Novi Nexus kao i obično na smartphone tržište donosi najnoviji Android OS. Ovog puta u LG Nexus 5 upakirana je verzija 4.4 kodnog imena KitKat. Upravo je to njegova glavna prednost u odnosu na konkurenciju, budući da slične flagship modele imaju i drugi proizvođači koji se tako brzo neće moći dočepati Googleovog OS-a. Uz KitKat, smartphone se može pohvaliti i niskom cijenom objavljenom na Google Playu gdje počinje od 349 dolara što bi kod nas bilo ispod 2000 kuna. Teško da će se takva cijena pojaviti kod nas ili čak u okruženju, ali i dalje bi trebao nuditi puno za nešto manje novca.
Snažan monolit
Nexus ima crni monolitni dizajn, s mat plastikom sa stražnje strane zbog koje jako dobro leži u ruci i s velikim 4,95-inčnim ekranom s prednje. Djeluje minimalistički i uredno, ali i pomalo preširoko. Nije najmanji u klasi, ali masa mu je razumnih 130 grama i ukupno je dojam pozitivan. Hardverski, krasi ga odličan IPS+ ekran FullHD rezolucije. Tu je i čipset Snapdragon 800, što u prijevodu znači da je Nexus u samom vrhu. Četverojezgreni Krait procesor radi na taktu od 2,3 GHz, za grafiku se brine odlični Adreno 330, a tu su i 2 GB RAM-a. Sve očekivano radi bez zastajkivanja, a odigrali smo i podosta zahtjevnijih 3D igračih naslova bez ikakvih problema.
Full screen: Pri čitanju e-knjige ili gledanju videa automatski se prelazi u režim preko cijelog ekrana pa vi na livadi pronađite Beagla
Problemi s autofokusom
Kako bi uređaj ostao high-end, ali da se u isto vrijeme i uštedi i ponudi tako niska cijena (govorimo o cijeni koju Google stavlja na Play trgovinu), trebalo je ugraditi i koji kompromis. Uštedjelo se malo na kameri koja ima 8 megapiksela dok se u klasi gura standard od 13. Kvaliteta fotografija je vrlo dobra, šum nije izražen kao kod konkurencije, ali kod malog senzora kvaliteta očekivano opada s lošijim svjetlosnim uvjetima. Pravi problem je autofokus koji smeta pri snimanju videa.
Spomenimo da Nexus 5 dolazi s 1,3-megapikselnom prednjom kamerom. Baterija ima 2300 mAh, a zanimljiv feature kojeg nismo mogli isprobati jest bežično punjenje. Zvučnici su smješteni na donjoj strani uređaja što je kod držanja nešto bolje rješenje nego iza, ali i dalje nam se najviše sviđa HTC-ova ideja o dvostrukim prednjim zvučnicima. Kod Nexusa je problem što se igre igraju u landscape modu i onda se prigušuje zvuk rukom.
Morali smo: Isprobati standardan set igara (Asphalt 8, Beach Buggy, Riptide GP2, Dead Trigger) i Trial Xtreme 3 na slici
KitKat
Niz noviteta donosi novi Android OS, iako na prvi pogled vizualno nema tako velikih promjena. Google se najviše hvali bržim multitaskingom i prebacivanje između otvorenih aplikacija doista jest brzo, ali na ovako snažnom uređaju manje nismo niti očekivali. Pri čitanju e-knjige ili gledanju videa, sadržaj automatski zauzme cijeli ekran, a pokret prema rubu ekrana vraća izbornike. Dizajnerske promjene doživjelo je sučelje za poruke pa Hangouts sada zamjenjuje SMS aplikaciju odnosno okuplja poruke sa svih servisa - što može uključivati SMS, Whatsapp, Google Talk i druge.
Aplikacija za pozive prioritizira prikaz najčešće kontaktiranih osoba pri vrhu. Imate li cloud pisač, odlično će pri gledanju fotografije iz galerije slika ili kod browsanja webom doći opcija ispisa. U Googleu su doradili Quickoffice s još boljom integracijom s Google Driveom. Poboljšano je i glasovno upravljanje koje aktivirate s OK Google u Google Nowu.
Predvodnik 4.4 generacije
Nexus 5 je snažan uređaj kojemu će uz cijenu glavna prednost biti najnoviji softver. Ako gledamo samo hardver, direktni rivali, čak i snažniji uređaji postoje kod svih jačih proizvođača. Kod ostalih nadogradnja na novu verziju softvera uvijek kaska, a uz to dolazi sa završnim slojem sučelja proizvođača. Upravo goli nativni Android snažan je adut za mnoge korisnike. Treba vidjeti kolika će biti cijena kod nas i još važnije dostupnost. U okolnim zemljama je dostupan za oko 3000 kuna.