Iza ne baš maštovitog imena SC-ALL8EG-K krije se Panasonicov odgovor na sve one multi-room bežične zvučnike koje smo imali prilike vidjeti u protekloj godini i čija je popularnost sve veća. Razlog tome je portabilnost u kombinaciji s impresivnim zvučnim dosegom koji uređaji u ovoj klasi ostvaruju. Panasonic se smjestio u cjenovni razred s opasnom konkurencijom koju čine B&W, Denon, Marantz, Sonos, Bose i slični brandovi. Ambiciozno, ali što se nudi?
Sve nadohvat ruke Ugrađene kontrole za glasnoću, izbor ulaza i brzo WPS bežično spajanje
Vizualno, Panasonicov zvučnik možete ili obožavati ili mrziti. Sredina ne postoji. Dizajn je klasičan, linije nisu posebno atraktivne, no finalna izrada i materijali su premium kvalitete. Metalna mrežica, stražnja strana presvučena kožom, aluminijski detalji, a uređaj teži nemalih 4,2 kg. Osim toga, konfiguracija u izvedbi 2.1 sa zasebnim srednjetonskim i visokotonskim driverima (ukupno 5 zvučničkih jedinica) daju naslutiti kako Panasonic misli ozbiljno, Svaki zvučnik za svoji frekvencijski pojas.
Ukupna snaga je čitavih 80 W RMS, 40 W stereo kanali te jednako toliko subwoofer. Bluetooth prijenos glazbe? Ne, to nije podržano. Baš kao i kod HiFi konkurenata iz uvodnika, Bluetooth se smatra podređenom tehnologijom (iako je to vrlo diskutabilno i zavisi od specifične inačice BT tehnologije) u odnosu na prijenos glazbe WiFi-jem (kako to čini Appleov AirPlay i ovaj Panasonic). Da biste slušali muziku sa tableta ili pametnog telefona prvo morate preuzeti Music Stream aplikaciju za Android ili iOS a sve funkcionira preko Qualcommove AllPlay tehnologije.
Ono što je specifično kod ovog načina uparivanja je mogućnost dodavanja još jednog, dva ili više zvučnika u ostale prostorije u kući. Zvučnici mogu biti i drugih proizvođača sve dok podržavaju istu AllPlay tehnologiju (pazite, nemojte je zamijeniti s tehnologijom AirPlay). Zvučnici (jedinice) se spajaju u kućnu mrežu, putem WiFi-ja ili žičanog Etherneta te rade kao jedna ili odvojene cjeline. Nakon instalacije aplikacije na vaš uređaj možete započeti sa reprodukcijom muzike iz lokalnih datoteka (sa samog uređaja) ili dodati neki mrežni izvor (primjerice mrežni disk, računalo itd.) i tada će telefon/tablet služiti isključivo kao daljinski upravljač sa ispisom informacija, album-arta i slično. Putem aplikacije definirate i zvučnik na koji želite pustiti muziku (možete ih nazvati prema sobama u kojoj se nalaze) ili dodati neki streaming servis kao što su AUPEO!, Spotify ili AllPlay Radio. Obzirom da Spotify nije službeno podržan kod nas, njega ćete morati zaobići (ili ga jednostavno slušati putem računala sa aktiviranom VPN uslugom).
I žicom Spajanje na mrežu moguće je i putem LAN priključka
Bežični zvučnik u svakoj prostoriji, digitalna glazbena riznica pohranjena na NAS-u, pametni telefon kao posrednik u streaming komunikaciji - tako danas izgleda moderno slušanje glazbe. Barem nas u to uvjeravaju proizvođači sa velikom reputacijom i tradicijom u svijetu glazbe. Ipak kako da si ne postavimo razumno pitanje (bez obzira na njih) da kutijica teška par kilograma sa zvučnicima lijevog i desnog kanala koji nisu razmaknuti niti pola metra jedan od drugoga može pružiti percepciju velike i široke pozornice i time dati osnovni preduvjet stereo efekta. Odgovor je da ne može. Zvuk koji dopire iz ovog zvučnika u klasi je najboljih, poput B&W Zeppelina, s tim da je ovo ipak multi-room zvučnik poput Denonovog Heosa, uz osjetno nižu cijenu, dok performanse ostaju podjednake.
To Panasonicov model čini jednim od najboljih izbora trenutno na tržištu ako tražite vrhunske performanse i pregršt naprednih opcija kao što je kontrola pametnim telefonom. Za prostorije od 20-25 kvadrata, Panasonicov model bit će dovoljan i za vrlo glasno slušanje uz respektabilno čvrst bas koji ne odlazi u distorziju čak niti na maksimalnoj glasnoći. Svaki je zvučnik pogonjen LincsD pojačalom D klase, visoke efikasnosti i snage zasigurno na manjka.
Bas Iako je donja granica niskih frekvencija 100 Hz, dodatno su pojačane bas refleks rupom
Zvuk je vrlo transparentan, čist i svaki ton je jasno reproduciran. 100 Hz je donja granica ekstenzije basa, što nije pretjerano nisko prema HiFi standardima, no „kick“ koji daje više je no solidan obzirom na volumen kutije. U svakom slučaju, radi se o ponajboljem prijenosnom zvučniku koji smo do sada imali na testu.