Prije nego što počnemo, imajmo na umu da ništa kod ove kartice ne naglašava pristupačnost. Ipak je riječ o vrhu mainstream ponude, koji je namijenjen entuzijastima više nego gamerima, gdje Nvidia i dalje nema konkurencije te sumnjamo da će voljno predati to vodstvo.
Nvidia je za ovu karticu iskoristila punu snagu poprilično velikog TU104 čipa s novim tehnologijama poput dodatnih revolucionarnih jezgri Turing arhitekture, koje se usredotočuju na tjeranje realizma u grafici, ponajprije, naravno, u videoigrama.
Riječ je o RayTracingu, o kojem smo i prije pisali, a odnosi se na računanje putanje zraka svjetlosti od izvora do “kamere” te računanje svih promjena koje se događaju prilikom interakcije zraka svjetlosti s okolinom. Naravno, takvi zadaci su iznimno zahtjevni i komplicirani te za samo jedan frame visoke kvalitete treba dobar dio sata za računanje u kompliciranoj sceni.
No, djelomična implementacija u igrama postala je moguća implementacijom dodatnih specijalnih RT jezgri kako bi se takvi zadaci ubrzali. RTX 2080 Super koristi 48 takvih jezgri te ujedno ima i najbolje rezultate od svih SUPER kartica.
Uz to, tu su i Tensor jezgre za strojno učenje, koje ubrzava AI računanje, a Nvidia ih koristi za obradu slike niže rezolucije kako bi se slika prikazala kao da je renderirana u višoj rezoluciji. Tako u teoriji GPU mora obraditi sliku rezolucije 3K, Tensor jezgre je obrade da bi izgledalo kao da je bila renderirana na 4K rezoluciji, i usput ubrza performanse grafičke kartice bez velikih promjena u kvaliteti.
Dok u realnim rezultatima tehnologiju treba još razviti jer ipak ne daje idealne rezultate, ovo je svakako pomak u pravom smjeru. Ova kartica ima 384 takvih jezgri, pa ako igra podržava ovu tehnologiju, rezultati u performansama su očiti.
Na kraju krajeva, ideja je da RayTracing tehnologija, koja ima ogroman udarac na performanse, no daje impresivne grafičke mogućnosti, bude negirana sa strane performansi uključivanjem Tensor komponente i DLSS tehnologije.
Sa svojih 3072 CUDA jezgri i osnovnom brzinom od 1650 MHz, ova kartica bez problema vrti i najzahtjevnije 4K igre u punoj kvaliteti, no uključivanjem RayTracinga uvelike ovisi o naslovu kakve će performanse biti. Kartice u ovom rangu također imaju 8 GB GDDR6 memorije, kao i ostali SUPER modeli, ali i većina drugih u našem testnom segmentu.
Kod nas se našla MSI-jeva RTX 2080 SUPER u Ventus OC verziji, koja donosi impresivan hladnjak debljine koja zauzima i dio trećeg PCIe utora, a dva velika aktivna ventilatora osiguravaju optimalan rad. Sam GPU čip dijeli heatspreader od hladnjaka s VRAM čipovima, kao i VRM komponentama.
Heatspreader zatim toplinu prebacuje na čak pet 6-milimetarskih bakrenih toplovodnih cijevi, koje je zatim šire po radijatoru i tako održavaju temperaturu grafičke kartice. Tako masivan hladnjak osigurava tihi rad kartice, a omogućuje i vrlo jednostavno overclockanje za dobivanje još više performansi.
Odnedavno je overclockanje postalo ekstremno jednostavno te puno detaljnije i brže nego što je moguće ručno podesiti. Jednostavno skinete MSI Afterburner, updateate Nvidijin driver na najnoviju verziju te u Afterburner aplikaciji pod OC izbornikom pritisnete “Scan”. Nakon petnaestak minuta, vaša grafička kartica je overclockana.
Naravno, za više performansi sami podignite rad ventilatora na 50 - 60% i povećajte “Power limit” do kraja. Sada će program imati nešto više prostora za izvlačenje još više performansi, u potpunosti bez straha od oštećenja jer se i dalje, na kraju krajeva, radi o “Boost” performansama koje će same pasti ako temperature narastu za vrijeme gaminga, što je i razlog za podizanje rada ventilatora kada igrate s overclockanom karticom.