Wi-Fi Alliance promienio nazive WiFi standarda

Wi-Fi Alliance promienio nazive WiFi standarda

Iskreno, ne znamo kako su nazivi poput 802.11ac uspjeli preživjeti toliko dugo u vremenima kada se sve pojednostavljuje za lakše razumijevanje.

 

Wi-Fi Alliance je grupa zadužena za postavljanje standarada uvezanih uz bežične konekcije kako bi svi proizvođači mogli napraviti međusobno kompatibilne uređaje. Zasigurno ste već rije naišli na naziv 802.11, broj nakon kojih je slijedilo jedno ili više slova, koji su ponekad bili odvojeni kosom crtom ili pak zajedno. Prvi ćemo priznati koliko naporno može biti pratiti trenutne nazive ako se poznavanjem trenutnog standarda ne bavite previše. 

Tu su činjenicu uvidjeli i proizvođači koji koriste sve kompliciranije nazive za bežičnu konekciju gdje je većina naziva broj koji se ne mijenja i koji realno ne predstavlja nikakvu informaciju velikoj većini ljudi. Tako se došlo do zaključka da se 802.11 zajedno s različitim slovima u potpunosti izbace iz naziva. Trenutni standard, koji ako niste znali glasi 802.11ac, od sada bi bio poznat jednostavno kao Wi-Fi 5. Nadolazeći standard, za kojeg su već rezervirali ime 802.11ax biti će jednostavno poznat kao Wi-Fi 6. Tako pojednostavljuju praćenje tehnologije ljudima koji ne prate aktualne wifi trendove, kao što to Bluetooth radi već dugi niz godina. Nadamo se samo da neće krenuti sa decimalama.

Naglasimo kako crna ovca u obitelji, 802.11ad standard sa svojim neobičnim zahtjevima za specijalnom dodatnom antenom ostaje izvan novih naziva zbog čiste rijetkosti implementacije, bolje poznat pod nazivom WiGig. On će se nastaviti paralelno razvijati pod nadolazećim nazivom 802.11ay.

Prošle generacije Wi-Fi standarda neće biti preimenovane s nižim brojevima jer su više manje izašle iz uporabe te se njihova kupnja ne preporučuje.

Naravno, promjena imena standarda je proces te certificiranje počinje u 2019. godini.

 

 

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

  • Corsair K65 Plus Wireless

    Svestrana visoka klasa

    Iznimno svestrana, kompaktna gaming tipkovnica koja dolazi s Corsairovim MLX Red mehaničkim prekidačima, podržava žično i bežično korištenje te je kompatibilna s velikim brojem raznih uređaja, uključujući računala, igraće konzole i mobilne uređaje.

  • ASRock Z790 Steel Legend WiFi

    Centar svakog računala

    Matične ploče često nisu fokus builda, no novi standardi i brzine tjeraju njihovu cijenu gore, pa je bitnije nego ikada ugrabiti pravi model.

  • Sonos Move 2

    Gospodin među masom

    Kao premium model na testu, svakako možemo reći da se Sonos dosta fokusira na dizajn i mogućnosti, no pogledajmo kakav je zvuk.

  • JBL Boombox 3 WiFi

    Kraj svakog razgovora

    Možda veličina ipak igra ulogu jer kada Boombox 3 zavlada prostorom, ne pričamo samo o pojavi, već i impresivnom zvuku.

  • Corsair HS80 Max Wireless

    Luksuzni bežični gamer

    Corsairove bežične gamerske slušalice visoke klase koje odlikuju vrlo dobra kvaliteta zvuka, prilično dugo trajanje baterije, kao i nadasve iznimna udobnost prilikom dugotrajnog korištenja. Nisu, međutim, nimalo jeftine.

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.