Prije gotovo godinu dana imali smo veliki test Bluetooth/DLNA i AirPlay zvučnika koji imaju svrhu u potpunosti zamijeniti klasičnu komponentnu liniju. Tada je Marleyjev dock imena Get Up Stand Up osvojio Best Buy nagradu u vrlo žestokoj konkurenciji. Njegova tadašnja cijena je bila 2229 kuna. Danas nam ova tvrtka predstavlja high-end model bežičnog zvučnika koji bi trebao konkurirati najboljim modelima konkurencije: Bowers & Wilkins A7, Marantz Consolette ili JBL L16 jer se cjenovno nalazi upravo u njihovom društvu. Cijena? Sitnica.
Iza ipak plastika Ukupan dojam je minimalistički, s malim brojem sučelja, tipkom za power/pojačavanje zvuka i to je to
Golemi apetiti za zelenog igrača
Ogoljeni rast Marley bežični zvučnik donosi dva kanala, niskotonski, srednjotonski i visokotonski driver
Za relativno novu tvrtku kao što je Marley natjecati se u klasi ozbiljnije „HiFi opreme“ (iako će mnogi sporiti da je ovdje riječ o HiFi-ju, i vjerojatno će biti u pravu) ovo je golemi zalogaj. Ponajprije jer konkurenti imaju i po 60-tak godina iskustva u businessu, mnogi od njih ulažu značajna sredstva u R&D a rezultat toga su specifični zvučnički driveri, akustička kućišta, i naravno sama elektronika. Pa kako se Marley sa svojim maštovito nazvanim zvučnikom One Foundation nosi s konkurencijom?
Počevši od same ambalaže postaje jasno kako je riječ o premium proizvodu. Kutija u kojoj dolazi stilski je obrađena, vrlo čvrsta a sva papirnata dokumentacija je spremljena u tvrde kuverte. Čak i kablovi za spajanje dodatne opreme, poput 3,5 mm stereo kabla, imaju audiofilski look. Sam zvučnik nalazi se u kućištu koje se sastoji od dva dijela, prednje drvene maske koja izgleda fantastično i stražnje strane koja je plastična. Daljinski upravljač vrlo je jednostavno izveden sa osnovnim tipkama za upravljanje glasnoćom te prebacivanje pjesama metodom „naprijed-nazad“.
Za jedan Bluetooth zvučnik One Foundation je velik, zaista velik a teži više od 17 kilograma čistog „respekta“ što shvatite tek u trenutku kada ga prvi puta pokušate podići iz kutije. Iza ove težine krije se puno toga dobroga. Primjerice, pojačala imaju ukupnu snagu od 220 W, što je podijeljeno na dva kanala i na niskotonski/srednjetonski i visokotonski driver. Proizvođač se hvali kako su 1-inčni visokotonci (mekani, nisu metalni) Danskog dizajna i ni riječi više. Što nam time pokušavaju nagovijestiti, možda da ih je razvila tvrtka Dynaudio? Pa svakako zvuče u skladu sa istinskim HiFi kriterijima.
Zapravo da budemo precizniji, iako ovo nije audiofilski proizvod već se orijentira prema mlađoj urbanoj publici, zvukovi koji dopiru iz njega u nekim su nas dionicama zaista zastrašili. Najprije zato jer ih nismo očekivali iz ovakve kutije relativno skromnih dimenzija, uspoređujemo li volumen koji ona skriva.
Fensi kutija Premium osjećaju doprinosi i otmjena kutija u kojoj dolazi ova mrcina
Grmi, trese i urla kao slavuj
Heavy metal Iako dijeli ime s najvećim Reagee majstorom, mi smo navili Metallicu do daske, a povezivanje je bilo Bluetoothom
Obrada Sabbra Cadabre od Metallice u prostoriji površine 35 m2 zvučala je prodornije, agresivnije i dinamičnije nego na mnogim renomiranim bookshelfovima u nižim srednjim klasama. Pri tome ne mislimo na impresivnu glasnoću, jer ovaj zvučnik ne stvara buku već pjeva melodiju i to doslovno. Distorzije su nečujne sve do 100 postotnog pojačanja, gdje se lagano gubi inače čvrst i dubok bas čija je ekstenzija značajna. Ukratko WOW. Ostali smo u našem VidiLabu dugo poslije isteka radnog vremena te u kompletu poslušali cijeli Garage, Inc. album. Zaista je bilo teško odvojit se od ovog zvučnika. S obzirom na bočne bas refleks otvore, smještaj zvučnika bio bi idealan u samoj sredini između dva zida (nikako u kutu), udaljenost od stražnjeg zida pri tome nije uopće bitna.
Preblizu? Bežični zvučnik iz Marleya bez problema je zvučnom slikom uzdrmao testnu prostoriju od otprilike 35 kvadrata
Obzirom na vrtoglavu svotu koju je potrebno izdvojiti, može li se proći bolje kada su u pitanju performanse? Naravno, zasebne komponente i kombinacija nekih adekvatnih (prema akustici prostorije, izboru glazbe, osjetljivosti, boji zvuka itd.) zvučnika sasvim sigurno bi očitalo bukvicu Marleyu, ali samim time i bilo kojem zvučniku ovog tipa. Može li se Marley natjecati sa modelima navedenim u uvodniku ovog teksta. Definitivno. Naše simpatije je pobrao. Jedina prepreka ostaje ona mentalna, kako opravdati potrošnju ove količine novca a ne odabrati brand sa tradicijom? Pa slušanjem, poslušajte što može svaki od ovih zvučnika i predrasude će nestati. Neka vas usporedba sa HiFi zvučnicima ne obeshrabri jer stvari ipak nisu crno-bijele. Prostornost i percepciju široke pozornice je teško dočarati iz zvučnika koji su međusobno udaljeni manje od metra a slušate ih sa tri ili četiri metra udaljenosti, no po svim ostalim kriterijima, One Foundation je istinski HiFi, tko god što rekao.