Video ima 5,7K pro 30 fps-a rezoluciju, što je svakako najveća rezolucija među testiranim kamerama, dok može snimiti video 3008 x 1504 pri 100 fps-a.
Duguljastog je oblika i na dnu ima vijak za montažu na standardni foto tronožac ili, možda bolje rečeno, monopod stativ, kako biste ju mogli koristiti na štapu poput selfie sticka. Želite li ju koristiti na GoPro mountu radi montaže na kacigu ili sl. trebat ćete kupiti odgovarajući nastavak.
Sama kamera ima maleni monokromatski LCD i dva gumba s kojima su dostupne sve opcije snimanja, ukoliko ju ne želite povezivati s mobitelom. Za povezivanje su dostupne opcije 5G Wi-Fi, Bluetooth 4,0, ali i micro USB kabelom s mobitelom jer u pakiranju dobijete, osim kabela za punjenje i kabele za micro USB, i USB-C port za mobitel.
Ugrađena joj je 6-osna stabilizacija slike uz pomoć žiroskopa koja odlično odrađuje svoju zadaću. Fotografije može snimati u intervalima te uz HDR ili standardno i zapisati ih u .raw ili .insp interni format koji, kako biste pretvorili u .jpeg trebate imati Insta360 ONE X mobilnu aplikaciju Insta360 Studio aplikaciju za MAC/PC koja će odraditi stitchanje i konvertiranje u .jpeg, odnosno .mp4 ako se radi o .insv internoj video datoteci.
Insta360 Studio ima podršku za keyframe postavke Pan, Tilt, Fov i Distance karakteristika, a jednim klikom možete postići „Mali planet“, kugla, ravno blizu ili ravno daleko. Tako možemo zaključiti kako je ovo do sada najkompletnije besplatno rješenje za obradu 360 videa.
Dobro je znati kako u Preferencesima možete dodijeliti više od jedne procesorske jezgre za renderiranje, a s obzirom da program po osnovnim postavkama koristi samo jednu kako biste nesmetano mogli surfati ili raditi što već radite na računalu dok on obrađuje video.
Tu su i druge opcije za odabir među četiri moda stichanja, od kojih su dva namijenjena za ronjenje s dodatnim kućištem, s obzirom da kamera nije vodootporna sama po sebi. Druga dva su standardni mod i stichanje s akcijskom kutijom za blato i sl. avanture.
Output pri korištenju keyframe opcija može vam biti i klasičan 16:9 video, za scenarije gdje želite naknadno odabrati jedan od kutova snimanja iz tog 360 videa, te iako aplikacija kao osnovnu izlaznu rezoluciju nudi Full HD kvalitetu videa, trebali biste ručno upisati 4K rezoluciju i povećati bitrate (maksimum je 100) renderiranog videa jer smo primijetili kako je takav video ipak oštriji i s više detalja od ponuđenog Full HD outputa.
Koliko god je dobro pokriveno montiranje 16:9 videa, toliko je i manjkavih opcija pri sfernom 360 videu jer ovdje imate dostupno samo rezanje, tj. možete postaviti početak i kraj jednog video isječka.
Zanimljivo je kako sama kamera nije otporna, tj. ne reklamira se kao takva, a opet postoji aerodinamično kućište u obliku rakete koju bacate po zraku kako biste dobili još zanimljiviji akcijski kadar. Iako ju nismo mogli isprobati u tom letećem modu, kamera ima vrlo kvalitetnu sliku i stabilizaciju te odlične HDR performanse fotografija.