Riječ je Tahiti Pro GPU-u koji dolazi sa 1792 shadera i 3 GB GDDR3 VRAM-a. Za današnje pojmove gaming sposobnog hardvera, i više nego dovoljno, pogotovo uz tvornički podignute radne taktove.
Bogata dodatna oprema: Oba modela, R9 280 i 270, imaju natprosječne dodatke poput HDMI kabela
Sapphire je blago redizajnirao svoj Dual-X hladnjak te ga prikopčao i na ovu seriju modela AMD-ovih grafičkih kartica. Ispod plastične vanjštine otkriva se masivan hladnjak, a kroz njega prolaze četiri bakrena heatpipea koje prenose toplinu i hlade se uz pomoć dva 90 mm ventilatora. Osim ovog modela hladnjaka postoje i Vapor-X modeli, kao i Tri-X, a obje varijacije modela (R9 270X Vapor-X i R9 290 Tri-X) imali smo prilike isprobati u prošlim brojevima.
Od dodatne opreme tu je HDMI kabel, dva kabel adaptera za molex na 6-pin PCI power konektor, CrossFire mostić, korisnička uputstva, DVD s upravljačkim programima - no ne i DVI na VGA adapter. Uz pomoć dva 6-pinska PCI-e power utora, R9 290 povlači otprilike 180-200 W pod punim opterećenjem. Ukratko, nova R9 280 nas se kao još jedan (rebrandirani) model u AMD-ovom lineupu nije toliko dojmio koliko pokazuje objektivna ocjena mogućnosti, ali nam se sviđa trud kojeg je Sapphire uložio kako bi ovu karticu učinio što zanimljivijom, a i obzirom na cijenu od oko 1.800 kuna, definitivno nije loš omjer uloženog i dobivenoga.