Iz Epsona nam dolazi prvi projektor „osjetljiv na dodir“ tzv. short-throw izvedbe, što znači kako može projicirati veliku dijalogalu već sa nekoliko centimetara udaljenosti od zida, platna ili projekcijske ploče (više o ovome malo kasnije). Točnije, već sa 40 cm udaljenosti sposoban je prikazati 60-inčnu dijagonalu a sa 60 cm golemih 100 inča.
Lampa kao adut: Neposredno iznad platna nalaze se uredske lampe snage osvjetljenja veće od 330 ANSI, projekcija na površinu od 60-tak inča bila je lako vidljiva, čitljiva a jasno su se mogle razaznati i bazične boje, zabava s interaktivnim olovkama je zagarantirana
Novi pristup projekciji
Namjena ovog projektora je interaktivna nastava, poslovne prezentaciji ili nešto treće. Dakle Epson cilja na obrazovno-eduktivno-poslovnu primjenu i ovako nešto definitivno nećete instalirati u dnevni boravak za gledanje filmova. Osim toga, pogledate li u specifikacije i usporedite ih sa cijenom ovog uređaja, možda će vas iznenaditi kako rezolucija EB-595WI nije punokrvni FullHD već samo 1280 x 800, dakle 16:10 omjer.
No, valja imati na umu količinu dodatne opreme i mogućnosti integriranih u ovaj stroj te njegovu svrhu. U prvom planu, istaknuli bismo snagu osvjetljenja od golemih 3300 lumena uz vrlo dugi životni vijek lampe za koji je minimalno garantirano 4000 radnih sati pa sve do 6000 sati, ovisno o režimu rada projektora. Dakle, snaga osvjetljenja u ovom specifičnom slučaju daleko je bitnija od rezolucije iako veća ne bi bila na odmet. Kod kućnih projektora generalno vrijedi obratna logika, moguće je podnijeti razine osvjetljenja od čak 700-800 lumena na slici dijagonale 100 inča (u zamračenoj prostoriji) dok se traži što veća rezolucija slike.
Digitalne olovke: Omogućuju pisanje/brisanje po “ekranu” te su zaista korisne za crtanje po slajdovima ili brisanje sadržaja
Prava snaga EB-595WI leži u dodatnoj opremi i njenoj sinergiji kao kompletan sustav. Primjerice, u prvom planu je Finger-touch sučelje te dvije digitalne olovke. Pisati i crtati možete olovkama ili prstima kao da to činite na oldschool školskoj ploči sa kredom, osim što je ovoga puta sve digitalno pa samim time uratke možete lako evidentirati, prosljediti i slično. Osim toga, možete u prezentacijama zumirati, otvarati datoteke, označavati i podcrtavati, sve u hodu. Naravno osim pisanja, omogućeno je i brisanje, to činite ili pritiskom na gumb digitalne olovke ili rukom – raširenim dlanom prelazite preko površine projekcije.
Cijela stvar funkcionira istovremeno sa dva korisnika koja neovisno rade svaki na svojoj polovici „ekrana“. Da bi sve ovo radilo kako je i predviđeno, trebat ćete kalibrirati touch sučelje. To činite vrlo jednostavno, dodirujući označene točke digitalnom olovkom iz OSD izbornika. Projektor podržava spajanje i dodatnih digitalnih grafoskopa kako bi se mogli prikazati papirnati dokumenti ali i digitalizirati te pohranit. Montaža je moguća na zidni stalak ili na „prezentacijsku ploču“, kako je bio postavljen kod nas.
Uredno: Svi konektori sakriveni su na desnom boku, ispod plastičnog poklopca, a žice se provode na stražnju stranu uređaja te su potpuno nevidljive. Dokupiti treba plastične kanalice za zid
U oba slučaja, ispod projektora mora biti postavljen „Finger touch module“ koji dolazi u paketu zajedno sa zidnim nosačem kao i dvije interaktivne olovke.
Želite li cijelu prezentacijsku ploču sa nosačem to spada u dodatnu opremu, no tada imajte na umu kako ste donekle ograničeni dijagonalom projekcije. Primjerice u trenutku testiranja u redakciji smo imali 65” LED LCD čija je dijagonala veća od dijagonale ove ploče a jeftiniji je od Epsonovog projektora, no nema sve napredne interaktivne mogućnosti (iako bi se dalo raspravljati kako to implementirati pomoću folije osjetljive na dodir). Poanta, EB-595WI ima smisla ako imate specifične zahtjeve i ako vam zaista treba ono što projektor jedini može ponuditi – golemu dijagonalu.
Mirror, mirror: Projektor koristi zrcalo kako bi iz neposredne blizine uspio proicirati sliku i do 100 inča dijagonale, a tu je i kamera koja detektira poziciju u prostoru
Iskustva korištenja i praktična primjena?
Obzirom da je slika projicirana odozgo, kad crtate ili pišete po „ekranu“ ujedno stvarate i sjenu na donjem dijelu, što nije naročito praktično ako netko želi pročitati/prepisati što piše ispod vaše ruke. Svi koji još sjede u školskim klupama, sigurno razumiju ovu problematiku. Odziv olovke je otprilike pola sekunde što znači kako ostavlja trag prilikom pisanja koji centimetar iza trenutne pozicije, u početku ovo može biti malo zbunjujuće no ubrzo uspijete ignorirati efekt i pisanje nije problematično. Govoriti o reprezentaciji boja ili saturaciji te kontrastu na ovakvom uređaju, u ovome kontekstu, pomalo je uzaludno.
Kako smo već naveli, ono što je zapravo najbitnije u cijeloj priči je snaga osvjetljenja koju ovakav PJ mora imati obzirom da će raditi pod svjetlom dana i čak pod uredskim lampama, gdje je Epsonu vrlo teško konkurirati. Na kraju, vraćamo se na samo jedan razlog zašto bi ovakav uređaj kupovali – primjena u uredu ili prezentacijskoj sali koja isključivo traži interaktivne mogućnost. Upravo tu opciju zapravo plaćate sa EB-595WI modelom jer Epson u svojoj ponudi ima i duplo jeftinija riješenja identičnih specifikacija bez ove dodatne high-tech opcije.