Prošlo je dosta vremena otkad smo se pozabavili Alienwareovim modelom prijenosnika, a evo odnedavno, kroz jednu popularnu domaću trgovinu računalnog hardvera, moguće je kupiti par modela koje Alienware nudi. Znači, bez potrebe za prethodnom narudžbom možete doći u trgovinu, reći “Hoću taj!”, platiti i otići doma sa smiješkom od uha do uha i lakši za tri prosječne hrvatske plaće.
Debeljuco Nije baš prenosiv sa svojih 4 kilograma. U dizajnu je korišten aluminij i gumirana plastika
Na test je tako stigao model Alienware M17. Počevši od samog pakiranja, možete shvatiti da nije riječ o običnom modelu prijenosnika. M17 je stvarno ogroman i težak komad hardvera s više od 4 kilograma mase i pozamašnih dimenzija koje mogu posramiti i Asusove RoG modele. Iako je ovo prijenosnik, očito je da ga nećete svukud vucarati sa sobom kao što biste možda jedan običan ili ultra prijenosnik. Kućište je vrlo kvalitetno i robusno, djelomično od aluminija i gumirane plastike. S lijeve i desne strane možete vidjeti svu silu I/O konektora i utora, počevši od USB 3.0, pa sve do čitača SD kartica, miniDisplayPorta i HDMI-ja, te naravno još uvijek neizostavnog slim slot-in optičkog uređaja. S donje i stražnje strane imamo rupe za protok zraka, a kroz njih se mogu vidjeti dva velika ventilatora koji začudo ostaju vrlo tihi i pri punom opterećenju prijenosnika.
Otvaranjem poklopca ekrana dočekao nas je 17,3” 1920 x 1080 WLED ekran, koji na prvu ruku izgleda solidno, no brzo ostavlja mlak dojam pogotovo kada su kutovi gledanja u pitanju. Ovo je jedan veliki no-no za prijenosnik koji košta 17.000,00 kuna. No, ima i drugih mjesta gdje su ti novci ulupani - recimo hardverske specifikacije. Ovaj gorostas je u sebe upakirao jedan od najjačih Intelovih mobilnih Core i7 procesora s četiri jezgre i osam dretvi koji u Turbo Boostu doseže i do 3,5 Ghz.
Svi su tu HDMI, miniDisplay Port, USB 3.0, čitač SD kartica...
Tu je i 16 GB RAM-a, a sve to ne bi bilo kompletno bez AMD-ove mobilne R9 M290X. Iako je zapravo riječ o čistom rebrandu već prije korištene 7970M mobilne grafičke kartice, ovaj model i dalje bez problema melje sve nove igre pred sobom. Bilo da je riječ o Crysis 3 ili Battlefield 4, ovako opremljen Alienware M17 može primiti sve što se baci pred njega.
Crysis 3 Jedna je od igara koju smo igrali na ovoj gamerskoj mrcini
Kažemo „ovako opremljen“ iz razloga što vjerojatno i sami znate da Alienwareovi laptopi dolaze u sto i jednoj različitoj konfiguraciji, a ovo je samo jedna od njih. Od ostatka zanimljivih stvarčica imamo 256 GB Hynixov SSD, te 1 TB spremišnog prostora kojeg “sponzorira” Toshiba. Naravno, ovo ne bi bio pravi gamerski prijensnik da tipkovnica ne svijetli u tisuću i jednoj boji, a osim nje boju može mijenjati i touchpad uz pomoć priloženog Alienwareovog softvera. Što se tiče ergonomije i osjećaja pri korištenju, oba faktora su stvarno vrhunski, pogotovo tipkovnica. Iako je ugrađena 8-ćelijska baterija velikog kapaciteta od čak 86 Wh, uspjeli smo dobiti otprilike sat i pol čistog igranja, što i nije tako loše, dok se u našem klasičnom testu to proteglo na malo više od tri sata.