata i specifikacije koje neće nužno imati svi uređaji, dok će se njegova provedba izvoditi isključivo u obliku USB Type C, ali na to nemamo nikakvu primjedbu. Obzirom da veći prijenos podataka potrebuje više struje u kontekstu bržeg prijenosa kojeg USB 3.1 donosi, povećanje power outputa kojeg on donosi je nekako i bio logičan slijed događaja. Sve u svemu, vrlo svjetla budućnost novog standarda na račun par promjena koje se na prvu ruku možda i ne čine tolikima dok se ne zađe dublje u njih, a alternative poput Thunderbolta i Lightning konektora / standarda vrlo lako bi nakon njega mogle otići u otpis.

USB Type C

USB Type C Sljedeća generacija mobitela i tableta vrlo vjerojatno će imati ovaj puno praktičniji i reverzibilni (može ga se utaknuti na obje strane) tip konektora


USB Type C - simterična zvijezda nove generacije

Zapamtite ovaj tip konektora jer kroz pola godine do godinu dana on će početi vladati mobitelima i svim ostalim mobilnim i manjim uređajima. Vjerojatno ste se svi već susreli s njima, i to po prvi puta, preko novog Appleovog 12” MacBooka upravo i zbog kojeg je dignuta cijela fama oko njega. Iako je to bilo više u negativnu kontekstu na račun Applea što je stavio samo jedan USB konektor, a ne na sami standard, ovdje se većina prosječnih krosnika po prvi put susrela s USB Type C konektorom. Ono što je USB Type C zapravo jest novi fizički oblik konektora, dugo očekivana razrada microUSB konektora.

Ono po čemu je zapravo USB Type C najpoznatiji jest činjenica da je reverzibilan, odnosno možete ga “utaknuti” na bilo koju stranu, ne mora se posebno orijentirati prema konektorima s gornje strane kako je to bilo u slučaju microUSB-a. Također, USB Type C deklariran je na puno više ukapčanja / iskapčanja prije nego se kompletno raspadne, a to je također bio jedan od problema microUSB-a jer je bio užasno osjetljiv i fragilan. Jedna stvar koju treba jasno razabrati jest ta da USB Type C nije isključivo vezan za USB 3.1 standard i ne znači da će isključivo dolaziti u sklopu njega; baš naprotiv, moći ćete ga naći u obliku USB 2.0 i USB 3.0, a jedan od takvih uređaja je i Nokijin Android N1 tablet koji ima USB 2.0 Type C konektor. Iako ovime zapravo ispada da USB Type C nije produkt svoje generacije, on sigurno jeste jer bez njega ne bi bilo ni Power Delivery specifikacije koje smo spomenuli.

Asrock Z97X Killer 32

Može i pomoću dodataka Posebna PCI-express kartica s USB 3.1 konektorima, među kojim je i jedan USB 3.1 Type-C


Povećana brzina

Ono što se sa svakom novom generacijom USB standarda mijenja je svakako njihova brzina prijenosa podataka, odnosno propusnosti. Nova generacija USB 3.1 ima duplo veću propusnost od svojeg USB 3.0 prethodnika. 10 Gbps bit će dovoljno za malo iznad 1 GB/s prijenosa podataka što u teoriji znači da će i dalje rijetko kad postojati uređaj koji će u potpunosti moći iskoristiti njegovu brzinu, čak i kada su eksterni SSD-ovi u pitanju. Već je s USB 3.0 standardom rijetko koji uređaj mogao do kraja iscijediti njegov potencijal, a kamoli sad i s duplo većom propusnosti. Na kraju krajeva USB 3.1 ipak donosi puno veće prednosti nego što je to sama brzina prijenosa podataka, a njih smo se već dotakli par podnaslova prije ovog.

Kao što smo i napomenuli u tekstu, USB 3.1 kao takav nije još prisutan ni na približno onoliko uređaja koliko bismo htjeli, ali njegov rast svakako možemo očekivati. Sve je na onim većim igračima da što prije prihvate ovaj novi standard, a konkretno ovdje mislimo na proizvođače procesora. Oni su ti koji u sklopu svojih čipseta trebaju ubaciti nativnu podršku USB 3.1 standarda ili barem putem proizvođača matičnih ploča uz pomoć third party čipova i kontrolera (ASMedia je jedan od njih) donijeti djelomičnu podršku baš kao što je to na primjer ASRock napravio sa svojim modelom Z97X Killer USB 3.1. Vrlo je vjerojatno da bi već u sljedećoj generaciji Intelovih (za Sky Lake je na žalost već potvrđeno da ga neće imati) i AMD-ovih čipseta mogli vidjeti podršku za USB 3.1 standard, dok ćemo se u međuvremenu morati zadovoljiti alternativnim rješenjima iako realno ne vidimo neku žurbu i potrebu za time budući da uređaja koji podržavaju USB 3.1 još uvijek nema. Konektori su također druge boje, ovog puta u stilu nekakve svijetlo zelene boje koja se zapravo i ne razlikuje na prvi pogled u odnosu na USB 3.0 i njegovu tamno plavu.

Asrock Z97X Killer 3

Među prvima ASRock je jedan od rijetkih proizvođača matičnih koji je brzo dostavio nove modele s podrškom za USB 3.1

 

Uređaji u dolasku

Naravno, nije upitan samo jedan kraj ovaj priče, već i drugi. Proizvoda koji podržavaju USB 3.1 (eksterni diskovi, raznorazna periferija) trenutno ima još manje nego što ima uređaja koji podržavaju ovu konekciju (matične ploče, prijenosnici). Baš kako je to i bilo s USB 3.0 standardnom, vjerojatno ćemo se načekati da isti takvi malo raširenije primjene postanu dostupni i široj masi jer obično oni prvi primjerci koji budu predstavljeni budu jako skupi ili nešto uže niše. Za sada po internetu uglavnom viđamo SATA to USB 3.1 sučelja ili USB 3.1 dockinge, dok na našem tržištu još ništa nije dostupno.

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.