Matična ploča ove zvijerke je ASrockova B250M-HDV. Kako joj i samo ime govori, pogonjena je B250 čipsetom za Intel procesore 6 i 7 generacije. Na stražnjoj strani ima 3 video izlaza. HDMI, DVI i VGA, no s obzirom da ovaj stroj ima ugrađenu dediciranu grafičku karticu, ovi priključci nam i nisu od neke važnosti. No, dobro ih je imati ukoliko grafička kartica otkaže poslušnost. Tu su i 2 USB 2.0 te 4 USB 3.0 porta.
Opremljena je 7.1 zvukom za koji ćete morati iskoristiti i konektore na prednjoj stani kućišta, no vjerujemo kako je 5.1 ili 2.1 konfiguracija zvuka češća pa će s njom prednji audio konektori biti slobodni. Adudio čip je Realtekov ALC887 te ima podršku za Full Spike Protection kako bi se audio šum uzrokovan okolnim komponentama smanjio na minimum.
Ploča ima podršku za Optane memoriju koja nam još nije dostupna, no trebala bi bitno utjecati na performanse stroja, ako se pokaže da su Intelove najave točne. Stoga je zgodno imati opciju nadogradnje stroja sa Optane uređajima. No, do tada imate opciju nadograditi stroj sa jednim Ultra M.2 SSD-om dužine do 8 cm. S obzirom da su M.2 diskovi nešto skuplji, u ovoj konfiguraciji odlučili su se za 120 GB KINGSTON UV400 SSD kao Boot disk te 1 TB (931 MB formatiran) Western Digital Blue za pohranu podataka.
Cristal DiskMark test sa datotekom veličine 1 GB pokazuje da 120 GB SSD od deklariranih 550 MB/s čitanja i 350 MB/s pisanja ostvaruje 529,6 MB/s čitanja i 371,1 MB/s pisanja, što je odličan rezultat.
UNUTRAŠNJOST je vrlo uredno složena. Kablovi su maksimalno sakriveni, a ventilatori su tiši od prosjeka na tržištu
Mozak konfiguracije je procesor Intel Core i7-7700 takta 3,6 GHz sa Turbo clockom do 4,1 GHz koji će sa svojih 8 logičkih jezgri odraditi i najzahtjevnije zadatke. Hlađen je stock coolerom, no to vas ne treba brinuti jer ovo nije procesor koji se može overklokati te je takav hladnjak dovoljan.
Ram je DDR4 16 GB (2 x 8 GB) tvrtke Apacer Technology na taktu od 2.400 MHz.
Glavna zvjerka ovog stroja je Asusova grafička kartica NVIDIA GeForce GTX 1060 sa 6 GB memorije. To je entry level 4K grafička kartica, što znači da će neke igre pokrenuti u 4K rezoluciji. Asusova GTX 1060 je, prema našim testiranjima idealan izbor za igranje na 1080p i 1440p rezolucijama, dok za 4K gaming pri najvišim detaljima čak i u nekim starijim igrama, kao što su Shadow of Mordor i Mad Max, ipak trebate nešto snažniju „zvjerku“. Doduše čak i u 4K rezoluciji GTX 1060 je ponudila solidne performanse, koje su u Shadow of Mordor varirale između 25 i 40 sličica u sekundi, dok je u Mad Max ta brojka išla i preko 40. Također treba uzeti u obzir da smo za Shadow of Mordor imali instaliran DLC s „HD“ teksturama koje su oduzele još barem 10 sličica u sekundi.
VR Mark nam je javio da je konfiguracija spremana za VR headset sa prosječnim Frame rateom od 143 fps te Target frame rateom od 109 fps.
Sve to pokreće napajanje od 600 W koje ima i 80+ certifikat efikasnosti. Kućište je S340 od NZXT-a te sa strane ima prozor kroz koji možete vidjeti je li vrijeme za čišćenje prašine. Na samom kućištu montirana su 2 dodatna hladnjaka koja će pridonjeti boljem hlađenju računala, ali će i stvoriti dodatnu buku, koja nije glasna, ali je primjetna.
S gornje stane kućišta imamo 2 USB 3.0 porta te 2 audio jacka. Ovo kućište nema predviđena mjesta za DVD pogon te ga s toga niti nema u konfiguraciji, no danas stvarno rijetki od vas imaju potrebu za DVD medijima. Čak i igre se više ne kupuju na optičkom mediju nego većinom kroz Steam, Origin i druge online trgovine igara.
Zaključak
Sa 16 GB RAM-a možete pokrenuti baš svaku aplikaciju ili igru. SSD od 120 GB dovoljan je instalaciju Windowsa te osnovne programe, a za igre i filmove tu je dodatni disk od 1 TB. GTX 1060 svakako je jaka grafička kartica koja nudi mnogo no ukoliko patite od 4K rezolucija u igrama morat ćete razmisliti barem o GTX 1070 grafici koja je oko 1000 do1300 kn skuplja od GTX 1060.
Ova konfiguracija svojim izborom komponenata u potpunosti opravdava svoju cijenu od 9.214,05 kn no moglo se tu još malo žonglirati s komponentama.