Kao takva nam se predstavila i malena metalna ciglica pod nazivom Canon PowerShot G7 X. Bez obzira na to što se radi „tek“ o sićušnom digitalcu namijenom da stane u prosječno veliki džep, ovo je ipak aparat koji nudi daleko veće mogućnosti naspram svoje malene pojave.
Video Zbog malenih dimenzija i izoštravanja dodirom na zaslon vrlo je jednostavno i zabavno snimati čak i u svjetlosno ograničenim uvjetima, poput ovih noćnih kadrova zagrebačke Mesničke ulice
Inčni kompromis
Zanimanje pri prvom pogledu privlače već i same specifikacije. 20 megapiksela i Digic 6 procesor na trenutak bi nas uvjerili kako gledamo specifikacije dugo očekivanog APS-C DSLR-a; EOS 7D MKII. Međutim, ovaj mališan u sebi krije jednu veliku novost, ali usudili bismo se reći i presedan. Odličan Digic 6 procesor svoju snagu usmjeruje ka, ovaj put, 1-inčnom (13.2 x 8.8 mm) BSI- CMOS senzoru.
Da, onom senzoru koji Sony uspješno razvija posljednje dvije godine i koji možemo u finalnom obliku pronaći u malenom Sony RX100 III digitalcu.
Kad smo već kod usporedbe Sonyja RX100 III i Canonova PowerShot G7 X, déjà vu momente sačinjavaju i komponente poput odličnog 24-100 zoom objektiva, čija žarišna duljina započinje rasponom f/1.8-f/2.8.
Stoga, da. Pred nama je uistinu kvalitetno opremljen maleni digitalac spreman za velike zalogaje. Sony nam je odavno poznata tvrtka koja voli eksperimentirati i izbaciti na tržište čudne i ponekad neshvatljive novosti. I to ne toliko da bi prodali sam uređaj, koliko da bi prodali tehnologiju drugim tvrtkama. Stoga ne čudi što već Sonyjevu elektroniku možemo pronaći u Nikonu ili Olympusu, ali evo, začudilo nas je što se tiče Canona.
Kompaktan dizajn omogućuje da malenu foto-ciglicu bez problema spremimo u džep i brzo izvadimo čim se ukaže potreba
Win-Win
U svakom slučaju, kod ovog mališana ovo je definitivno win-win situacija. Iako je senzor manji od onoga koji se nalazi u velikom Canonovu kompaktu, PowerShot G1 X II, G7 X izvlači iz svog inča stvarno mnogo. Pa iako mu možemo zamjeriti i manju opremljenost od donekle naprednijeg Sonyja RX100 III, koji je svojoj inovativnosti još pridodao i skočno optičko tražilo, rijetko će kojem korisniku nešto nedostajati kod ovog džepnog mališana. Komande su uredne canonovske, a posebno veseli i prilagodljiv prsten oko objektiva.
Prigovorit ćemo tek kraćem trajanju baterije, kao i rasponu koji s f/1.8 odmah prelazi na 2.8 čim se uhvatimo zooma.
Ali novi i snažan Digic 6 procesor omogućuje mu snimanje 1080p/60 HD videa. Video je iznenađujuće kvalitetan i u slabijim svjetlosnim uvjetima, a snimanje ovim mališanom krajnje jednostavno i ugodno. I hvala Canonu što, barem kod svojih malenih digitalaca, pazi na trendove, pa tako ovdje nije zapostavljeno ni Wi-Fi spajanje, pa čak ni NFC. A kad smo već kod trendova, 3-inčni stražnji zaslon, osim što je neophodno osjetljiv na dodir, u mogućnosti je pomicanja za 180 stupnjeva, što omogućuje aparatu i snimanje trenutno vrlo popularnih, iako iritantnih „selfija“.
I na kraju se možemo zapitati kome je namijenjen ovaj maleni aparat? Pa jednostavno – svima. Svima kojima je potrebna malena otporna, metalna stvarčica sposobna za kvalitetne fotografije. A upravo tim malenim dimenzijama sasvim dobro konkurira pametnim telefonima, koje kvalitetom fotografije i videa, naravno, nedostižno premašuje. Stoga nas ne bi čudilo da Canon PowerShot G7 X, uz kompromisnu cijenu od 699 USD, pronađemo i u džepu pokojeg profesionalnog fotografa, barem kao dodatni ili testni aparat. Mališan kojim je užitak škljocati.
I da parafraziramo jednu poznatu rečenicu: Ovo je mali aparat, ali dovoljno snažan da ne bude „mali“.