Nakon dugog iščekivanja, Canon je izdao EOS R. Full-frame mirrorless fotoaparat s 35-milimetarskim CMOS senzorom koji koristi dual-pixel autofokusni sustav izoštravanja. Za one koji su upoznati s Canonovim fotoaparatima, identičan CMOS senzor ima Canon 5D Mark IV. LCD tražilo je od 3,69 megapiksela.
Naravno, tu je i LCD zakretni dodirni ekran dijagonale 3,15“ s odličnom responzivnošću na dodir, koji se odlično vidi i u sunčanim uvjetima. Fotoaparat je relativno malih dimenzija s obzirom na veličinu senzora, a teži samo 660 grama s karticom i baterijom. Sposoban je snimiti 4K video pri 29,97, 25, 24 i 23,98 fps-a.
Pri snimanju na SD karticu dobit ćete 4K video YCbCr 4:2:0 u 8-bitnoj boji, a putem HDMI izlaza moguće je dobiti nekomprimirani YCbCr 4:2:2 10-bitni zapis.
Tijelo mu je izrađeno od magnezijeve legure i polikarbonata s dijelovima od staklenih vlakana te može raditi na temperaturama od 0°C do 40°C, što će osigurati da se vaš fotoaparat neće pregrijavati pri korištenju po ljetnim vrućinama.
Testiranje: Na našem kanalu na YouTubeu pogledajte video s testiranja fotoaparata uz pomoć luka i strijele
U odnosu na prijašnje verzije Canonovih fotoaparata promijenjen je sustav montiranja objektiva u RF, a uz tijelo u paketu dolazi i konverter za objektive kako bi se stariji objektivi, kao EF i EF-S, mogli montirati na fotoaparat. Canon kaže da ćemo zbog novog RF sustava objektiva imati puno kvalitetnije objektive nego što je slučaj s EF-tipom objektiva.
Novost je i e-ink display s gornje strane kućišta koji je zamijenio gumb za odabir moda snimanja, a odmah ispod njega nalaze se dva gumba za brže kretanje kroz opcije.
Na prvu, vidjevši ove novitete, nekako su nam bili odbojni, no kada jednom prođete kroz opcije i naviknete se na korištenje novog načina odabira, možemo potvrditi da je uistinu korisno jer sada postavke snimanja imate „nadohvat oka“ i više nije potrebno stalno gledati u tražilo ili LCD zaslon da biste postavili odgovarajuću brzinu zatvarača ili ISO, a i e-ink će uštedjeti nešto baterije kada dodirni LCD zakretni ekran prestanete koristiti za provjeru tih postavki.
Na e-inku odabirete i mod snimanja, a takav način prikaza i odabira Canon je odabrao jer je trebalo smjestiti 18 različitih modova snimanja, za što su klasični kotačići očito bili nedovoljni.
Kontrole su raspoređene nešto drugačije nego smo navikli. Neki će to zamjeriti, no brzo smo se naviknuli na rad s njima
Za prebacivanje iz videomoda u fotomod morate pritisnuti dvije tipke, a zatim kotačićem odabrati jedan od modova (ručni, automatski, scene, ...), dok je kod klasičnih fotoaparata odabir modova na jednom ili dva ringa. S povećanjem broja opcija logično je bilo promijeniti način njihova odabira i prikaza.
Od noviteta tu je i 5655 autofokusnih pozicija, što je znatno više nego kod bilo kojeg drugog fotoaparata, a one će osigurati iznimno gladak prijelaz fokusa s bližeg objekta na udaljeni.
Radi impresivno, a ta jedinstvena Canonova tehnologija s 5655 autofokusnih pozicija i dual-pixel AF znači da se svaki fokusni piksel na senzoru može istodobno koristiti za određivanje fokusa faze i za stvaranje slike.
Odaberete li ručno fokusiranje na ekranu, imate trokutiće koji će vam pokazati koliko ste „daleko“ od željene žarišne točke. Ukratko, lakše ćete ručno fokusirati pomoću pokazatelja.
Vrhunski: ISO 40000, F/9, Exp. 1/50000 – primijetite koliko malo šuma ima u tamnom dijelu fotografije
EOS R ima 4K mogućnost snimanja videa pri 30 fps (MP4 / H.264) pri kompresiji od 480 Mbps u ALL-I načinu i 120 Mbps u IPB načinu zapisivanja, a datotečni sustav ExFAT omogućit će zapisivanje videodatoteke veće od 4 GB.
Pri 4K video snimanju prisutan je crop faktor od 1,7x, no ostatak senzora može se koristiti za elektronsku stabilizaciju slike (koja ima 2 različita moda stabiliziranja) te će uz pomoć stabilizacije u objektivu doprinijeti kvaliteti snimke pri snimanju iz ruke.
No za ozbiljnije snimke trebalo bi razmisliti o snimanju sa stativa ili dodatnih stabilizatora videa u obliku gimbala. Mnogi se groze i crop faktora te odmah na prvu misle da on nije poželjan.
No treba napomenuti da crop faktor ima svoje prednosti. Od objektiva 28-70 mm napravit će objektiv 50-120 mm, što uopće nije loše kada vam treba tele-objektiv. Tako ga dobijete a da za njega niste izdvojili dodatan novac. Takva mogućnost sigurno će vam pomoći snimate li ptice na stablu ili labudove na jezeru, a niste ponijeli ribičke čizme.
Oštrina, boje: ISO 100, F/4.5, Exp. 1/200 – Vjerne boje i oštra fotografija
Nudi i snimanje od 8 sličica u sekundi i ISO od 100 do 102400, dok je nativni maksimalni ISO 40000. Time imamo mogućnosti snimanja u supertamnim uvjetima.
Konekcije za Wi-Fi i Bluetooth već su standard za sve fotoaparate, pa tako ni ovaj nije iznimka, što će omogućiti upravljanje fotoaparatom s mobitela, kako za snimanje fotografija tako iza snimanje videa.
Preporučujemo ga svima koji će znati iskoristiti njegovu 10-bitnu boju direktno s HDMI izlaza, što znači da morate imati eksterni snimač. Ako ga nemate, morat ćete se zadovoljiti 8-bitnim zapisom Canon Log (C-Log), koji se može snimiti na karticu fotoaparata.
Detalji u crnoj boji: Kada Levels na .jpg fotografiji stavimo na 0-25 (umjesto 0-255), iz tamnog dijela fotografije dobijemo pregršt detalja
Budući da nema stabilizaciju senzora, nije predviđen za snimanje videa iz ruke ili u pokretu. Zbog toga će mnogi zastati prije kupnje ako im je primarna namjena snimanje videa u pokretu.
Imate li kvalitetan stativ s glatkim pomicanjem glave, ovaj fotoaparat možete koristiti kao sekundarnu kameru za ozbiljne poslove. Vrhunski su rezultati vidljivi kroz mogućnost korištenja ekstremno velikih ISO vrijednosti, a potrebno je proučiti dokumentaciju budući da Canon kaže da neke stvari najbolje rade na postavkama ISO 400.
Osim toga, odlike su mu izvrsna vjernost boja, kategorija u kojoj Canon drži kvalitetu već niz godina, a što u kombinaciji s 4K videom, C-Logom i dodatnom opremom može proizvesti vrhunske rezultate.