Asus je nedavno u svoj portfelj proizvoda ubacio novu seriju/brand, pod nazivom Strix. Ime po nekakvom mitološkom objašnjenju označava sovu, a upravo tu sovu i njene oči možete vidjeti na kutiji, a ako se dobro zagledate, i u sklopu samog dizajna hladnjaka. Uz karticu ćete dobiti standardnu dodatnu, a po nama i dalje oskudnu, opremu za karticu ovakve cijene. SLI bridge, DVI na VGA adapter, naponski adapter, blažena korisnička uputstva te neophodni DVD s driverima. Definitivno najbolji novitet, koji nam je odmah upao u oči obzirom da stoji veliki natpis na kutiji, a kojeg je Strix verzija ove grafičke kartice donijela jest 0 dB način rada ventilatora. Da, dobro ste pročitali, kartica je potpuno nečujna ukoliko ju ne naprežete previše, recimo dok surfate ili radite s dokumentima.
Klasičan pogleda na karticu: DVI-I i DVI-D, HDMI i DisplayPort
Prema našim zapažanjima, ventilatori se uopće ne pale do nekih 60 °C. Nakon toga se na kratko zavrte pa se ponovno kompletno ugase ili uspore. Ponekad smo doživjeli i da se samo jedan ventilator vrtio, dok drugi nije. Iako ovo pomalo stavlja na upit dugovječnost i moguću degradaciju GPU-a s vremenom zbog konstantne povišene temperature, generalno je 0 dB sistem stvarno odlična ideja i pravo je čudo kako se do sada nitko toga nije sjetio. GTX 780 Strix si ovako nešto može priuštiti ponajprije zbog masivnoga hladnjaka koji se nalazi na njoj. U tom pogledu kartica je zapravo vrlo identična DirectCU II OC modelu.
Na crnom PCB-u nalazi se veliki aluminijski hladnjak kroz kojeg prolaze debele bakrene toplovodne cijevi. One se istodobno u jednom dijelu hladnjaka spuštaju i direktno naliježu na GPU. Kao i kod DirectCU II OC modela, naći ćete VGA hotwire priključke kao i kontakte ploče za hardverski nadzor napona PLL-a, memorije i GPU-a. Dostavu čiste struje osigurava 10 fazni DIGI+ kontroler, pa otuda i pristojne overclocking sposobnosti koje su se prema našem iskustvu preklapale s onim od GTX 780 DirectCU II OC, baš kao i osnovni radni taktovi GPU-a (941 MHz) i memorije (1502 MHz, 6008 MHz efektivno).
Sve ovo napajaju jedan 8-pinski i jedan 6-pinski PEG konektor, koji su tako skupa sposobni dostaviti do 300 W snage. GTX 780 je performansama i dalje nedvojbeno u vrhu single GPU grafičkih kartica, a ništa drugačije nije ni s ovim modelom, pogotovo iz razloga što je i tvornički overclockiran, pa se i od tuda naziru dodatne performanse u usporedbi s referentnim modelima. 6 GB VRAM memorije također daje svoj doprinos, a pogotovo onim gamerima koji su otišli jednu razinu iznad FullHD rezolucije. S cijenom od oko 4.500 tek je par stotina kuna daleko od GTX 780 Ti modela, pa će tako biti stvarno teško opravdati njenu kupnju.
Iako je Asus na nekin način pokušao udahnuti novi život ovom modelu, a zapravo i je uz novi dizajn i feature poput 0 dB fan, ne vidimo razloga zašto se moralo ići u novi brand. Ah, taj blaženi marketing i primjena raznoraznih podsvjesnih pseudo-psiholoških trikova na kupca.