AMD i dalje neumorno izbacuje model za modelom upotpunjujući svoju ponudu, ali i obnavljajući je cijenom prihvatljivijim, a performansama boljim grafičkim karticama. Upravo je takav primjer i GPU kodnog imena Tonga – R9 285. Riječ je zapravo o nasljednici R9 280, koja je zamijenjena dosta brzo, a i neka je, jer je bila riječ o recikliranom Tahiti Pro GPU, odnosno Radeon HD 7950 modelu.
Tako ćete na novoj R9 285 naći GCN arhitekturu i sve lijepo što ona inače donosi, počevši od boljih teselacijskih performansa, Mantle i True audio supporta, lossless kompresije boja u sklopu frame buffera, podrške za nadolazeći DirectX 12, poboljšanih video codeca i općenito boljih performansa u igrama, naravno. Kad smo se već dotaknuli performansi, Tongu po pitanju snage čini, prije svega, njezinih 1792 shadera, 112 teksturnih jedinica i 32 ROP-ova. Osim ovoga, možda je najvažniji podatak da je TDP smanjen s 250 W na 190 W, dok je sabirnica sužena s 384 na 256 bita. I defaultna VRAM količina pomaknuta je s 3 GB na 2 GB, iako ovo zadnje može ovisiti i o vendoru.
Ne treba joj puno: Sapphire je zbog dimenzija potegnuo za alternativnim riješenjem dodatnog napajanja kartice u obliku jednog 8-pinskog priključka
Kompaktna snaga
Sapphireova R9 285 ITX Compact OC sve je samo ne obična grafička kartica. Već na prvi pogled možete primijetiti da nije riječ o još jednom vulgaris primjerku grafičke kartice iz Sapphire, već da su se, baš naprotiv, odvažili krenuti u nove vode i zapravo dobro uočili da ITX based PC community traži snagu u malom pakiranju, pogotovo grafičku. Riječ je zapravo o konceptu vrlo sličnom onima koje smo vidjeli kod MSI-a i ASUS-a, vrlo kratkoj kartici duljine mini ITX matične ploče koja stane u virtualno svako mini ITX kućište. Na račun male duljine Sapphire je prebacio PCI-e power konektore na stražnju stranu, ali isto tako oduzeo oba dva 6-pinska PCI-e power konektora s kojima R9 285 dolazi u referentnom obliku, te stavio jedan 8-pinski.
Povratkom na dizajn kartice, detaljnijim pregledom možete primijetiti da je vanjski dio potpuno obložen aluminijem, dok se ispod njega nalazi veliki komad hladnjaka s četiri toplovodne cijevi koje hladi relativno tihi 90-milimetarski ventilator. ITX Compact u svojoj OC verziji dolazi s nešto podignutim radnim taktovima koji osiguravaju dodatne performanse uz već ionako dosta snažan GPU. Kao i obično, Sapphire se uvijek može pohvaliti odličnom dodatnom opremom, a i sada se dobiju stvari poput HDMi kabela, DVI i power adaptera.