Iz Optomine ulazne klase stiže nam model single-chip DLP projektora namijenjenog isključivo kućnim korisnicima. U prijevodu, dedicirani multimedijski ali i gaming projektor a ne vulgaris prezentacijski „data“ model. Posjeduje FullHD razlučivost sa mogućnosti 3D reprodukcije (HDMI 1.4) te napredan set opcija za postavljanja slike i boja…
Mobilni hdmi Ugrađen je i HDMI MHL priključak, što znači da na njega jednostavno možete spojiti mobilne uređaje s MHL priključkom bez potrebe za adapterom za napajanje
Entry level - Pro performanse
Kada govorimo o najpristupačnijim kućnim projektorima, Benq je prvo ime koje nam pada napamet zahvaljujući sada već tradicionalno „Best Buy“ modelima u klasi (serija W), nakon toga Acer (iako ne baš zvučno ime u PJ svijetu) dok je Optoma rezervirana za klasu više, do sada. HD26 je agresivno odlučio unijeti pomutnju u ovu priču. Tako je ovaj projektor moguće nabaviti u nekim domaćim trgovinama za iznos manji od 6 tisuća kuna. Wow!
Kako to i dolikuje jednom HT modelu, HD26 posjeduje 12 V „okidač“ koji služi kako bi projektor mogao poslati signal nekoj vanjskoj komponenti da se uključi. Najčešće je to električno platno (no može biti i multikanalno pojačalo, pre/pro itd.) koje se počinje automatski spuštati kada upalite projektor – korisno ako nemate neki makro-programabilni daljinski upravljač. Konektori na HD26 nalaze se bočno. Od najvažnijih, tu su dva HDMI-ja od kojih je jedan MHL kompatibilan, pa možete lako spojiti smartphone/tablet kao izvor slike i zvuka. Za testiranje smo koristili HTPC sa XBMC mediacentrom (pardon, Kodi-jem) te uživali u različitim sadržajima i formatima.
Bilo je tu .mp4, .mkv te Blu-ray .iso datoteka u obliku filmova i serija koje smo projicirali na 92“ 16:9 stalno napeto platno (gain 1.1). Zbog golemih 3200 ANSI, projektor smo pretežno gledali na dva predefinirana profila slike (cinema i referentni mode) te korisnički režim koji smo sami postavili. HD26 jedan je od rijetkih projektora koji nude ugađanje prikaza do vrijednosti poput korekcije zasićenosti svake RGB boje zasebno ili napredne korekcije osvjetljenja. Pomoću ove funkcije moguća je vrlo precizna kalibracija ili eventualna korekcija uštimavanja same nijanse tona boje npr. fino ugađanje prikaza ljudske kože. Tu je i sjajna Dynamic Black funkcija, što je u našoj potpuno zamračenoj prostoriji imalo pozitivan utjecaj na kontrast i dubinu crne. Brilliant Colour filtar služi kako bi istaknuo živost boja (koje su već i bez njega prilično naglašene), no drastično utječe na definiciju tamnih tonova, u negativnom smislu.
Kontrole na kućištu Ručno fokusiranje i zumiranje, te brzi pristup opcijama podešavanja keystonea
Optika kao kompromis
Što se kvalitete slike tiče, generalne performanse zadovoljit će i napredne korisnike, no ako vam ova klasa projektora nije prva stepenica pri ulasku u svijet projektora ili ako ste već vlasnik nekog starijeg modela HT projektora, pripazite na optiku i limitirani throw ratio koji ima HD26. Eko režim rada daje više no dovoljno svjetline za sliku do dijagonale od kojih 100 inča, pri čemu je projektor zaista tih u radu (ukoliko vas to brine) pa je nečujan na udaljenosti od 1,5 metara, čak i ako filmove planirate gledati u tišini. Obzirom da je riječ o DLP projektoru sa 4x kotačićem, logično je očekivati pojavu tzv. efekta duginih boja, no u nekoliko sati gledanja nismo primijetili ništa neobično niti nepravilno na slici. Treba spomenuti da ovaj efekt ne pogađa svakog korisnika jednako. Mi nismo posebno osjetljivi na njega, ali ako vas to brine, vrlo vjerojatno nećete niti razmatrati kupovinu DLP projektora.
Slika u pokretu na HD26 izgleda sjajno, kao i većina 24p Blu-ray.iso materijala koji smo gledali. Scene poput jurnjave automobila odrađene su besprijekorno, uz veliku dozu oštrine objekata koji su u fokusu kadra. Primjerice branik automobila pun blata moguće je vrlo jasno analizirati u hodu dok juri tek nekoliko centimetara iznad asfalta ceste. Glavno pitanje je, je li Optoma HD26 boji projektor od Benq W1070 (kralja ulazne HT klase)? Iako mu nedostaju neke opcije, poput vertikalnog lens shifta, u odnosu na W1070 i strogo gledajući prikaz slike, boja, kontrasta, rekli bi smo da HD26 ipak izlazi kao pobjednik. Kada se sve skupa sagleda viša cijena ipak je opravdana. Na kraju treba spomenuti i kako 3D zahtijeva posebnu investiciju u aktivne naočale, pa ukoliko ciljate na stereoskopsku sliku, imajte na umu dodatni (popriličan) trošak, od okvirno 700 do 900 kuna po komadu naočala.