Dolaskom Ivy Bridgea i znatnim smanjivanjem potrošnje i TDP-a, Intel je predstavio nekoliko novih NUC (Next Unit Computing) ploča i barebone uređaja i krenuo u ofenzivu. Ove godine nas je dočekala treća generacija NUC uređaja, a osim BayTrail (Atom) verzije, naravno postoje i Haswell modeli s procesorima iz prijenosnog segmenta. Gigabyte je predstavio BRIX NUC uređaje, a na test nam je došao jedan od slabijih modela s low-voltage procesorom, Haswellovim Core i3 – 4010U četvrte generacije.
Iako dimenzijama nije ništa drugačiji od prosječnog NUC-a, Gigabyte se potrudio dostaviti stvarno odličnu kvalitetu izrade. Kućište je potpuno metalno, a gornji pokrov napravljen je od nekakvoga glossy piano premaza, koji, iako prima otiske prstiju na dijelu oko gumba za napajanje, ne živcira toliko. Na bočnim stranama možete vidjeti “škrge” za disanje, dok su s prednje i stražnje strane postavljene konekcije.
Pogled “s mađarske strane”: Dva digitalna video izlaza,
LAN konketor i još dva USB 3.0
Sam svoj majstor
Budući da je riječ o barebone uređaju, potrebno je nabaviti SODIMM RAM i mSATA SSD. Ovo će vam predstavljati dodatan trošak od kakvih 800 kuna na osnovnu cijenu uređaja (koja iznosi oko 2.300 kuna), ukoliko idete na 120 / 128 GB SSD i 4 GB RAM-a. Obavezno pazite da je RAM deklariran na 1,35 V, dakle DDR3L, inače uređaj neće raditi. RAM i mSATA se jednostavno instaliraju micanjem donjeg pokrova kućišta i ubacivanje u odgovarajuće slotove, što je otprilike pet minuta posla. Nakon toga potrebno je putem USB-a instalirati odgovarajući operativni sustav, a mi smo odabrali Windows 8.1.
Stane na dlan: Pogled s prednje strane otkriva kompaktan dizajn kombiniran s
kvalitetnom izradom te dva USB 3.0, combo 3,5 mm i SPDIF izlaz
Radi, ne radi?
Prvo što ćete primijetiti kada prvi put upalite BRIX je ništa. Da, ništa. Aha, aha evo slike na ekranu. Osim činjenice da je uređaj nečujan u radu, ovako se otprilike odvijao unutarnji monolog vašeg autora tokom tog n-tog, ali konačno i uspješnog paljenja. Zašto n-tog? Zato što nije čitao upute i uvidio da se treba koristiti DDR3L SODIMM RAM, a ne “onaj vulgaris” na 1,5 V. Tu smo zato da učite na našim greškama. Prednja strana otkriva dva komada USB 3.0, a isto toliko i stražnja. To može biti malo na knap, ali osim ako nećete spajaiti USB lampe i mini frižidere za 0,33 limenku, trebalo bi biti OK. Ustalom, uvijek možete upotrijebiti i USB hub. Od video izlaza tu su HDMI i miniDisplayPort. Voljeli bismo vidjeti DVI ili D-Sub video izlaze, ali je ova žrtva očigledno morala pasti zbog dodatne kompaktnosti. Na pozadini je RJ-45 LAN utor a osim njega mreži časno služi i WLAN 802.11 b/g/n te Bluetooth 4.0. Što je onda zapravo BRIX? Pa... Prijenosnik bez ekrana. Da, po hardverskim specifikacijama zapravo i je, ali u puno, puno manjim dimenzijama... i bez baterije. Sve što bi inače mogli raditi na jednom takvom prijenosniku sličnih specifikacija, možete i na Gigabyteovom BRIX-u, pa čak i uz hint of causal gaminga. Gigabyte je osim ovog entry level modela, koji će vrlo vjerojatno voditi glavnu riječ na našem tržištu, predstavio još nekoliko modela, a neki od njih su prave zvijeri u malom. Recimo jedan od jačih modela dolazi s i7 – 4770R procesorom koji kuca gotovo na 4,0 Ghz, a u sklopu njega dolazi, za nas još uvijek fantomska, Intelova integrirana Iris Pro 5200 grafička kartica, njihov trenutno najjači model. Ti modeli su nešto viši tako da u njih možete ugraditi 2,5” diskove, a neki od njih imaju čak i ugrađeni projektor. Da, dobro ste pročitali – pro-je-ktor! Naravno, sve to za malu financijsku nadoknadu od kakvih 800 €. Ako na to niste spremni, budite spremni odvojiti bar 3000 kuna za ovu igračku.