Sony je već dulji niz godina posebno prepoznat po svojim vrhunskim televizorima visoke klase. Posljednjih nekoliko godina ovo uključuje i OLED modele. Ovdje valja naglasiti kako u Sonyjevoj ponudi za 2023. godinu razlikujemo, primjerice, model najviše klase A95L, koji se temelji na Samsungovoj QD-OLED tehnologiji, te nešto jeftinije OLED televizore poput testiranog A80L, koji koriste LG-evu OLED tehnologiju. Testirani A80L u 55-inčnoj verziji nudi ponajbolji omjer cijene i mogućnosti u Sonyjevoj prošlogodišnjoj ponudi televizora visoke klase. Ove godine bi ovaj model trebali naslijediti Sonyjevi OLED televizori pod novim imenom Bravia 8, no tehnološki velike razlike neće biti.
OLED na Sonyjev način
Uživo ovaj Sonyjev televizor izgleda vrlo elegantno. Iznimno je tanak uz male rubove, što je uostalom i karakteristično za OLED televizore. Instalacija i montaža su vrlo jednostavne i uključuju dva manja metalna stalka koje montirate ispod televizora bez uporabe alata. Ova dva stalka možete montirati u dvije različite pozicije, nešto bliže ili dalje prema krajevima televizora, kao i u nižoj ili višoj razini prikladnoj za uporabu soundbara. Zanimljivo je kako Sony s uređajem isporučuje dva daljinska upravljača, a preporuka je koristiti osjetno moderniju i funkcionalnu noviju verziju. Ovaj daljinski dolazi s integriranim mikrofonom i omogućuje upravljanje glasom.
Sony je odlično opremio ovaj televizor uz nekoliko značajnih prednosti koje ne nalazimo, primjerice, kod konkurencije. Prije svega, televizor je opremljen s dva digitalna TV tunera, a isto tako podržava ATSC 3.0, odnosno mogućnost prijema 4k zemaljskog signala. Dakako, tu je i očekivano vrlo dobra mrežna povezivost, te optički audio izlaz, kao i podrška za eARC. Jedini zapravo ozbiljniji nedostatak po pitanju opremljenosti svakako je činjenica što samo dva HDMI priključka podržavaju HDMI 2.1. Zvučnici su izvedeni u 3.2-kanalnoj konfiguraciji uz snagu od 50 W, uz jedinstvenu mogućnost da putem S-Center ulaza zvučnik TV-a funkcionira kao središnji kada je TV spojen sa Sonyjevim soundbarom.
Svakako veliki plus ovog televizora je prilično jedinstvena kombinacija OLED tehnologije za prikaz slike i Googleovog softverskog sučelja Google TV-a. Sony po nama ponajbolje koristi sve mogućnosti Googleovog sučelja, u pozadini kojeg, dakako, stoji Android OS.
Sustav je brz i odzivan, naprednih opcija ne manjka, a broj dostupnih aplikacija je ogroman. Dostupni su svi više i manje poznati streaming servisi, a tu je i Sonyjev streaming servis Bravia Core koji omogućuje kupcima ovog TV-a besplatan pristup određenom sadržaju, odnosno nekim filmovima u visokoj kvaliteti.
Sonyjev: OLED TV visoke klase odlično je opremljen pri čemu ima dva HDMI 2.1 prikjučka pune propusnosti
U samom vrhu
Ono što nam se posebno dopalo kod ovog TV-a je velik broj korisnih predložaka za prikaz slike, uz neke posebno prilagođene opcije, primjerice, streamingu putem Netflixa ili Bravia Corea. Također, TV nudi mogućnosti detaljnijeg podešavanja slike, kao i sve uvjete za profesionalnu kalibraciju.
Što se tiče samih predložaka, najbolju sliku omogućuju Cinema i IMAX Enhanced, a Game je najbolje rješenje za igranje igara. Ukoliko TV spojite s računalom, bit će dostupne i opcije poput Graphics i Photo. Kvaliteta slike je odlična što smo i očekivali s obzirom na OLED tehnologiju. Izdvojit ćemo dvije stvari. Naime, televizor je izvrstan po prikazu sportskog sadržaja, ali jednako tako pogodan za gledanje filmova u mračnijem kino ugođaju.
Sonyjev XR procesor slike je među najboljima na tržištu slike što je vidljivo svugdje, pa je tako i upscaling sadržaja s niže rezolucije odlično izveden. Ovdje moramo naglasiti kako se čini da Sony ovdje ne koristi Evo verziju LG-evog OLED panela koja bi nominalno trebala donijeti nešto višu maksimalnu svjetlinu. Naime, u odnosu na neke druge OLED televizore, A80L nije toliko svijetao, posebno u najsvjetlijim HDR scenama. Ovo nije neki osobit problem, s obzirom da HDR i dalje izgleda jako dobro, no za neku svjetliju prostoriju ovaj TV i nije najbolji odabir.
Odličan je odabir za igranje igara, posebno na konzolama. Iznimno brz odziv i podrška za ALLM i VRR, kao i 120 Hz panel čine ga odličnim TV-om za igre. Također, spomenimo kako Sony ovdje nudi i neke posebne opcije za PlayStation 5 konzolu - prije svega, automatsko mapiranje HDR tonea i automatsku prilagodbu slike prema žanru.
Sonyjev A80L je odličan OLED televizor koji svakako zaslužuje samo preporuke. Nažalost, osjetno je skuplji od konkurentskih modela poput LG-evog C3 ili Samsungovog S90C koji pritom imaju neke prednosti.