Skoro 1000 kuna niža cijena za gotovo isti procesor? U čemu je fora? Za početak, u odnosu na 1800x AMD je snizio frekvencije s 3,6 na 3,4 GHz, a ukupna Boost frekvencija je kod 1700x 3,8 GHz, dok uz XFR to ide i na 3,9. U odnosu na 1800x jednak je i TDP od 95W.
I ovaj model ima 8 jezgri i 16 threadova, a kada ga overclockirate dobivate usporedive rezultate s najskupljim flagship Ryzenom. Iako ne ide preko 4,0 GHz, puno je manja razlika u performansama nego u cijeni između dva najjača Ryzena. Kao što smo vidjeli više puta u povijesti, proizvođači čipove s istog wafera, zbog razlika u kvaliteti, drugačije brandiraju. U biti isti procesor kod overclockinga je pokazao da ne može dosegnuti takt od 1800x.
Kao i 1800x u svim zadacima koji traže čistu sirovu procesorsku snagu računanja, 1700X jednostavno blista i bez problema pobjeđuje Core i7 6700K i 7700K. Do problema dolazi kada se usporede gaming perfomanse. Daleko od toga da Ryzen ne može pogurati grafike do visokih FPS-ova, ali kada se u direktnoj usporedbi baci u ring s novim Core i7 modelima, AMD zaostaje. Tvrtka je čak izdala i priopćenje oko slabijih 1080p gaming rezultata, gdje se kroz proces optimizacija najavljuju bolji rezultati s vremenom. Činjenica jest da su developeri godinama brusili igre za Intel, a da se tek mora iskoristiti svih 16 threadova na Ryzen procesorima.
Za ovu cijenu od Intela ne možete dobiti ovakvu snagu u zahtjevnim multithreaded aplikacijama, ali i dok se ne popeglaju zaostaci u gaming performansama, to bi mogao biti faktor koji će ih odvratiti od kupnje. S druge strane, dobivate dugoročno osmojezgreno rješenje fenomenalnih core CPU performansi.